bugün

ülkede 500-600 lirayla geçinen insanların varlığından haberdar olan kişidir.
eğitim seviyesi+yaptığın iş+işletmeye kattığın değer+emek+çalışma saatleri
arasındaki bir formülle hesaplanmalıdır..
hayır yani, bu miktarın yarısına süper diyen ve iki katına az diyebilecek işler vardır.. ama fena para değildir, bu kriz ortamında ideal bir iş için alabileceğin para miktarının üzerindedir.. haa hayatları boyunca çalışmamış olanlar, evde babasının aldığı bilgisayarla entry girenler vardır ki onlar için az paradır.. normaldir..
(bkz: allah bereket versin)
istanbul'da oturup 1000 TL kira ödüyorsa katli vaciptir.
1450 maaş mesleğine ve dirsek çürüklüğüne ayrıca yaşadığı şehre göre çok fark göstermektedir.
süper mi buna bence allah denilmeli. açlık, yoksulluk, sınırından haberdar olmak gerek.
(bkz: bekar insan)
küçük oğlunu mutlu etmeye çalışan bir baba olabilir.
şerefsiz patronu; orada burada asgari ücret verdiğini vurgularken aylık 500 liraya burun kıvırdığı yetmezmiş gibi her işini de yaptırır bu insana.
1450 ne? 1000 liraya bile süper der bu insan haliyle.

hep kullanmak istemiştim de nasip olmamıştı.
(bkz: aa bu benim lan)
istanbul, Ankara, izmir vb bir yerde yasamiyordur. Bekardir hatta belki ailesiyle yasayip kiradan da yirtiyordur.
demesin mi bir de? bu ülkede asgari ücret almak için can atan insanlar var, onları düşünürsek mis gibi para bile denilir.
eğer milliyeçi bir kişi ise 3 lira da zam isteyerek maaşını 1453 liraya tamamlayıp daha da mutlu bir insan olabilir.
üniversiteden yeni mezun, hiçbir iş tecrübesi olmayan, hiçbir sınava girmemiş biri için makul bir rakamdır. hele ki bu kişi ailesiyle yaşıyor, iş yeri yemek masrafını karşılıyor, işe tek vasıtayla 20dk da gidilebiliyorsa ve hala babadan ek para alınıyorsa gayet iyidir. süper denmez belki ama boş oturmaktan iyidir. *
sadece haftasonlarında 14-19 saatleri arasında çalışıp o parayı kazanıyorsa dünyanın en mutlu insanıdır.
olmasa da adayıdır. ya da aday adayıdır.

(bkz: nerdeymiş lan o büfe keraneci)
Muhtemelen üniversiteyi yeni bitirmiş, işe yeni başlamış, sadece harç dönemlerinde bu kadar parayı bir arada görmüş insan modelidir. Zira maaş almaya başladığ ikinci aydan itibaren, bu ne az para len! yetmiiyor! nidaları atacaktır.
1350 liraya düşmeyi göze alabilecek insan.
asgari ücretle çalışan kişidir...........
kira ödemeyen insandır.

450 lira faturalara gitse , 300 lira mutfak masrafları geriye kaldı net 700 lira.
üniversiteden yeni mezun olmuşsundur. babanın verdiği haftalık 100 lira ile geçinerek bir dört yada beş yıl geçirmişsindir. ve bir anda ayda 1450 lira para kazanmaya başlarsın. bu süper değilde nedir?
plaza kezbanidir. sonra ust kademeden yoneticilere yazmaya baslar. sirkette yatmadigi adam kalmamistir. ustelik dedikodu makinasidir.
valla doğruya doğru 1450 lira maaş süper. keşke bana da veren olsa o maaşı.. daha doğru maaş veren olsa da böyle algı vergi toz toprak uğraşmasak...
Lisede yazın çalışıyor olabilir.
Ailesiyle yaşayanlar için iyi paradır. Istediğin gibi harca oh mis dedirtir.
Lise terk olması muhtemel şahıstır kendisi. Belkide liseyi akşam lisesinde zar zor, ite kaka bitirmiştir.
(bkz: yarı zamanlı çalışma)