bugün

uğursuz addedilen sayı.
(bkz: 13 sayisinin batidaki konumu)
gayri muslimler tarafından uğursuz olduğu idiia edilen sayı. bir rivayete göre bunun sebebi hz. muhammedin doğum tarihi olan 571 yılı ve de istanbulun fethi olan 1453 sayısının rakamları toplamının 13 olmasıdır.
hz isa'nın 13. havarisinin hz. isa'ya ihanet etmesinden dolayı uğursuz addedilen sayı.
avrupalılar tarafından uğursuz sayılan sayı. ve toplumumuzada bu sacmalığı empoze etmek isteyen kesimlere, şamar niteliğindeki bir kac örnek. istanbulun fethi 1+4+5+3=13 peygamberimizin doğumu 5+7+1=13
gündüz saat 1'i ifade eden sayı(13:00).
uçaklarda bulunmadığı iddia edilen koltuk numarası.
(bkz: buyur buradan yak)
hristiyanların 13. havarinin isayı öldürmesi nedeni ile uğursuz saydığı sayı.
roma rakamında yazıldığında anagramının ölüm kelimesini oluşturduğu sayı.

hayatımda birçok kötü olan ayın 13'ünde olmuş olsa bile her zaman favori sayım olacak olan sayı...
bitlisin plaka kodu.
12 den sonra gelen sayı. başkada bi anlam aramaya gerek yok. sadece sayı!
istanbul'un fethi olan 1453 sayısının rakamlarını topladığınıza bizans torunlarının bizi nasıl ve neden uyuttuğunu anlamanıza yardımcı olur.*
algıda seçicilik yüzünden insanların farklı anlamlar atfettiği sadece sayı olmaktan başka özelliği ve suçu bulunmayan nicelik.
bir amerikan filmi (bkz: thirteen)
(bkz: 13 cuma)
uğursuzluğu filmler dışında kanıtlanmayan sayı.
bir asal sayidir.
bazıları 13'ün,akrep burcunun uğurlu sayısı olduğunu söylerler.
uğurlu sayımdır, hatta forma yaptırdık, bana "abi sana 10 numarayı verelim" dediler ama ben 13 olsun dedim. o derece yani. bir de 13 uğursuz sayı değildir, nerden çıkıyor böyle saçma şeyler anlamıyorum.
hristiyanların kendilerine ait özel sebeplerden dolayı uğursuz saydıkları halde bazı cahil müslümanlarında aman 13 mü benden uzak olsun dedikleri zaman acımakla gülmek arasında beni şekle sokan sayı
(bkz: müslüman mahallesinde salyangoz satmak)
(bkz: en sevdiğim sayı 13)
asal bir sayı olup şahsen uğurlu bir sayı olarak farz sayıyorum. ayrıca 13 sayısının uğursuz olduğunu düşünen bir takım hristiyan kımselerde mevcuttur. (bkz: isa musa sen bizi kutsa)
uğursuz olması bir de iskandinav mitolojisine bağlıdır. iskandinav mitolojisinde 12 tane tanrı vardır. bu 12 tanrı bir gün kendi aralarında bir ziyafet verirler. loki adındaki kötülüklerin ruhu davet edilmemesine rağmen bu davete gelir ve 13 kişi olurlar. fakat sevilen bir tanrı olan balder öldürülür. bu yüzden de 13 sayısı hem uğursuz hemde şeytani bir sayı olarak kabul edilir.
ayrıca amerika'da gökdelenlerde 12. kattan sonra 14. kat başlar. fransa'da ise hiçbir kapı numarası 13 değildir.
otellerde ve uçaklarda yerini alamayan sayıdır.
bir blur albumu. ugursuzlugundan yakinilan sayi. asaldir.
private sözlükte yazan moderator
wilt chamberlain'nin forma numarasi.
jül sezar'ın, roma'daki demokrasiyi kaldırıp, tiran haline gelmeden önce generali olduğu lejyon.
(bkz: 13 lejyon)