bugün

japonya'nın sendai şehrinde gerçekleşen 8.9 büyüklüğünde ölçülen deprem. merkez üssü töhoku bölgesinin doğu kıyısında yerin 24.4 km altı olan deprem yerel saate göre 14.46'da gerçekleşti.deprem japonya'da bugüne kadar yaşanan en büyük deprem olurken, şimdiye kadar dünya'da kaydedilen en büyük beşinci deprem oldugu söyleniyor.
ölü ve kayıp sayısı ise 1200'ü aşmış durumda..

geçmiş olsun japonya.
görsel ilk fotoğraflardan.
yerin 10 km altında meydana gelmiş. geçen haftada 7.3 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış. 8.8 japonya için bile büyük bir deprem. az önce bir görüntü gösterildi. deprem ofiste yaşanıyor bazıları panik yapıyor fakat bazılarının sikind değil afedersin. bilgisayarda birşeylerle uğraşıp duruyor efendim. şoktayım.

edit ve güncelleme: depRem 8.9 büyüklüğünde imiş.
yeni görüntüler geldi tsunami görüntüleri korkunç. önüne aldığını görürüyor. bir kaç kasabayı adeta yuttu. şehir merkezine doğru ilerliyor. görüntüler endişe verici.

edit2: az önce yayına bir uzman katıldı. bu büyüklükte bir deprem istanbul'da yaşansaydı, muhtemelen %60'ının yıkılacağını belirtti. marmara depremi ile mukayesenin kesinlikle edilemeyeceği belirtildi. deprem enerjisi 50,60 kat daha fazlaymış.
hani millet nasil yirtti nasil da organize olmuslar falan surekli konustugumuz sey de; nedeninin h.a.a.r.p oldugu soyleniyor haa..

http://tr.wikipedia.org/wiki/haarp
Ülkemizde 5 şiddetinde deprem olur miller ayaklanır can kayiplari oluşur ama adamlar 8.8 olur can kaybı olmaz herkes yaşamına devam eder. Depremle yasamayi öğrenmeliyiz Burdan çıkarılacak sonuc bu.
muhtemelen birkaç yaralı ile sonuçlanacak doğa olayıdır. türkiye yi yerle bir edebilecek şiddetteki deprem, japonya da sadece dağılan ev eşyalarını toplamakla zaman kaybı yaratmaktadır. japonya nın 55 yılda geldiği noktaya 85 yılda gelememiş olmamızın suçlusu kimdir diye de sorulmalıdır.
görgü tanıklarına göre çok sayıda binanın ykıldığı söyleniyor ve yetkililer çok sayıda yaralı olabileceğini söylemiş.
(bkz: 11 mart 2011 japonya depremi)

edit: başlık başıma kaldı sanırım
deprem tokyo'ya 324 km uzaklıkta oldu. 1999 gölcük depremine ölçeklersek ankara'dan ne hissedildi ise tokyo'da da o hissedilir. yok adamlar çok teknolojikmiş, yok depremi sallamıyorlarmış abuk subuk yorumlar yazıyor. tokyonun altında patlasın depremde amı götü nasıl dağıtıyorlar görürsünüz.kimi de istanbul'da böyle bişi olsa büyük yıkım olur demiş, istanbul'a 324 km uzakta deprem olursa merak etmeyin istanbul'da bi sik olmaz. rahat olun.
99 depremini, merkezinde idrak etmiş ve sağ kurtulmuş kişilerden biri olarak cahil cahil yorum yapanları esefle kınıyorum (şimdilik)
tsunamiden kaçmaya çalışan araçlar ve insanlar var durum kötü.
ahlaksızlığı, fuhuşu ve alkolü ile ünlü bir ülke olan tayland'ı bizlere tekrar hatırlatmış depremdir. kendilerine "8,9 yetmedi mi?" demekten kendimi alamıyorum.

depremden renkli fotoğraflar için tıklayınız.

edit: işte knaıtı: görsel

edit-2: (#11066321)
japonya nın uluslararası yardım çağrısı yapmasına neden olmuştur.
al jazeera kanalı canlı aktarmaktadır herşeyi.
endişe ile izliyoruz.
http://english.aljazeera.net/watch_now/
8.9 çok yüksek bir şiddet. evlerden ırak olsun...

vikipedi, richter ölçeği başlığında yazanlar:

--spoiler--
8 ile 8,9

çok büyük alanda tahribat
çok büyük oranda ev, bina vb kullanılmaz halde
her türlü mekân içinde ve dışında her an ölüm tehlikesi
geniş sahil bölgelerinde 40 metreye yaklaşık tsunami olasılığı ve çok büyük alanda tahribat
(1 – 22 x 10^9 ton arasında TNT karşılığı enerji)
(250–700 m çapında gök taşı çarpmasının eşdeğeri)
4-90x10^18 joule enerji
--spoiler--

8.9 üstte yazanların üst sınırı. Bir de 9 ve üstüne bakalım;

--spoiler--

9,0 ve üstü

yukarıda belirtilenlerin hepsi
tektonik levhalarda kaymalar, kırılmalar
sahillerin kıyıları deniz seviyesi altına batabilir, veya çıkabilir
yaklaşık 100.000 insanın ölümüne sebep olur

--spoiler--

dualarımız japonya ile...
yetkililler çok sayıda yaralıdan bahsederken, aynı olayı ülkemizde düşündüm, çok sayıda yaralımı yoksa. ... ?? Japon halkına geçmiş olsun.
tsunami'nin endonezya'yı da vurmasından korkuluyor.
tsunamiyi izleyemeyenler için;

http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=ntv&seekTime=11-03-2011%2009:00
şimdi bu japonlar var ya...öyle ibne bir ırk ki arkadaşlar, adamların hayat felsefesi şu;
"kol kırılır yen içinde kalır".
yani 8.9'luk bir deprem oluyor, akabinde tusunami oluyor ama hayat normal seyrinde. kaybolan, göçük altında kalan, yağmaya çıkan tek insan yok.
zira dünyaya öyle aksettiriyorlar olayları.
"bakın biz ne kadar asil, ne kadar ileri teknoloji sahibi, ne kadar vakur bir milletiz" portresi çizilmeye çalışılıyor.
bunlar eskiden de böyleydi.
abd atom bombası attı, bunlar radyolara çıkıp "acımadı ki, acımadı ki..." şeklinde nazireler yaptı tüm dünyaya...

neyse.
şaka bir yana, adamların binalarının yıkılmasını geçtim, asfalt dahi çatlamamış arkadaş. 9 büyüklüğünde deprem olmuş herkes işinde gücünde.
bizde böyle bir felaket olduğunu düşünmek dahi istemiyorum. zira biz o büyüklükte bir depremi düşünemeyiz bile.
1939 yılındaki erzincan depreminden 32 kat daha büyük olduğu belirtilen deprem . o deprem 7.9 şiddetindeydi . ayrıca tsunaminin rusya ' ya dahi ulaşabileceği konuşuluyor . canlı yayında dalgaların ilerlemesini izlemek gerçekten tüyler ürpertici .

umarım japonlar bunun etkilerini çabuk atlatırlar , ve umarım can kaybı çok fazla olmaz .
yerin 24 km altında kıyıya 300 km uzaklıkta olmuş deprem. allah yardımcıları olsun.
tsi ile 11 de tsunamisinin endonezyayıda vurması beklenen deprem.
dost ve kardeş, s.k kafalı capon kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz. buda yrdımcıları olsun.

peşin edit: biraz lakayit entari oldu ama bişey olmaz bu caponlara. böyle bir deprem bizde olsa kimse bize ''geçmiş olsun'' diyemez. çünkü hepimiz öbür tarafa gitmişizdir çoktan.
bizdeki deprem senaryolarında bile 7.0 dan planlar yapıldığını düşünürsek, düşünmek bile istemediğimiz şiddette bir felakettir.
dehşet görüntülerle hafızalara kazanmış deprem. tsunami önüne ne katarsa sürükleyip götürüyor, canını kurtarmak isteyen insanların üzrine tekne ve kamyonlar yağıyor, bazı gerizekalılar da sik kafalı japonlara bir şey olmaz diyor...

insanlığımdan utanıyorum...

allahım yardım et!!!
prof. dr. ahmet ercan'ın dediğine göre 500-600 tane atom bombası patlatılmasına eşdeğer miktarda enerji ortaya çıkaran devasa büyüklükte bir depremmiş.