bugün

dinleyen yirmili-otuzlu hatta kırklı yaşlarda ise anlatılan pek çok şey film sahnesi gibi gelecektir. adam sana ikinci dünya savaşından falan bahseder sen de vay arkadaş neler dönmüş yaaa diye iç çekersin.
Ailemizin en yaşlı mensubu dedemin kardeşi olan büyük amcama aile tarihini anlattırırken yapmıştım bunu.

Arşivcilik de bir parça insiyakidir.
Dedem 88 yaşında vefat etti. Sanırsam ölmeden 13 sene önce felan bana mikrofon ve kaset aldırmıştı. Mikrofonu teybe bağlayıp kardeşlerinin ona attığı keleklerden, oğullarının umursamazlığından felan söz etmişti. Mirasını bile okumuştu. Bana da yemin ettirmişti. Ben ölünce bütün kardeşlerimin ve oğullarımın önünde bu kaseti Çalıştıracaksın diye. Galiba yıl 2000 ndi. Dedem ise 2013 te vefat etti. Ben vasiyetini yerine getirmek istediğimde hiç kaset çalar bulamadık iyi mi? Dedem hayatı boyunca yediği kazıkların hesabını kardeşlerinden ve oğullarından öldükten sonra soracaktı ama güzelim kaset teknolojiye yenilmişti. Dedemin 4 yaşındaki torununun çocuğu ile telefondan oyun oynuyordu ama ben kaset çalar bulamamıştım.