bugün

alex de souzanın haftasonu oynayacakları beşiktaş derbisi hakkında verdiği demecin arasına sokuşturduğu laf.

--spoiler--
Alex, teknik direktör Zico yu ve yabancı oyuncuları kendi ülkelerinden destekleyenlerle birlikte Fenerbahçe nin 100 milyon taraftarı olduğunu ifade etti.
Kendilerine gösterilen ilginin çok yüksek olduğunu kaydeden Brezilyalı oyuncu, "Türkiye deki Fenerbahçe taraftarlarının yanı sıra Brezilya da Zico dan dolayı 30-35 milyonluk bir Flamengo taraftarı bizi destekliyor. Ayrıca Brezilya da oynamış bizim gibi oyunculardan dolayı da bir taraftar grubu var Fenerbahçe yi destekleyen. Maldonado ve Lugano yu da kattığımız zaman yaklaşık 100 milyon taraftarı var diyebiliriz" şeklinde konuştu.
--spoiler--
edit: aha linki
http://www.milliyet.com.t...ate=26.03.2008&ver=36
edit2: lan bunun nesini eksiledin.haber işte.
(bkz: bir buçuk milyar houston taraftarı var diyebiliriz)
(bkz: çok sarhoş olup 10 kişiyi 100 görmek)
(bkz: sözelin iyi ancak matematiğin zayıf)

ayrıca olayın köküne inelim. **
fanatik fenerbahce dusmanligi olan taraftarı kastetmiştir, tercuman yanlış çevirmiş olabilir.
olasilik tumcesi.
*
(bkz: dostum siyirmissiniz siz)
(bkz: dostum ne kullaniyorsan ben de istiyorum)
(bkz: dostum capslar kurbaga olmus)
(bkz: dostum izmirli yazmissin ama bu kiz zenci)

bonus;
(bkz: ortadaki kaleye umit)
reha muhtar'ın sunduğu haber programında yaptığı açıklamaya benzeyen şey.

bir keresinde kendisi arkasındaki türkiye haritası'nı göstererekten "benim arkamda 70 milyon var" demişti. bu da o hesap olmuş. yalnız o arkandakiler seni ne kadar destekliyor, iyi gününde olduğu gibi kötü gününde de senin yanındalar mı o önemli. ona kalsa en çok sinek bokun üstünde olurmuş derler.

kalabalık bir arkadaş grubun vardır. para bol olduğundan onlara yedirip içiriyorsundur, herkes seni hesapta acayip seviyordur. sonra yolda yürürken bir bakarsın, karşıdan şu an birlikte olduğun gözde'nin eski sevgilisi hüseyin geliyor. eleman da sana zaten tilt olmuş, onun hayatında en sevdiğin kıza paran sayesinde sahip oldun diye.

hüseyin'in yanında 5 arkadaşı, senin yanında 8 arkadaşın vardır. sayı olarak kalabalıksınızdır ama diğerleri tırsaktır. daha önce hiç kötü gün görmemişler ki. hep paranla alemlere götürmüşsün, hep yanında yiyip içmişler. kavga edileceğini görünce, hepsi sıvışırlar. bir bakmışsın hüseyinler hala 6 kişi, ama senin yanında 2 arkadaşın kalmış. yani topu topu 3 kişisiniz. ee ne oldu? kötü günde sadece 2 arkadaşın yanında, diğerleri topuk. belli bile etmezler senin arkadaşın olduklarını.

varsın olsun 10 milyon taraftarın olsun ama temiz olsun, seni iyi günlerinde sevinsin, kötü günlerinde de kollasın.

gerisi hikaye...
doğru olan sözdür.

çünkü sadece diyebiliriz hatta 200 milyon fenerbahçe taraftarı var da diyebiliriz. hatta bakın şimdi ne dicem ; "1 milyar fenerbahçe tafartarı var diyebiliriz"... var mı arttıran ? bu diyebilmeler gerçek olduğunu ortaya koymaz elbette. milletin ağzı torba değil ki büzesin.

(bkz: alex harikalar diyarında)
be$ikta$'ın kar$ı atakla 2 çinli oyuncuyu kadrosuna dahil etmesini beklediğim bu söze tokat gibi cevap gelmesini beklediğimdir.

sinan engin: be$ikta$'ın 1 milyar taraftarı var.

edit: be$ikta$lıyım.öz ele$tiride yapabilirim.
(bkz: 6 milyar insanın fenerbahçeli olması)
(bkz: yersen)
mantıklıdır.biz avrupaya giden türk oyuncumuzun kulübün desteklemiyor muyuz?**tabi onların taraftarlık seviyeleri bizimkiyle boy ölçüşemez o ayrı.aslında buna zicodan dolayı fenerbahçe sempatisi duyanlar da denebilinir.
(bkz: ali sami)
-oğlum bu sene şampiyon olamıyacaz galiba.son dk da atılacak goller nereye kadar
-bahar ayına geldik adamlar 2 ligde mucadele ediyor.baksana ronaldinho,crespo dedikoduları dünyada almış başını gidiyor.
-bu seneki yeni alex imizde fos çıktı.
-seneye bulcaz olum 10 alex gücünde adam.
-lan bak ne buldum adam 100 milyon taraftarımız var demiş.
-ahaha salağa bak.fenerbahce li taraftar türkiye de olur,maçlarını izler.hiç brezilya dan taraftar mı olunur.ne içmiş lan bu
-gitsin en iyisi çay koysun.
-ahahaha.
(bkz: alex ve hücreleri)
mantiksiz olan onerme. neden?

brezilya'da zico kimki taninsin? bakanlik yapti, milli takim sorumlulugu yapti, hala brezilya'nin gelmi$-gecmi$ en iyi 10 futbolcusundan biri olarak gosteriliyor olabilir.

ama aslinda brezilya'da zico hic bir zaman bir lincoln'un yada bobo'nun ula$tigi mertebeye ula$amayacaktir. zaten 170 milyon nufusluk brezilya'dan 30 milyon ki$i efsanevi oyunculari zico'yu destekleyebilir mi? olacak $ey mi? hic yani. bu alex'te cok abartiyor. 30 milyon flamengo taraftari kim ki zico'yu desteklesin? ne hadlerine.. zaten 11 yil flamengo'da oynayip 637 macta 438 gol atmi$ olmasida cok onemli degildir.

alex roportajinda "30 milyonluk flamengo taraftari zico'yu destekliyor" demi$; geri kalan 140 milyon brezilya'lidan bahsetmemi$tir bile. zaten geri kalan 140 milyonda zico'dan nefret etmektedir buyuk ihtimalle.

ayrica 48 kez milli formayi giyip 12 kez kaptanlik yapan alex'i kim tanir brezilya'da?

http://www.sporx.com/deta...kategori=29&go=104421

adresindeki gibi haberlere inanmayiniz. zira brezilya'da herhangi bir alex hayrani yoktur. olanlarida fenerbahce'yi desteklemiyordur.

alex "fenerbahce'yi takip eden & sempati duyan 100 milyon ki$i var diyebiliriz" demek istemi$; brezilya'da fenerbahce'nin ne kadar tanindigini anlatmak istemi$tir. tabi ki herkes istedigi organiyla algilamakta ozgurdur.
türkiye'de 70 milyon insan olduğuna göre,
bunların 10 milyon bayanın takım tutmadığına göre,
2 milyon çocuk da fenerbahçe ne bilmediğine göre (0-2 ya$),
hadi atıyorum ama 10 milyon da gs + bjk taraftarı olduğuna göre,

bi saniye lan, maksimum 48 milyon çıktı. bi hata olmalı. aman tanrım.
yurdı$ında fenerli 30 milyon olsa?
hayıııır. bu olamaaaz.

fenerin 100 milyon taraftari varsa, ben de papau yeni gine'de ya$ayan afrikalı jigoloyum.
alex bu beyanatıyla mealen şöyle demek istemiştir. fenerbahçenin türkiyede topu topu 20 milyon taraftarı olabilir. ancak başta ben olmak üzere diğer brezilyalılarla bu rakam dünya genelinde 100 milyona ulaşıyor. yedik mi? yemedik...
iddialı bir demeçle daha başbaşa kaldığımızın göstergesidir sayın sözlükçüler. işi tatlıya bağlayalım diyorum: 50 milyon olsun, bizim olsun. büyük atıp civcivleri ezmeyelim...
(bkz: sempatizanla taraftarı karıştırmak)
fenerbahçelilerin kendileriyle çeliştiğini ya da dünya nüfusundaki her artışın fenerbahçe ye taraftar olduğunu gösteren sözdür. daha dün 30 milyon * diyordunuz 100 milyon mu oldu?

(bkz: yok artık lebron james)
o zaman hiç galatasaray taraftarı yok mu sorusuyla karşılık verebileceğimiz aşırı gaz salınımı sonucu söylenmiş abes bir cümle..
son derece mantikli bir aciklamadir. taraftarlik demek illa gelip maclara gelmek anlamina gelmez. tuncay bile middlesbrough'ya gitti diye tuncay'i sevenlerin bir cogu o takim destekliyor. nihat sociedad'da sampiyonluk kovalarken birakin besiktas taraftarini futbolla ilgilenen herkes sociedad'i destekledi. terim galatasaray icin bir sembol olmasina karsin fiorentina'da ve milan'daki basarilari cogunluk tarafindan istendi. simdi ortada zico gibi dunya futbolunda efsane olan bir futbolcu, roberto carlos gibi bir dunya yildizi ve alex de souza gibi brezilya'da onemli bir oyuncu var. uruguay ve sili milli takimlarinin kaptani ve onemli oyunculari var. gayet de mantikli bir aciklama. ancak sonucunun bir getirisi var mi derseniz yok.
(bkz: alex in abaküsü)
(bkz: binlerce dansöz var)