bugün

Basit ama müthiş bir soru

Bakın bu bir dramdır şu mına kodumun kapitalist düzenin de türkiye de abartısız söylüyorum. Yüzde 70 i bunu bugünlerde düşünüyor. Ben düşünüyorum eskiden ticaretle uğraşıyor düşünmüyor bu rakamları düşünmek basit geliyordu. Şimdi o durumda olunca hayretle bakıyorum insanlara benimle aynı maaşı alan adam nasıl olurda ev geçindirir. Bunu ona kim kabul ettirdi. Bakın inançlı insanım vesselam ama şunu bi anlayalım arkadaşlar. "Bu günlerimize şükür" diyerek mi yok olduk yoksa olduğumuza mı şükrediyoruz. Afedersiniz yaşamak falan değil bu bildiğin miyat doldurma.

Edit: ben burada genel algıya lisan oldum. salak saçma fikirler beyan edip durmayın.
bim'den konserve barbunya al bir suru. uzerine bi limon sikarsin uff. uni'de az yemedik.
günde 6,66 tl harcayabilirsin. ay sonunda 0,1 tl cebinde kalır hatta.
Şimdi nugget al eve 15 gün boyunca nugget kızart ye.
öyle bir durumda olsam sanırım makarna ve bulgur pilavından başka bir şey tüketmezdim.
Kredi kartını patlat. Bir sonraki ay da zaten köprüden atlarsın ama giriş için yedi tl alıyorlar. Onu ayır.
yumurta al. Her gün varsa malzeme yap menemen.Olmadı ekmekle yumurta ye. Ya da krep yap. çeşme suyu iç bisey olmaz suya para verme. Bimde nazo mudur nedir toz içecekler var. Canın çeker ise çeşme suyuyla doldur bir şişeye karıştır al sana içecek.
Eş dost borç harç...
Aga maasi 15 gunde bitiriyorsan, bence isini degistir.
Bu konuda akil iste bizden.
Kumar oyna ya bat ya çık ya da zaten battım diyosan kesin oyna...
Bana gönder derdin kalmasın:).
Tabulardan kurtulunarak çözülebilecek sorun.
Avans hesabı aç.
iktisat ve kanaatle yeter ve hatta artar. eğer ki helal paraysa. onun disinda en başından savruk harcanilmasa musluk damlatmasa lambalar boşa yanmasa kullanilmayan odalariin petekleri kapatilsa çöpe ekmek kriği atilmasa ve sigara içilmese paşa gibi yeter o para eger helalse. müslümanim ama denmez. ya müslümansindir adam gibi yaşarsin yada böyle millete akil sorarsin...
şükür etmeyi küçümseyen insan dinini küçümsemiştir. din algisinda ciddi sıkıntı vardir. velhasil kelam şükrün nimeti artiracagindan haberdar bile degildir. ve bize ne durumda olduğumuzu acı bir biçimde gösterir. Kul bir karıncayı doyuramaz. kapitalist sistem islamin özünden uzaklaşan müslümanlara kapandir. ihtiyacin yoksa alma kardeşim derler adama. sen Rızkının Allah dan geldigine iman etmiyormusun. en zayiflara en iyi gidayi Yaratan. Allah. yeni doğan güçsuz dişsiz yavrulara en kaliteli besini sunan. Allah dir. akli olmayan agac mi yapar elmayi ? rengi gozune kokusu burnuna tadi diline sesi kulagina ve faydasi vücuduna olan elmayi elbette senin vucudunu en iyi Taniyan Yaratir. kimbilir kaç nefes aldin dogdugundan beri. heer an kalbin nefesin sesin kontrol alttinda ey divane. aklini başina al şükret önce bunca nimete
Maaaşa 14 gün kaldı belirtmek isterim. Bugün masrafsızım. Akşama da nefes almadan eve vardım mı tamamdır.
günlük 100/15 tl kullanmalısın.
sadece simit ve ayran yersen belki ay sonunda sakız paran cebinde kalabilir.
Ek is yapabilirsin.
Bir istek.
15 gün boyunca nasıl yetecek bu para diye düşüneceğin yerde hiç vakit kaybetmeden otur çatır çatır ye parayı. Kafan rahat olur. Nasıl olsa yetmeyecek.
maaşını aldığı gün 100 lirası kalmış çocuklu bir aileyi düşünerek kendini şanslı sayabilir, mecbur olmadığın hiçbir harcamayı yapmadan yeni maaş gününü günlerini kahretmeden (!) getirebilirsin.
sigarada içiyosan işin harbi zor zor hergün boş ekmek yesen kurtarırsın.
ne yapman gerektiğini biliyorsun ;)

t: cevabı bilinen bir sorudur.
Benim 50 liram var diye yapılacak kontradır.
Enflasyon çok enflasyon.
Evden çıkma kardeşim. Her gün de makarna hazır çorba kombinasyonuyla bu iş sende.