bugün

entry'ler (10)

anneliğin kutsal olduğu yalanı

her anne bir değildir. Bazıları çocukları için her şeyi yapar bunlara diyecek lafım yok helal olsun işte onlar gerçek annedir ama bazıları sadece çocuğu doğurur ve atar bir köşeye bazılarıysa çocuğa psikolojik baskı uygular babasıyla bile arasını bozar çocuğun her şeyini kısıtlar öz güvenini mahveder çocuğun sürekli milletin çocuğunu örnek gösterir yok şunun oğlu şöyle yok şunun kızı şurayı kazanmış sen bir boka yaramadın senden adam olmaz seni doğuracağıma taş doğursaydım ... gibi bir sürü laf söyleyen anneler var bu laflarıyla çocuğun kalbini paramparça eden onu inciten ruh sağlığını bozan anneler var hayır madem milletin çocuğuna bu kadar meraklısın git onların annesi ol o zaman.. oysa biz şunun annesi senden daha güzel yemek yapıyor gibi küçücük bir laf etsek hemen tırnaklarını göstermesini biliyorlar bizde o zaman milletin annelerine özeniyoruz onların çocuklarını anlaması, anlayışlı olmaları, hoşgörülü ve affedici olmalarına sevgilerini daha sık göstermelerine özeniyoruz biz neden sürekli bunları annemize örnek vermiyoruz sonra onlar bizim yaptığımız her şeyi eleştirirken biz neden eleştiremiyoruz hatta yeri geliyor kendi anne babalarını eleştirip laf söylüyorlar dedelerimize falan yani. Ama biz onlara tek bir kelime edemiyoruz. Neden çünkü onlar kutsal cennet onların ayakları altındaymış onların her şeyi yapmaya hakları varmış hatta evlatlarını durduk yere incitmeye bile anne babalarını sevmeyen Allah'ı sevmezmiş... Böyle klişe laflarla çocuğun beynini yıkayan ve bu sözlerin ardına sığınıp bunları kullanarak evladına eziyet eden anneler var. Kendileri suçlu olsalar bile çocuklarıyla küs kalıp onlardan özür bekleyen anneler var.. Af dilenmesi o kadar hoşlarına gidiyor ki.. çocukta garibim haklı olsa da sırf annesi diye ona olan saygısından onu affedip duruyor.. Başlatmayın anneliğinden şimdi.. Her anne bir değildir.. Ha tabii kide bunun aksi örnekleri de var. Evlatlarını dinleyen,arkadaş gibi olan,onu affeden,merhametli annelerde var. Onun ruh sağlığına dikkat eden, psikolojisi bozulmasın diye söylediklerini, yaptıklarını iki kez düşünen annelerde var. Onları incitmeyen anlayışlı anneler de var... onlara diyecek sözüm yok. Buradan öyle annelerin ellerinden öperim işte onlar kutsal. Önemli olan çocuğunun sevgisini kazanmak. Nefretini değil. Bazı anneler adeta çocuğunun nefretini kazanmak için ellerinden geleni yapıyor. Sonra da çocuğum neden beni yeterince sevmiyor, neden başka çocuklar gibi değil, neden komşunun falanın çocuğu gibi değil, neden bana saygı göstermiyor, neden başarısız, neden sağlığı yerinde değil.... gibi milyonlarca yakınmalar.. Cevap gayet açık değil mi senin yüzünden bu halde bu çocuk.. Bir kezde dön kendine bak, kendini eleştir acaba ben mi hatalıyım ben annelik görevini ne kadar yerine getiriyorum diye dön bir kendine sor. Ben çocuğumu ne kadar anlıyorum, ona ne kadar sevgimi şefkatimi gösteriyorum diye sor kendine. Unutulmasın ki annelik sadece doğurup büyütmek değil ya da onun cebine harçlık koyup sırtına çantasını takıp onu okula göndermek, ona yemek pişirmek değil; onu anlamak, ona şefkat göstermek, yeri geldiğinde onunla dertleşmek, kendinizi onun yerine koyup olaylara bir de onun gözünden bakabilmek, onu affetmek, ona çok başarılı olmazsa bile seninle gurur duyuyorum, iyi ki seni doğurmuşum demektir. Küçük aferinleri çok görmeyin onlara.. Sadece kendilerini övüp çocuklarını her gün aşağılayan anneler tanıyorum ben.. Onların yaşamını kısıtlayan, adeta hapis hayatı yaşatan, arkadaş edinmesini engelleyen, dışarı çıkıp nefes almasına mani olan anneler tanıyorum ben..

ygs ye gireceklere tavsiyeler

Öncelikle sınavı gözünüzde büyütmeyin. Stres yapmayın ve bu dönemde kendinize bir hobi edinin. Bolca spor yapmanızı öneririm çünkü spor hem bedensel hemde ruhsal olarak sizi rahatlatacaktır ama ders öncesi yapmayın aksi takdirde yorgun düşersiniz ve ders çalışamazsınız. Bundan dolayı derslerden sonra yapmak en iyisi olacaktır. Eğer spor yapmayı sevmiyorsanız her gün 1 saat yürümenizi öneririm. Bu dönemde telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerden mümkün olduğunca uzak durun. Mesela ders molalarında telefona sarılmak yerine kitap okumak sizin için faydalı olacaktır. Şunu unutmayın ki kitap okumanın müthiş bir dinlendirici bir etkisi vardır. Zaten bu dönemde kitap okumak yorum gücünüzü arttıracaktır. bildiğiniz üzere bu sınav bilgiden çok yorum yeteneğinizi ölçer. Ayrıca eğer dizi bağımlısıysanız lütfen elinizden geldiğince bu huyunuzdan kurtulun. Haftada bir veya iki diziniz olabilir ama siz her güne bir dizi koyarsanız olmaz. Unutmayın ki siz sınava hazırlanıyorsunuz. Ayrıca Motivasyon artırmak için internet'ten Başarı Sözleri, Motivasyon Sözleri okuyabilirsiniz. Ve bunlar içerisinde en çok beğendiğiniz sözleri bir kağıda yazıp odanızın duvarına özellikle çalışma masanızın yakın taraflarına asmalısınız. Veya herhangi bir deftere bu sözleri yazıp derse başlamadan önce okumak inanın çok etkili olacaktır.

evrim teorisi

genellikle estetikle karıştırılan teori.

bir kıza açılmak isteyenlere tavsiyeler

bir an önce git konuş çünkü kızlar beklemeyi sevmezler uzatırsan bir bakarsın kızı kapmışlar. Ama açılacağın gün mümkün olduğunca iyi görün. Duş al ter kokma dişlerini fırçala ve çok heyecanlı görünme biraz duygulu konuş tam gözlerinin içene bakarak konuş ve ciddi ol ne egon tavan yapsın ne de ergenler gibi heyecanlan kızın karşısında.

hint filmleri

izlenilmesi gereken müthiş filmlerdir. adamlar işi gerçekten biliyor. Sineması mükemmel.

iphone

Son zamanlarda beğenen herkesin böyle telefonu olur inşallah gibi gönderilere neden olan altın değerindeki şaheser.

okey plus

son zamanlarda genellikle amaç dışı oynanan, masaya oturan her kıza selam yazılan ve numara istenen klişe bir uygulama. Daha çok evli erkeklerin sahte hesap açıp kızlarla buluşmak için her yolu denedikleri yer.

geometri

bir türlü anlayamadığım dikmeyi nereye indireceğimi kestiremediğim ders.

lise

ilk yıllarda sınava daha çok var denilip gırgır ve şamata ile geçilen dönem. Genellikle erkeklerin kız tavlamaya çalıştığı, kızlarınsa güzellik peşinde koşup evrim geçirdiği ve erkekleri cezbetmeye çalıştığı bu dönemde dersler sınav günlerine kadar önemsenmez. Sınav günü gelip çattığında etekler tutuşur ama gerçek sınav olan üniversite sınavı bir türlü akla gelmez sınavı yazılılardan ibaret sanırlar ve son yıl genellikle geçen yıllarda neden çalışmadın diye kafa duvarlara vurulur ve çoğunlukla seneye bırakılır.

entry

sabahtan beri ekrana boş boş bakmama neden olan durum.