bugün

entry'ler (570)

upnote

Bir not alma uygulaması. Mac, PC vb. birçok platformda çalışır. Hızlı ve sadedir. Evernote'un fahiş fiyat politikasına geçtiği ve iyice saçmalamaya başladığı dönemde ilaç gibi gelen uygulama.

prof dr feyyaz gürsan

Sınıfta kalan bir öğrencisi tarafından 29 Mart 1950 tarihinde uğradığı saldırı sonucu vefat eden iTÜ'lü matematikçi.

yeşil pasaport

3. dereceye yükselmiş memurların alabildiği pasaport. Resmî adı "Hususî Damgalı Pasaport'tur.

Şöyle alınır:

Görev yaptığınız okulda, internet'ten indirilen ilgili form doldurulur. Formla birlikte "ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü"ne gidilir. Orada belgeleriniz onaylanır, gerekli üstyazı elektronik ortamda imzalanır ve belgelerle birlikte "il Milli Eğitim Müdürlüğü"ne gidilir. 5 dk.lık beklemenin ardından elinize bir zarf tutuşturulur. Bankaya 75 TL'lik pasaport cüzdan bedeli yatırılır(harç ücreti ödenmez). Oradan "il Emniyet Müdürlüğü"ne geçilir. internet'ten randevu almadığınız hâlde, ya tutarsa deyip içeri girilir ve sıra numarası alınıp beklemeye başlanır. Sıra size gelince belgeleri ve biyometrik fotoğrafı verirsiniz, 3 dk.lık işlemlerin ardından evinize dönersiniz.

Ertesi gün telefonunuza PTT'den bir mesaj gelir: Adınıza düzenlenen pasaport ... barkod numarası ile kabul edilmiştir.

Edit: Çarşamba günü başvurduğum pasaport cuma günü evime ulaştı.

Şu an için ABD, Kanada, ingiltere, irlanda, Avustralya, Suudi Arabistan harici belli başlı her ülkeye sadece uçak biletinizi alıp gidebilirsiniz.

mürekkepbalığı

Türk mecmua tarihinin ilk "yazı kültürü" dergisi. Pek naif, pek ince ve oldukça doyurucu bir dergi. Şuradan buyurun: http://murekkepbaligidergisi.wordpress.com/

füyuzat

füyûzat:

Arapçadaki feyz kelimesinin çoğulu olan füyûz (feyzler) kelimesi, Osmanlıcada tekrar çoğul yapılarak elde edilmiş sözcük. Yani:

feyz < füyûz(feyzler) < füyûzat(füyûzlar)

Buna niye ihtiyaç duyulmuş, onu ben de anlamadım.

muarreb

Araplaşmış, Arapçalaşmış. Arap olmayıp sonradan Arap kavmine mensup olanlar ya da Arapçaya yabancı dillerden alınma kelimeler için kullanılır.

kitapyurdu

Şimdiye kadar hiç başımı ağrıtmayan, işlerini düzgün yapan, fakat berbat bir tasarıma sahip olan kitap satış sitesi.

Resmen 90'lardan kalma, karmakarışık bir site tasarımları var. En iyi tasarım derseniz idefix derim.

anasının hörekesi

(bkz: ananın örekesi)
(bkz: ebenin örekesi)
(bkz: öreke)

rekin teksoy

Yakında "Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü" çıkaracak olan yazar-çevirmen.

kitapyurdu

Türkiye'nin bir numaralı kitap satış sitesi. Ürünleri alırken kaç günde tedarik edileceğini bilirsiniz. Tedarik edilememişse paranız anında hesabınıza iade edilir. Kitaplarınız Kutuplar'a da gönderilse zarar görmez, itinayla paketlenir.

Yıllardır buradan alış veriş ederim. Geçen gün bir eşeklik edip, D&R'ın "25 TL'nin üstündeki siparişlerde kargo ücretsiz" kampanyasına kanarak hadi dedim, bir de D&R'ı deneyelim (bkz: dr), denemez olaydım. 6 gün sonra nihayet kargo geldi ki ne göreyim, 7 üründen 5'ini göndermişler, fakat 2 ürün yok. Bekledim birkaç gün daha, tık yok. Sitesine giriyorum, "Sipariş Takibi" sayfasında hâlâ "tedarik sürecinde" diye yazıyor. Mesaj atıp soruyorum, cevap vermiyorlar. Paramı iade edin diyorum, etmiyorlar. isimlerinin arkasına sığınarak piyasadan pay kapmaya çalışıyorlar ama ilgisiz, duyarsız, müşteri ilişkileri yönetiminden bîhaber, e-ticaretten anlamayan bir site.

Kıssadan hisse: Eşeğin bilmediği ot, ya başını ağrıtır ya dişini. Kitapyurdu bir kez bile beni pişman etmemişken, üç beş liralik kargo parası için değer miydi D&R tuzağına düşmeye?

edit: imlâ

söyleyeni entel gösteren kelimeler

(bkz: entelektüel) (tek "l" ile)
(bkz: done)
(bkz: diyalektik)
(bkz: determinist)

dr

D&R

ciddiyetsiz, ilgisiz, saçma bir e-ticaret sitesi. isminin gücü arkasına sığınarak piyasadan pay kapmaya çalışan fakat kitapyurdu'nun tırnağı etmeyecek marka.

6 Ocak 2013 tarihinde sipariş verdiğim 7 üründen beşi geldi ikisi hâlâ gelmedi. Sitedeki Sipariş Takibi sayfasında "tedarik sürecinde" yazıyor. Mesaj gönderip ürünleri ne zaman tedarik edeceklerini sordum, hâlâ cevap gelmedi. Paramı iade etmiyorlar, ürünü de göndermiyorlar. YAZIKLAR OLSUN... ilk ve SON alış verişim. Hem ellerinde bulunmayan ürün için benden para tahsil ediyor hem de göndermedikleri ürün için bir e-mail ile bilgi vermiyorlar.

(bkz: ben yandım eller yanmasın)

cold cold heart

Jerry Lee Lewis'in de iyi söylediği şarkılardandır.

wedding bells

Modern Country'nin efsanevi ismi Hank Williams'ın harikulâde şarkısı; çok hüzünlü, hem müziği hem sözleriyle...

I have the invitation that you sent me
You wanted me to see you change your name
I couldn't stand to see you wed another
But dear I hope you're happy just the same

Wedding bells are ringing in the chapel
That should be ringing out for you and me
Down the aisle with someone else you're walking
Those wedding bell will never ring for me

I planned a little cottage in the valley
I even bought a little band of gold
I thought some day I'd place it on your finger
But now the future looks so dark and cold

I hear the children laughing out with glee
At home alone I hang my head in sorrow
Those wedding bells will never ring for me

I fancy that I see a bunch of roses
A blossom from an orange tree in your hair
And while the organ plays I love you truly
Please let me pretend that I am there

Ever since the day you set me free
I knew someday that you would wed another
But wedding bells will never ring for me.

anarion

anárion:

Yüzüklerin Efendisi'nde, kral Elendil'in iki oğlundan biri.

Diğeri için: (bkz: isildur)

adını unutan ülke

Sevan Nişanyan'ın yeni kitabı. Tam adı "Adını Unutan Ülke: Türkiye'de Adı Değiştirilen Yerler Sözlüğü" şeklindedir. Nişanyan Usta kitabında diyor ki bu eser, daha önce duyurduğu Türkiye Yer Adları Sözlüğü çalışmasının ilk aşaması imiş. Adını Unutan Ülke'de Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca adı değiştirilmiş yerlerin eski ve yeni adları sıralanmış ve eski adların etimolojileri üzerinde durulmuş.

refik özdek

Cengiz Aytmatov çevirmeni.

ben bu şiiri sana yazdım

(Sadece çağrışım...)

Kar Şiiri

Karın yağdığını görünce
Kar tutan toprağı anlayacaksın
Toprakta bir karış karı görünce
Kar içinde yanan karı anlayacaksın

Allah kar gibi gökten yağınca
Karlar sıcak sıcak saçlarına değince
Başını önüne eğince
Benim bu şiirimi anlayacaksın

Bu adam o adam gelip gider
Senin ellerinde rüyam gelip gider
Her affın içinde bir intikam gelir gider
Bu şiirimi anlayınca beni anlayacaksın

Ben bu şiiri yazdım aşık çeşidi
Öyle kar yağdı ki elim üşüdü
Ruhum seni düşününce ışıdı
Her şeyi beni anlayınca anlayacaksın

Sezai Karakoç

kareem salama

Arap asıllı Amerikalı, country şarkıcısı. iki albüm çıkarmış; hit şarkısı fena sayılmaz.

http://www.youtube.com/watch?v=sbcmPe0z3Sc#

don t take your guns to town

Johnny Cash'in muhteşem bir şarkısı.

Sözleri:

A young cowboy named Billy Joe grew restless on the farm
A boy filled with wonderlust who really meant no harm
He changed his clothes and shined his boots
And combed his dark hair down
And his mother cried as he walked out

Don't take your guns to town son
Leave your guns at home Bill
Don't take your guns to town