bugün

entry'ler (1552)

dolmuşta yanınıza oturan kız

öğrencilik zamanlarımda daha fazla olmak üzere çok kız oturdu yanıma.
kimse de demedi ki sen burada olduğun için yanına oturdum.
salak salak anlamlar yüklediğimiz oldu ergenliğin verdiği heyecanla. ilerleyen zamanlarda öğrendik ki yanımdaki koltuk boş olduğu için oturmuş.

sobada 15 bin tl yakan ablamız

kadının durumu göründüğü kadarıyla evet yok.
sobada yakılan paranın yerine para basıyor. sonuçta o para o kadının. her ne kadar seri numarası kaybolmuş olsa da inceleseler gerçek olduğunu anlarlar sanırım.
evet fakir insanda 15 bin tl bulunması absürt gelebilir fakat bu insanlar sen ben gibi tatile gitmiyor. ayırdığı paraya dokunmadan karınlarını doyurma derdinde. bu kadın 2 kere şehir değiştirse zaten o parası biter.
kadının evde wi-fi'si yok doğalgazı yok bilmem nesi yok. sosyal hayat komşuluktan ibaret. biriktirdiği parasını gözü gibi korumaya çalışıyor. bu yüzden fakir denilen kişilerde az miktar da olsa para çıkıyor.
ayrıca 15 bin biriktirmiş neresi fakir diyorsunuz da. kadın 1 i phone parası bile biriktirememiş. kim bilir kaç senedir?

uludağ sözlük teki meslek lisesi mezunları derneği

torna tesviye ile +1 yalnız hatırlatmakta fayda var. içinde bolca tekstil bölümü barındıran bir meslek lisesinden mezunum. hadi ilerleyin tezgahın önünü kapatmayın. *

iş çıkışı birası

ingiltere de çoğu kişinin yaptığı aktivite.

kadın tavlamada kullanılacak canlılar

pomeranian boo.

görsel

19 haziran 2020 uzaylı istilası

cool stroy bro.

artık üniversite okumanın anlamsız olması

maddi olarak bakarsak evet üniversite okumanın artık manası kalmadı.

basit bir ortalama hesap ile ne çok lüks ne çok alt seviye bir ev istanbul'da yaklaşık 1500tl. giderleri ile birlikte (yeme içme hariç) yaklaşık olarak 2500 tl olur. 4 kişi kaldığını düşün. (4 odalı bir ev değil maalesef o paraya 4 odalı ev bulun hemen taşınalım) oda sayısı arttıkça kira bedeli artacak. 600 ile 1000 tl arasında bir gider oluşur yeme içme hariç. yeme içme 1000 tl minimum. (1000 tl ile 1 ay geçinebilecek varsa ellerinden öperim)
etti sana 1600 tl minimum. bu katıksız, sosyal hayatsız falan. işin aslı bir öğrencinin maliyeti artık 2500 tl lerden başlıyor. üniversite masrafları hariç 1 yıl için 30.000 tl minimum 4 yıl için artan enflasyonla birlikte yaklaşık olarak 150.000 tl olur.

150.000 tl ile ne yapılır? 4 yıl öncesini hesap edin. 4 yıl önce altın gramı 106 tl idi. şu an 380 tl.
kabaca 535.000 tl paranız olurdu eğer biriktirebilseydiniz.

4 yıl önce 150.000 tl ile yaklaşık 50.000 dolar paraya sahip olabiliyordunuz şu an tl karşılığı 340.000 tl

erkek adaylar için bu 4 yıl çalıştığını ve askerliği aradan çıkardığını varsayarsak 4 yıl kıdeme sahip olacak.
kadın adaylar için zaten askerlik derdi yok.
erkek adaylar paralı askerlik bile çok rahat yapabilirler.

yaklaşık 5 yıllık kıdem+yıllık izin+ maaş zammı ile çok rahat iş bulabilecek bölümde okumayacaksanız(üniversitede) muhtemelen teknisyen sizden daha çok maaş alacaktır. + yıllık izinde 5 yılı doldurunca yaklaşık 1 ay gömmüş olacak. oh mis. 11 ay çalışma ile 12 maaş olmuş olacak.

benim hesabım kabaca. kimseye oku okuma demem. kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

eksileri yazabilirsiniz.

dr olacaksanız hiç hesap yapmayın ahmaklık olur. avukatlık vb bölümleri ayırın bu hesabı yaparken.

üniversite okumazsanız sosyal olarak çok fazla kaybınız olabilir. mahalle kenarında bir üniversitede okuyacak olursanız bilmiyorum ne katar ne kaybettirir.

sözlük kızlarını övelim

tanımadığım kızları övmek hiç tarzım değil fakat söylemek istediğim şu ki bu coğrafyada erkek olarak dünyaya gelmemeniz büyük bir şanssızlık açıkçası.

galatasaray a allah ın tokadının çarpması

kul hakkı yiyenler böyle cezalandırılsaydı eğer iş gs'ye kalmadan Allah kimlere tokat atardı kimlere.
gs taraftarı sadece muslera'sız maça çıkmak neymiş onu anlayacak. diğer takım taraftarlarının uzun zamandır yaşadığı psikolojiyi muslera sakatlıktan kurtulana kadar yaşayacaklar hepsi bu.

en yalnız hissedilen anlar

işte tam da burada yani uludagsozluk'te yalnızlığını gidermesini beklediğin kişiyi aradığında.

araba satıyorum alan var mı

plaka özelse düşünülebilir.
keşke belirtseydin.

az önce youtube da rastladığım müthiş şarkı

şu kadar medeni cesaretim olsa bana yeter.

1 haziran 2020 türkiye nin normalleşme adımları

ben hep çalıştığım için beni etkilemeyen normalleşme. cumartesi, pazar, resmi tatillerde olan çıkma yasakları da pek etkilemedi sayılır.

28 mayıs 2020 normalleşme kararları

kapalı alanlar açılmışken, açık havada yapılan olta balıkçılığı mesafelere uyarak açılsın.
herkes gibi bende kendi penceremden baktım.
bana göre kapalı alanlar hala riskli fakat bir yerden başlamak gerekir diye de düşünüyorum. bilemiyorum altan.

düşün ki o bunu okuyor

tam bir şeyler yazacağım sonra salla diyorum.
okusa da nereden bilecek benim kim olduğumu?

asker arkadaşı ve üniversite arkadaşı

Üniversitede 5yıllık arkadaşlık kursan bile 5-6 aylık askerlikte arkadalını daha fazla görüyorsun neredeyse. ikiside yıllar sonra kaybolup gidiyor.

beymen deki 105 liralık kibrit

yansın geceler pelinsu eceler. öyle bir kibrit mi artık kutusu mu? belki de geceyi yakmaya yarıyordur.

baban ne iş yapıyor diye soran öğretmen

çocuğum olursa ve öğretmeni bu soruyu sorarsa, ekmeğinin peşinde dedirteceğim.

entry girecek başlık bulamamak

maalesef entry girecek başlık bulamıyorum. halbuki çok güzel yorumlarım var. yorumlarıma göre başlık yok. sol taraf an itibariyle siyaset arenası gibi. en iyisi geçmişi bir silkelemek gerekiyor sanırım.

garsona teşekkür eden müşteri

özellikle işini iyi yapmaya çalışan kişilere bunu söylüyorum. nereden anlıyorsun diye soracak olursanız, anlamıyorum belki sadece bir his. tavır ve davranışları, bence hak ediyorsa söylüyorum. keza yolları süpüren veya avm lerde yerleri silen kişilere kolay gelsin diyorum. açıkçası kendi adıma hoşuma gidiyor. bu karşı tarafı ödüllendirmekten ziyade vicdani bir olaymış gibi geliyor bana. kendimi iyi hissediyorum.

-kolay gelsin
+ teşekkür ederim.

güzel bir ikili bence. ağzımıza da yapışmadı ya.