bugün

entry'ler (295)

mutlu eden iki kelime

entryler insanın farklı dönemlerinde nasıl da farklı mutlulukları olduğunu gözler önüne seriyor.
kimimiz için maaş kimimiz için ders notları kimimiz için de keyifli birkaç saat mutluluk verici durumlar arasında ön plana çıkmış.

kendiminkini de yazayım tam olsun,
düzen kurabildim*.

facebook taki özlü söz çılgınlığı

emoca konuşmalarından iyidir. hem yazarların şairlerin söylediği bazı güzel sözleri de onların sayesinde öğrenip hmm güzelmiş denip geçilir. bir zararı yok.

bağımsız lazistan

ben lazım ve lazların böyle bir isteği olduğunu söyleyen salaktır.

sifresini unutan da vinci

yaratıcı bir nick olmuş. başlık da yaran başlıklara adaydır.

öpülen kurbağanın maymuna dönüşmesi

(bkz: şimdi sıçtık dedirten anlar)

sözlük yazarlarının en son izlediği filmler

2004 yılı yapımı. yalnız mutlaka izlenilmesini öneririm. sonuna kadar sabredip izlemek gerekiyor. film sonlara doğru anlam kazanmakta.

(bkz: the notebook)

sözlükle ilgili istekler

sözlüğe nickten bağımsız bir kullanıcı adıyla bağlanmak. bu sayede nick'inizi bilen bir kişinin şifre programıyla şifrenizi kırması olasılığı ortadan kalkacaktır. veya diğer kullanıcılar tarafından bilinemeyecek bir mail adresi de giriş yaparken kullanılabilir.

ankara nın indirim çilesi kısa sürdü

cezamız indirimse çekmeye razıydık. ama genel af geldi cezadan kurtulduk.

başörtülüye paso vermeyen belediye

bunu laiklikle ulusalcı dinci tartışmasıyla açıklamaya çalışmak yanlış. yalnız hepimizde refleks olduğu üzere hemen çamur atmalar başlıyor. başörtülü fotoğrafa paso verilmemesini anlamsız buldum. yüzü görünecek şekilde bir fotoğraf ise verilmesi gerekirdi. yalnız bu konuyu fırsat bilip ötekileştirilmeye çalışılan tarafa çamur atmak daha mantıksızdır.

akp ordu ve yargıya karşı

akp ülkeyi istediği gibi sömürürken ne yazık ki ordu ve yargı önüne çıkmaktadır. yoksa o da isterdi her istediği olsun da karşılaşmayalım diye. gerçi her ikisine karşı da psikolojik harekat başlamış durumdadır.

kadınlar ve çiçekler arasındaki benzerlikler

kadınlar da karbondioksit alıp oksijen verirler. onların olduğu ortamlarda erkeklerde böyle bi ferahlama, bulunduğu ortama yayılma hissi doğar.

(bkz: yersen)

üniversiteye iş bulmak için gidilir düşüncesi

üniversiteye iş bulmak için gitmiyorsan ne için gidiyorsun zeki insan.
eğer üniversiteye bir meslek edinmek için gidilmiyorsa, üniversitede verilen eğitimin dışında, orada elde edilen bilgiler, fikirler, reelde kullanılmıyorsa kapatalım gitsin. allah akıl fikir versin ne diyim. üniversite profesyonel bireyleri hayata kazandırmak için vardır. yoksa ne diye işletmede binlerce formül, mühendislikte binlerce formül insanların kafalarına işlensin.
ben inşaat mühendisiyim ve üniversiteye gidip mühendislik okumadan biri gelsin benim yaptığım işi yapsın hadi. görelim. ben gidip bir işletme mezununun bakış açısıyla ekonomiyi değerlendireyim. her iki örneğin de pek mantıklı sayılmadığı ortada. üniversiteler farklı dallarda profesyonel bireyler yetiştirir. dersiniz ki eğitim kalitesi düşük, o ayrı konudur. bu durum üniversitelerin amaçlarını değiştirmez. eğer siz üniversitede elde olunan deneysel sonuçları, araştırmalardan elde edilen istatistik sonuçları vs reelde kullanmıyorsanız, bilim insanlığa hizmet etmiyor demektir. şimdi, üniversiteye giden veya gitmiş gelmiş olan arkadaşım, ver elini anlaşalım. sen akademisyen olmayacaksan üniversiteye iş bulmak için git. bitirdikten sonra da gelişimine ara verme, çünkü ülkemizde iş bulmak biraz daha zor bunu biliyoruz. derslerine de ne için çalıştığını unutma (üretim dişlisinin çarklarından biri olup üreten bir insan olmak için). haydin kolay gelsin.

üniversiteye iş bulmak için gidilir düşüncesi

valla ne diyeceğimi şaşırmış durumdayım. üniversiteye iş bulmak için gidilir evet, keyif için gidilmez. üniversiteler iş hayatına profesyonel bireyler yetiştimek için kurulmuşlardır. kuruluş amaçları budur. bilim yapalım kendi çapımızda eğlenelim diye değil. zira o bilgi eğer geyik olsun diye veriliyor olsaydı bi anlamı kalmazdı. kullanılması lazım. diğer taraftan meslek yüksekokullarının ayrı bir yeri var. ara eleman sıkıntısı yanlış politikaların sonucu. insanların yüksekokul okumak istememesi üniversitelerin mesleğe yönelik kurumlar olduğu gerçeğini değiştirmez. üniversite insana farklı bakış açıları kazandırır, önemli tecrübeler edinilir bunlar da bonustur, amaç bu tecrübeleri edinmek değildir.

bu bağlamda* üniversite seçiminde üniversite adına göre değil bölüme göre seçim yapmakta fayda var. yani büyük üniversite olsun diye saçma bi bölümü seçmenin anlamı yok. çünkü ilerde o işi yapıyor olabilirsiniz.

bir gun herkes akp li olacak

(bkz: işte biz o gün tükeneceğiz)
(bkz: sezen aksu)

ülkü ocaklı gençler bu ülkenin geleceğidir

ülkücüler kendilerini ülkenin sahibi zannettiği sürece ülkü ocaklı gençler bu ülkenin başına dertten başka bir şey olmayacaktır. diğer yandan ocak denilen yerlere gidip pek muhterem reislerin kulu olmak kendileri için bir gelecek olmadığının göstergesidir. önce özgür düşünmeyi öğrensinler, ondan sonra toplansınlar bir yerde. kendileri adına başkaları karar vermesin falan işte.

ales ten 100 alan adama mülakattan 0 veren hoca

torpil sayesinde farklı bir üniversiteden mezun olup ankarada bir üniversitede yüksek lisansa başlayan* arkadaşım olduğunu düşünürsek gerçekten kötü bir durumdur. zira arkadaşımın ales puanı 65 idi. üniversiteler zaten kendi öğrencilerine kıyak geçiyorlar, bir de dışarıdan jürideki hocalardan birini tanıyorsanız girebiliyorsunuz demek ki, ales hikaye.

öğrenim kredisi geri ödemesi

3 aylık toplamda bir milyar ödememi gerektiren kredi. her ay 300 miyon köşeye koysam diyorum da şimdilik yapmadık hayırlısı.

bizim gibi delilere her gün bayram zirvesi

kesin olmamakla beraber katılmayı düşündüğüm zirve olmuştur an itibariyle. umarım gelebilirim.

ece kscg

resmen osmanlıca çalışıyor, kesin çeviri yapıp para kazanmak istemekte.

sözlük yazarlarının pişmanlıkları

öğrenciyken arkadaş sandığın orospu çocuğunu* eve almak misafir muamelesi yapmak.