bugün

entry'ler (886)

atak 2

Pek yakın zamanda göklerde göreceğimiz ağır sınıf saldırı helikopteri.

T129 helikopterlerinden edinilen tecrübelerin üzerine ciddi bir ar-ge çalışması eklendi.

8.5-9 ton kadar ağırlıkta olup apache ve mi-28 lere rakip olacak. avrupa üretimi olan tigerlardan çok daha gelişmiş aviyonik sistemleri olacak. 1 personel helikopteri kullanırken diğer personel nişan alacak.

Yaklaşık 1400 kg kadar hariçte mühimmat taşıyabilecek olan atak 2, helikopterlerde ihtiyaç olmamasına ragmen 20bin feet yükseklğe kadar çıkabilecek. Çift motoru sayesinde gerektiğinde tek motor ile havada kalması sağlanacak. Maksimum hızının 300km nin üzerine çıkacak.

Not: emin olun yazılımı yerli. Tüm aviyonik sistemleri ülkemizde üretilecek.*

dornaz alfa

Duyar duymaz farmakolog (doç. dr.) arkadaşıma sorup öğrendiğim enzim.

Durum şu, bu enzim akciğerde seçici bölgelere tahribat yapıyor. Sıvılaşan yerleri kurutuyormuş.

Bir rivayete göre dünyada belli bölgelerde kullanılıyor. ikinci bir rivayete göre Türkiyedede kullanılıyor.

küfür etkisi yaratan sözler

Küfür içermeyen ancak daha etkili sözlerdir.

-annenin oynaşı olma konusunda ciddi girişimlerim vardı. Eylem planlarımı hayata döktükten sonra ciddi manada sonuç almaya başladım.

t 129 atak

malesef herbokologların bu konu hakkında fikirlere sahip oldukları, boş beleş ve bilip bilmeden konuştukları, siyasete alet ettikleri konu.

Bizzat üretiminin içinde olduğum hafif sınıf saldırı helikopteri. Hafif dediğimiz anda "haa bu işe yaramaz ozaman" diye düşünmeyin. yeryüzünde bir takım salaklar apache veya mi-28h havoc gibi helikopterlerle kıyaslarlar. Bu kocaman bir yanlıştır. Mercedes S class ile dodge viper i kıyaslamak gibi birşey.

Öncelikli olarak bilinmesi gerekenler bu proje 90lı yıllarda başladı. italya ve Türkiye ortak üretimi olan bu ürün %100 yerli değildir. Nitekim f-35 uçaklarda tamamen amerikan üretimi değil. Buna gerek yok. önemli olan tasarımın ve aviyonik sistemlerin bize ait olması. (Ki tasarım bir yerden sonra türkler tarafından geliştirilmiş. aviyonik sistemler tamamen turk muhendisler tarafından hazırlanılmış.)

Ülkeler ihtiyaçları doğrultusunda, ordunun hazırladığı raporlara göre silah ve mühimmat ihtiyaçlarını gerçekleştirirler.

Türkiyenin coğrafi koşullarına karşı sorunsuz çalışabilecek ve pkk lı kovalayacak bir helikoptere ihtiyacı vardı. 6-7 tonluk apache ler fiyat/performans olarak boş iş kalacağı için ar-ge ve üretim kararı çıktı.

Eğerki terörist kovalıyorsanız manevra kabiliyetinizin ve zırhınızın optimum olması çok önemli. Aynı zamanda aviyonik sistemlerinizin ciddi teknolojik olması gerekir. Bununla beraber operating cost (bir cihazın, bileşenin, ekipmanın işletilmesiyle ilgili giderlere denir) seviyesinin düşük olması gerekiyor.

Türkiyenın aynı zamanda ağır sınıf saldırı helikopterinede ihtiyacı bulunuyor tabiki. Ancak ilk ihtiyacı T129 olduğu için önce o geliştirildi ve orduya teslim edildi.

Bahsi geçen agır sınıfta olacak atak2 helikopterini apache veya mi-28h havoc gibi helikopterlerle kıyaslayabilirsiniz bak.

Not: apacheler tiger eurocopterlerin yanında sıçılmış bok gibidir. tigerlardaki teknoloji şuanda hiç bir ağır sınıfta bulunmuyor.

lustral

gereksiz bir antidepresandır efendim. Zanaks dururken hafif kalır.

2015 te okudugum bir makalede ABD de antidepresanlar yerine seks yapmak öneriliyorumuş. Bununla ilgili olarak 400 kişi üzerinde kontrollü deney yapılmış.

Antidepresan kullanması gereken 200 kişi 100er li olarak 2 ye bölünmüş. Cinsel saglıgı yerinde olan hastaların (100 kişi) 6 ay boyunca ayda 24 kere cinsel ilişkiye girmeleri saglanmıs. diger grup duzenli olarak antidepresan kullanmış. yüzde 85 oranında seks yapan 100 kişi daha fazla gelişme göstermiş.

şu an sarılmak istenilen kişiler

tabiki de dayım. Valla özledim adamı.

bizim gözlüklü, sarışın, mini etekli sekreteri bile gözüm görmüyor. Tamam, çok güzel bacakları olabilir, bugün akşam yemeğe çıkacak olabiliriz, ama gene dayımı çok özledim. artık gelsin de eskisi gibi goy goy yapalım.

görsel

adolf hitler vs atatürk

Tabiki düşünmeden gazi mustafa kemal atatürk diyeceğim versustur.

Kıyaslanması bile dogru degildir.

boşanmak için çocukların büyümesini beklemek

yaptığımız durumdur. Saygı sevgi çerçevesi içerisinde çocuklara birşey sezdirilmemesi gerekir.

hayırsever reza nın pezevenklik yapması

"iki gün pezevenk derler. üçüncü gün beyefendim derler" ana fikrini iyice oturtmuş ve o doğrultuda hazmetmiş olabilir.

eski eşin düğününe katılmak

"vallahi okadar mutluyum ki, bu gece ben bile oyniycam" lık durum olmayabilir.

Değişik bir fantezi olduğu için yaratıcı kardeşimizin karşısında ceketimi ilikliyor ve saygı duyuyorum.

empera

çok da halı olmayan, halıdan çok tasarımları ön planda olan, çok pahallı ve gerçekten kaliteli halı markası.

Bu adamların nessa diye bir koleksyonlarını hanım çok beğenmiş. illa kıçıma 1800 tl sokacak.

geniş vizyon sahibi ama parasız olmak

yeterince geniş vizyonlu olunmadığının göstergesidir efendim. Zira geniş vizyonu olan insan parayı en geç orta vadede bulur. istisnası yoktur, olsa bile kaideyi zaten bozmaz.

50 milyon euro için ağzınıza alır mısınız

başlık açandan başvuru formu talep ettiğim hadisedir. 50 melyoon milyaaaar az para değildir efendim.

evlenmek

yapılmaması gereken iş, oluş ve hareket bildiren durumdur efendim. bekarlık ciddi manada sultanlıktır.

yanlışlıkla kız arkadaşın içine boşaldım pişmanım

kısır olduğu haberi alınınca şükür edilebilecek durumdur efendim.

yerli araba motoru vs yerli arama motoru

elma ile kedi karşılaştırılması gibi bir kıyaslama.

sözlük yazarlarının ilişki durumu

evli, çocuklu, boşanma yolunda ve sıkıntıda.

içinden geçeni yaz

karşımdaki yoklukta gider. Varlığım olmadığı için her zaman gideri var.

gereksiz bir bilgi ver

Alper tunga ölmemiş. kesin bilgi yayalım lütfen.

karşı cins olsanız kendinize yürürmüydünüz

anket tarzı ancak hoş olan hede.

Kendime yürüme ihtimalim, viktorya sikrıtın bütün meleklerinin bana aynı anda vermesinden çok daha düşük. Ben olsam benden kaçardım.