bugün

entry'ler (31)

genç osman

insan kardeşine kıyar mı taht için...

bülent ecevit

politikadan servet edinmemiş kişi, iyi şair.

sema ramazanoğlu

Bizim mahallede yufkacı teyze var, kendisi kastamanolu. Acaba sayın bakanımızla bir akrabalığı var mı diye çok merak ediyorum, o kadar çok benziyorlar ki! Kulakları çınlasın yufkacı teyze de aynı bu bakan gibi gülmez. Birgün mecburen mantı almak istedim kendisinden, yarım kilo diyorum, yarım kilo yetmez diyor. Fazla gelir diyorum, dolapta saklarsın diyor, dolabım küçük diyorum, bana kötü kötü bakıyor. Aynı bu bakan gibi, bence soyadı "kötübakan" olmalı, sayın bakan kötübakan, azıcık gülümse, azıcık anne gibi bak, aileye bakan değil misin, insan ailesine kötü kötü bakar mı? Ben seni görünce bi ağacın arkasına saklanasım geliyor, hele konuşurken elini kolunu kukla gibi kontrolsüz sallıyorsun ya, öyle yapma n'olur! Anne dediğin elini kolunu öyle havaya kaldırmaz, kaldırırsa da terlik fırlatır. Yoksa sen de bize terlik mi fırlatacaksın? Tamam yufkacı teyze tamam tamam, kaç kilo alayım, beş buçuk kilo olur mu? Nolur sen yeter ki öyle bakma! Sen bakma, bari sen bakma...

lc waikiki nin yeni reklamı

"Nil Karaibrihimgil artık reklam şarkısı yapmasın" dedirtecek kadar kötü bir müzik! Markalar ünlü şarkıcılarla çalışıp tonlarca para dökerek birbirine benzeyen reklamlar yaptıracağına, biraz da amatör yeteneklere fırsat vermeliler..

lc waikiki

Yurdumuzda bilinçli politikalarla yok edilen tekstil sektörünün ayakta kalan son çınarlarındandır...

metro turizm

Bu firmanın otobüsleri hala tıklım tıklım yolcu taşıyorsa, bir yerlerde çok büyük yanlışlılar var demektir. Gerçi deveye sormuşlar neren eğri diye, yanıtı siz biliyorsunuz...

kişinin 17 yaşındaki haline vereceği öğüt

içme o sigarayı, iğrenç bir şey!

hiç sevmedim seni

"Madem sevmiyordun, niye bunu söylemek için bu kadar bekledin?" sorusunu akıllara getiren, Türk dizilerinde sık rastlanır klişelerdendir.
Sevmediğin insana "seni hiç sevmedim" diyene kadar uzaklaş, çıkar onu hayatından, ne gerek bu ajitasyona?

beyazıt öztürk ün türk halkından özür dilemesi

Beyazların daha beyaz, renklilerin daha renkli olduğu bir deterjan reklamını çağrıştırır.

dizilerimizin kalitesinin düşüşte olması

ülkedeki yükselen değerlerin bir sonucudur. Çünkü bu ülkede rating sistemi değişmiştir. Bir zamanlar reklamcılar için değerli olan "ab" grubu denekler için üniversite mezunu olma şartı vardı. Şu anda sadece gelire bakılıyor. Hal böyle olunca da eğitimli insanın izleyeceği rafine içeriğe ihtiyaç kalmıyor. Bir zamanlar rating rekoru kıran Çemberimde Gül Oya, Hatırla Sevgili gibi diziler artık çekilemez. Çünkü rating kurbanı olur, zaten senaryoları da sansüre uğrar...

türk dizi oyuncusu şımarıklığı

Aldıkları dudak uçuklatan ücretler yüzünden dizi maliyetleri yükselir, maliyetler yükseldiği için dizi süreleri uzar, dizi süreleri uzadığı için de bu durum yaşanır!

Çıkıp ne kadar zor koşullarda çalıştıklarını falan söylediklerinde, bu ülkenin gelir adaletsizliğine sevgi dolu (!) sözcükler saydırıyorum istemsizce. Bölüm başına neredeyse Hollywood yıldızları düzeyinde ücret alan dizi oyuncularından kaçı asgari ücretle çalışan set işçilerini düşünür acaba? Aslında düşünmemeleri de normaldir. Zira Avrupa'daki birçok milletvekilinden daha fazla maaş alan (yan hakları saymıyorum bile) vekiller, asgari ücretli vatandaşını düşünüyor mu ki? Atatürk, vekil maaşı öğretmen maaşından yüksek olmamalı demişti bir zamanlar...
Aslında Türk dizi oyuncularının hiç suç yoktur, çünkü ülkenin çivisi çoktan çıkmıştır!

tekstil mühendisliği

Dünyada nanoteknoloji, akıllı tekstil ürünleri, uzay giysileri, teknolojik tekstiller gibi gelişmelere imzasını atan, ülkemizde ise "modacı" statüsüne indirgenerek zaman içinde itibarsızlaştırılan meslektir. Modacı olmak kötü bir şey değildir elbette ama tekstil mühendisi, modacının yaptığı işi planlayıp analiz eder, maliyeti düşürmeye yönelik fizibilite çalışmaları yapar, süreç analizi ve iyileştirmesi yapar. Yani adı üstünde mühendistir, hesap kitap yapar; modacılıkla, terzilikle, kalıpçılıkla, çizimle alakası yoktur. Bunun baştan ayrımını yapmak lazım.

Bir zamanlar tekstil mühendisliği bölümünün puanı tıptan yüksekti, çünkü tekstil sektörü lokomotif sektördü. Maalesef bu ülkenin bakanlarından bir tanesi yanılmıyorsam 2005'de "bırakalım tekstili de Çin'liler yapsın" dedikten sonra, sektör hızla kan kaybetti. Sanki katma değerli füze üretiyormuşuz gibi! Büyük fabrikalar battı, kapandı. Bilin bakalım ne oldu? O sanayicilerin çoğu yatırımlarını yükselen değer inşaat sektörüne kaydırdılar, avemeler yaptılar. Bir zamanlar yüksek maaşlarla çalışan tekstil mühendislerinin çoğu ise e-ticaret, lojistik gibi sektörlerde mesleklerine benzeyen, ama birebir aynısı olmayan işlerle yetinmek zorunda kaldılar. Kimisi de ticarete atılıp kumaş satmak zorunda kaldı.

Yani atlar kabak oldu! Atatürk'ün insanlara istihdam olsun, üretim olsun diye açtığı Sümerbank tesisleri birer birer ortadan kaldırıldı. Kit'ler zarar ediyor dediler, devlet işveren olamaz dediler. Sektörü yok ettiler. Devasa dokuma fabrikaları yerine rezidanslar yükselmeğe başladı. Oysa teşvik olsaydı, yetişmiş iş gücüyle, sektör deneyimiyle Türkiye tekstili ,Avrupa'nın ve hatta dünyanın lideri olabilirdi.
Yıkmayı çok severiz ülkece...

not: Sektörü bilmeden, içinde yaşamadan mesleği aşağılayan yorumları esefle kınıyorum. ..

eskişehir

"Belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen istanbul'a transfer olsa" dedirten, ülkemizin biricik Avrupa şehridir.

Edit: Nazar değmesin..

asgari ücretin 1300 tl olması

Demek ki kaynak varmış...

orta doğu teknik üniversitesi

Dünyadaki ilk 100 arasına giren ilk Türk üniversitesidir.

2016 da 126 gün resmi tatil olması

Özel sektör çalışanlarının büyük kısmı ve işsizler için anlamı olmayan ve "dünyanın en çok tatili bizde" geyiğini yıllardır yapmaktan bıkmayanların standart söylemidir.

insan gibi yaşamak için tatil yapmak şarttır. Önemli olan çalışmanın süresi değil, ne kadar etkili olduğudur. Bizde ise bir kişi 15 saat işte kalsın en gözde eleman olur. Ne üretmiş, masa başında oyun mu oynamış kimin umurunda? Az gelişmiş ülkenin iş hayatı da böyle olur! Önce emeğe ve insana saygı!

sözcü okuyup fox izleyip tatmin olan solcu

Olsa olsa emekli öğretmendir.
Fox izleyip Sözcü okumak solculuk sayılıyorsa, Marx'ın kemikleri sızım sızım sızlayacaktır.

yazarların 2016 dan beklentileri

2016'dan beklentilerimin gerçekleşmesi için, öncelikle 2015'e mersi'lerden bir demet göndermek istedim...

http://evdeyazar.blogspot...ersilerden-bir-demet.html

hacivat karagöz neden öldürüldü

Geçen akşam izlediğimde "2015'de böyle bir film çekmeye kimse cesaret edemez!" dediğim, seyredilesi muhteşem film.

öğrenince çok şaşırılan bilgiler

Erol Evgin'in saçının peruk olması.