bugün

sevdiği entry'ler

güzeli güzel yapan detaylar

(bkz: Edep)

saatvesaat sitesindeki 22 milyarlık saat

(bkz: o paraya öküz alırız)

güzel kız isimleri

(bkz: zeynep) babasinin degerlisi anlamina da gelir.kızım olursa koyacağım isim.

sözlük erkeklerinin fotoğrafları

görsel

sözlük yazarlarının itirafları

geçen hafta salı günü arayan arkadaşım hâlâ telefon ekranında "en son arayanlar" da en başta görünüyor. kısacası bir haftadır telefon çalmamış.

insanlar sosyal medyaya değer verdiği kadar sanırım birbirine değer vermiyor. özellikle sosyal medya kullanmıyorum ki çevremdekilerin internetteki hallerini görüp soğumayayım diye. sanki etrafımda bazen kimse yokmuş gibi...

hemen sağındaki nesne

özdemir asaf - çiçek senfonisi kitabi.

sözlük yazarlarının fotoğrafları

görsel

kabenin etrafında dönmek mantıklı mıdır

kendine objektif sorudur. (bilinçli veya bilinçsiz) yanlış bilgiler verip ( her sene binlerce insan ezilerek ölüyor?- ne idüğü belirsiz kara bina?) dogmatik bir inancın gereklerinden birinin mantıksal boyutu sorgulanmaya çalışılmış.

dogmatik bir inançta mantık aranmasının mantıksızlığını ve verilen yanlış bilgileri bir kenara bırakırsak eğer şöyle bir açıklama yapılabilir; islam inancını veya herhangi başka bir inancı baz alırsak yapılan ibadetlerin temsili, simgesel olduğunu görebiliriz. zira puta tapan adam da biliyor taştan, odundan bir fayda göremeyeceğini o putun onun inandığı tanrısını temsil ettiğini düşünüyor ve adam dolaylı yoldan tanrısına ibadet ediyor. islam'a bakacak olursak benim günde 5 kere eğilip kalkmamın veya 30 gün boyunca aç kalmamın paramın bir kısmını geçinemeyen insanlara dağıtmamım allah'a hiç bir faydası yoktur. yukarıda da söylenmiş benim kestiğim kurbanın ne eti ne kanı allaha ulaşır yalnızca takvam ulaşır. zira allah'ın benim ona ibadet etmeme ihtiyacı yoktur. evet şimdi geliyoruz işin en güzel kısmına benim hacca gidip kabenin etrafında dönmem ( ki kendisi siyah değildir üstündeki örtü siyahtır) şeytan taşlamam, arafata çıkmam, safa ve merve tepeleri arasında koşturmam allah'ın koyduğu emir ve yasaklara uyguduğumu göstermek allah karşısındaki acizliğimi kabul etmek ve allah'a bana verdiği nimet ve imkanlardan ötürü teşekkür etmekten başka bir şey değildir. beni yaratan allah namaz kılmamı emrediyorsa namaz kılarım, oruç tutmamı emrediyorsa oruç tutarım. bu kadar basit bi olay.

son olarak oraya gidip öleceğine evde oturup dua etsen, fakire yardım etsen daha iyi değil mi? kısmına gelirsek. allah'ın yarattığı bir akılla allahtan daha iyi düşünebileceğimi sanmıyorum. eğer benim için namaz kılmak hacca gitmek daha iyi olmasaydı evde yatıp dua etmek daha iyi olsaydı o zaman evde oturup dua etmek farz olurdu.

yapılabilecek en mantıklı açıklama budur. daha mantıklı açıklayan mezarda hımına. ayrıca söylemeden edemeyeceğim dogmatik dinde mantık sorgulayan kafanıza şaplatayım.

hz isa nın süper karizmatik ikonası

Bir faşist olarak tanrı türkü korusun diyorum..

gece 2 de sözlükte dolaşan kızdan karı olmaz

gardaş ne alaka denilen durumdur.