bugün

entry'ler (7)

suç ve ceza

Cem akas'in daha az meshur bir kitabi. Yky' den iki baski yapmis, ilki su
gri kapaklılardandı sanırım. iki taraflıdır, hangi taraf suç, hangisi ceza ben hala çözemedim, sozlugu basan edebiyatçılardan** bu konuda kesin yargi belirtecek birileri vardır eminim. bir tarafta yazida ve yazında öldürmek üzerine eğlenceli, oyuncaklı bir deneme, diger tarafta da mukaber'in yazisi vardir. el yazısıyla o kadar sayfayi yazmaya nasıl üşenmemiş adam, bravo.

lenovo

Çin'in en büyük bilgisayar üreticisi. bir dünya devi olma yönünde hızla ilerliyor. son olarak ibm'in pc bölümünü satın almış.
anadolu ajansı'nın verdiği bilgi şöyle: "1988'de legend adıyla kurulan ve 1994'ten bu yana hong kong borsası'nda kote edilen lenovo, yedi yıldan bu yana çin'de bir numaralı bilgisayar markası olarak faaliyet gösteriyor.
lenovo, ibm'in pc bölümünü satın alışından önce dünya sıralamasında, amerikan dell ve hewlett packard markalarının ardından sekizinci sırada bulunuyordu."

htc

Şu an HTC Wildfire S kullanıyorum. Android sürümü yeni güncellendi; 2.3.5 çok güzel ve hızlandı. Cpu hızı; 600 Mhz ama yinede güzel. Bazı oyunları android market dışından yükledim(Need for Speed Shift, The Sims 3 vs....). Yani öyle oyunları kaldırıyo ve hiç kasmıyor.

samsung galaxy ace

2 gündür kullandığım kurcaladığım telefon. hepsiburada da ön sipariş alınıyor.
eski telefonum(sony ericson s500i) ile karşılaştırınca ses seviyesi gayet guzel.
gpsi kullanarak (igo) dun bir yere gitmeye kalktık fakat az bucuk şaşırdı(donuş mesafesini yanlış söyledi) ama sonucta istediğimiz yere ulaştık.
şarjı birazcık cabuk bitiyor gibi. (valla yeni aldım diye çok oynaşmadım).

biraz daha oynaşıca ilave yaparım.

ilavesi...
şu an için memnunum.
şarjı sadece görüşme yaparsan 3-4 gün gidiyor ama yok internet wifi filan diyorsan 24 saati zor görüyor. dün aksam şarj aettim. 1 saat kadar internette gezindim. oyun fian oynadım şarjda %15 lik bi azalma oldu. (ama diğer geniş ekranlar ile kıyaslandığında bu durum sanırım normal)
android markete giriyosun ama türkiyeden görünen uygulamalar sınırlı. onun yerine yine yüklü olarak gelen slide me (sam) uygulaması var, orada baya bir uygulama mevcut. onlar ile baya bir eklemeler ve kişiselleştirme yaptım (en sevdiğim yanıda bu oldu, telefon benim telefonum, başkasının çizdiği sınırlarda kullanmak zorunda bırakmıyor).

saftirik greg in günlüğü

kitabı da çok güzel Rodrick Kuralları ama tabi filmi de güzel izleyin ya da okuyun.

berlin kaplanı

ayhan kaplan berlin’de yaşayan, geçimini boksörlük ve bodyguardlık yaparak sağlayan bir türk vatandaşıdır. ayhan (ata demirer) ve antrenörü cemal (tarık ünlüoğlu) için işler pek yolunda gitmemektedir. ikisi de artık hayattan bir mucize beklemektedir. hikayemiz olası bir mucize ihtimalini anlatmaktadır.

wildfire s

320*480 çözünürlüğe sahip geri kalan özellikleri htc wildfire ile aynı olan htc'nin android tabanlı yeni akıllı telefonu.

farklarına gelirsek htc wildfire s, bir alt modeli olan s'siz wildfire göre hafiflemiş: 108 gram
işlemci hız kazanmış ama hâlâ 1 ghz'nin altında: 600 mhz (ki, 1 ghz olsa biz bu kez desire diyecektik)
rom aynı fakat ram 384 mb'den 512 mb'ye yükseltilmiş.
muhtemelen android 2.2 ile gelecektir.
geri kalan her şey aynı. ancak pil wildfire'da 1300 mah iken, wildfire s'de 1230 mah olmuş; haliyle de konuşma, 2g ve 3g ile bekleme, boş bekleme süreleri de kısalmış. buradan hareketle pil ömründe iyileştirmeler yapılmamış görünmekte. tabii, 10 gram (118 gr-108 gr) zayıflamanın da bir bedeli var!
en önemli değişiklik ise optik imlecin / izotopun kalkması olmuş; ancak ekran boyutu hâlâ 3,2". fakat çözünürlükle kurtarmışlar.