bugün

entry'ler (8)

günün ayetleri

bir grup yazılım mühendisliği öğrencisi tarafından geliştirilen, Kur'an-ı kerim'den her gün yeni ayetlerin okunabileceği faydalı bir uygulamadır.

Uygulamada ayet-i kerimelerin hem türkçe mealleri hem de arapça asılları bulunmaktadır. Hem okumak hem de dinlemek mümkündür.

Google play linki şu şekildedir:
https://play.google.com/s...d=com.lydia.gununayetleri

edit: görüş ve önerilerini paylaşmak isteyen ve ugulamanın yaygınlaştırılmasında gönülü olmak isteyen arkadaşlara bir mesaj kadar yakınız. Destek olmak için sözlükte görüşlerinizi girerek uplayabilirsiniz.

karşıdan kız gelirken başını öne eğen erkek

muhtemelen mahçup ve utangaç erkektir.

başını öne eğmiyor ancak tanıdığı biri olmaması halinde, 1-2 saniyenin sonunda bakışlarını başka bir yere yönlendiriyorsa; hem karşıdan gelen kişiyi, uzun süre gözlerini dikerek rahatsız etmek istemiyor hem de daha uzun süre bakması için başkaca bir sebebi bulunmuyordur.

yalnız yazılanlara bakıyorum da sünepe diyen olmuş, dindar diyen arkadaşlar olmuş.

yahu, sadece yanından geçip gideceğiniz biriyle, siz ne yapıyorsunuz ya da aklınızdan ne geçiyor da öteki türlüsü sünepelik ya da dindarlık oluyor?

ben bunca zamandır birşey mi kaçırıyorum acaba? *

gheorghe hagi

sık sık alex ile kıyaslanan futbolcu.

bana kalırsa futbol yeteneği bakımından da insaniyet bakımından da kıyas kabul etmez.

alex de top tekniği son derece iyi bir futbolcu olmasına karşın, hagi daha üst bir klasmanda, kendi dönemi için dünya çapında bir yetenektir. bunu herhangi bir takımın taraftarı olarak söylemiyorum. fenerbahçe'nin hagi ile kıyaslanabilir futbolcusu r. carlos ya da lefter olabilir.

öte yandan; insanlık, fair play, centilmenlik bakımlarından ise hagi alex'in yanına bile yaklaşamaz. Aralarında uçurum vardır bu konuda. hagi zamanında kendi takım arkadaşları ile bile sahanın ortasında kavga ederken; alex'in ise tıpkı galatasaray'ın efsanesi metin oktay gibi rakip takım taraftarlarının dahi saygısını ve sempatisini kazanmasından bu rahatlıkla anlaşılabilir.

Her iki futbolcuyu da canlı izleyen arkadaşlar, zannedersem bu dediklerime hak vereceklerdir.

polymorphism

türkçeye çok şekillilik olarak çevrilebilecek yazılım terimidir.

nesne yönelimli programlama dillerinde, aynı isme sahip bir unsurun farklı içerik ve işlevlerle kullanılabilmesidir.

aynı isimli virtual bir method farklı classlar için değişen işlevlerle kullanılırsa (overriding) bu dynamic polymorphisme; aynı method farklı parametre kombinasyonları ile kullanılırsa (overloading) static polymorphisme örnektir.

güllaç

sentetik olmayan gül suyu ile yapılanı, daha makbul kabul edilen tatlı.

milliyetçi hareket partisi nin milliyetçi olmaması

adalet ve kalkınma partisi'nin ülkeyi kalkındırmak bir yana ekonomik krize sokmasıyla, cumhuriyet halk partisi'nin halktan kopuk olmasıyla, halkların demokratik partisi'nin ise kendi seçmeni dışında kimse için demokrasi istememesiyle yakından ilişkili olabiliecek olgudur.

öğrenci işleri

üniversitelerin, öğrencilerin bürokratik işlerini yürütmekle görevli birimi.

kimi fakülte ve üniversitelerin öğrenci işleri departmanları ortalama bir devlet dairesini aratmazken kimilerinde ise işlerin hızlı ve sorunsuz yürüyebildiği de vakidir.

wikipedia

ne yazık ki; kapalı olması, ülkemiz gençlerinin her geçen gün, dünya gençlerinin biraz daha gerisinde kalmasına yol açan online ansiklopedi.

bir ülkede bilgiye erişim bu denli zor olmamalı. ders kitaplarında osmanlı'nın çöküşüne zemin hazırlayan sebepler arasında; sanayi devrimiyle ortaya çıkan gelişmelerin yakalanamaması gösteriliyor. umarım gelecekte de benzeri şekilde, tarih kitaplarında dijital devrimi ıskalamamızın olumsuz sonuçları yer almaz.