bugün

ölmeden önce söylenen son sözler

örneğin'Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler'sözüyle ünlenen Fransa kraliçesi Marie Antoinette,fransız devriminin ardından 16 Ekim 1789 sabahının erken saatlerinde infazından önce yanlışlıkla birazdan kafasını kesecek olan celladın ayağına bastı. Marie Antoniette, celladına dönerek 'Pardon beyefendi, isteyerek olmadı' dedi.
Bu sözler Antoniette'nin son sözleri oldu.cok sıra dışı bir sanatın ve yaşamın sahibi olan sürrealist ressam Salvador Dali, 23 ocak 1989 tarihinde ölümünden hemen önceki son sözü 'Saatim nerede' oldu.Pablo Picasso ise ölürken dostlarına son olarak 'Bana için'demişti.Sigmund Freud da 'diğer taraf' hakkında çok anlaşılmasa da küçük bir ipucu verdi.23 eylül 1939'da hayata gözlerini yuman Freud'un son sözleri'Bu absürd! Bu absürd!' oldu.bir diğer ünlü besteci Beethoven ise ölürken şu sözleri sarf etti: 'Alkışlayın dostlarım; bu komedi bitmiştir'.Nostradamus'un son kehaneti ise ölümü oldu. Ünlü kahinin ölümünden önceki son gözleri 'yarın artık burada olmayacağım'dı.ünlü gezgin Marco Polo'nun 9 Ocak 1324 tarihinde 70 yaşında öldüğünde dudaklarından dökülen sözler şunlardı: 'Ben gördüklerimin sadece yarısını anlattım'.içkiye çok düşkün olan ünlüler arasında son anlarında da yine içkiden bahsedenler de oldu. Örneğin ünlü Hollywood yıldızı Humprey Bogart son anlarında 'Hiçbir zaman Scotch'u bırakıp Martini'ye başlamamalıydım' dedi. Son sözlerin belki de en etkileyicisi Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un son sözleriydi:'Hüzün her zaman baki kalacaktır.'