bugün

varoluş spekülasyonları

bi tanrı var hakkaten. bayaa bildiğin tanrı, peygamber filan da yollamış anasını satayım. fakat takipçileri eline yüzüne bulaştırmış hep, "bu sonuncu bak" diye gönderdiği adamınkiler bile mezheplere ayrılmış filan. böyle olunca kutsal kitaplar da aslından çok sapmış. aslında adamın dediği, "iyi olun, domuz yemeyin pis, hasta olursunuz" filan gibi şeyler...

kitabın ilk halinde her şey gayet mantıklı, anlaşılır... tanrı yarattığı için neredeyse özür diliyor, anlayış bekliyor filan, ama aslı değiştikten sonra inanılcak bi tarafı kalmasa da bir çok insan bunu kullanıp, inançlı olmayı, inançlı görünmeyi "seçip" bunu mantığa oturtma çabası, retoriği içinde kayboluyor, farkına bile varamadan karanlık tarafa geçiyor...

böyle olunca oyunun kuralları değişiyor tabii ve onca lagalugaya rağmen kendi mantıklarının sesini dinleyen, adam öldürmemek için çatık kaşlı bi tanrıya ihtiyaç duymayan ateistler cennete gitmeye hak kazanıyor. buna rağmen cennete girmeyi reddedecek kadar ateist olanlar, cennetin bi üst katına, daha üst katına gönderilecek her seferinde. sürekli inanmayı reddedip en üst kata kadar gelebilenlere de, tanrı bi zahmet kendisi gelip izah eder durumu en baştan artık, ben üstünkörü anlattım.

-tamam, bak şimdi önce hiç bişey yoktu, sonra ben "ol" dedim...
-sebep?
-öyle icabetti, senin aklın almaz.
-tamam işte, aklımın almadığı şeye niye inanıyomuşum, hem kötülüğü niye yarattın?
-o olmasa iyilik de olmayacak, o zaman niye yaratayım? düşündüm taşındım en iyisi böyle, bu kadar oluyor.
-her şeye gücün yetiyor sonra bana özgür irade veriyon, dediğini yaptıramıyon?...
-vermez olaydım. geçtin sınavı diyorum, cennet diyorum yahu...
-hmmm... peki, huriler... huriler aybaşı oluyolar mı?
-huri, muri yok? bunlar sonradan girdi hep, ben öyle bişey demedim. ötedünya, kutsal mutsal diyoruz, sikiş sokuşla alakalı olabilir mi hiç?
-rüya olmadığı ne malum? şimdi girsem cennete, uyanınca kendime olan saygımı kaybederim.
-bak şimdi.
-kendisine saygısı olmayan bi insan mı olayım?
-olma tabi de...
-(yok olur)
-ups!