bugün

pardus

pardus

Tubitak tarafından geliştirilmeye başlanmış, gönüllülerce destelenen türkiyenin geleceğinde büyük öneme sahip işletim sistemidir.
Bir Linux dağıtımıdır.

Bir Microsoft işletim sistemi 300 TL + microsoft office2003 380 TL (xp pro 780TL) = 680TL mininum fiyat
Virus derdinide düşünürseniz en az 50 antivirus , ticari yazılımlar için yine tonlarca para..
Birde sunucu kurucam derseniz 1000 TL de oraya..
Artık paranız kalırsa birde bilgisayar alırsınız bunları kullanmaya..

Pardusda OpenOffice,Gimp(Photoshop),Amarok(winamp desem çok hafif kalıcak, siz şarkı dinlerken yanda sözlerini gösteriyor en basit özelliği),
juk(winamp),kaffein(media player),mplayer(o da media player),KMplayer(o da media player), kopete(messenger),amsn(o da messenger),gaim(o da messenger),
Nvu(Dreamweaver),firefox(explorer),konquer(o da exp.),Blender(3 boyutlu modelleme programı)..
bunlar gibi yüzlercen açık kaynak kodlu program sadece sizin isteğinize bağlı ücretsiz..

Ufak bir matematik hesabı yaparsak
Bir bilgisayara 1000 TL (en az 1000) den bir şirketiniz var 30 bilgisayar, biraz daha büyütelim bir üniversite 300 bilgisayar,
biraz daha büyütelim ülke olarak 1.000.000. bilgisayardan 1.000.000.000 TL (1 katrilyon eski TL )

Ya biz korsan kullanıyoruz ne parası ? diyorsan
1) Ne zamana kadar korsan kullanabiliceksin ?
2) Siz evde korsan kullanıyorsunuz, herhangi bir şirket veya devlet kurumunun böyle bir imkanı var mı ?

Askere alma şubesi Pardusa geçti 4.500 bilgisayarla tasarruf 5.000.000 TL den daha fazla..

Donanım desteğine gelince hangi işletim sistemi donanım sürücüleri kendi yazıyor ? Pardus modemimi tanımadı tüü kaka demeden önce düşünceksin,araştırcaksın biraz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayacaksın.Donanımın Pardus tarafından tanınmıyorsa donanımının sorunudur bu windows hiç bir donanım sürücüsünü kendisi yazmıyor hatta donanım üreticilerinden donanımın benim işletim sistemimde çalışsın istiyorsan şu kadar para aticaksın diyor, neden diyor ? tekel o yüzden.. Neden Ab'de, Çin'de büyük birçok firmada linuxa geçiş başladı? Bu tekelci yaklaşımlardan. Eğer donanımın herhangi bir Linux dağıtımıyla uyumsuzsa mail atıcaksın ben linux sürücülerini istiyorum diyeceksin.

isteyen kullanır destek olur Pardusun gelişimine isteyense uzaktan seyreder ben almayım der parayıda bayılır sebepsiz çöken işletim sistemine. Ama ister sev ister sevme mecburen geçeceğiz Linux dağıtımlarına fakat biraz ileri görüşlü olup erken davranırsak iyi ederiz.
Ülke olarak hep birşeyleri geriden takip ettik, en azından bilgi çağında bilgiyi kendimiz üretelim kodları açık sistemler kullanalım.Geriden gelmeyelim yine.

Linux dağıtımı kullanan firmalara örnek isterseniz
Google, Nasa, IBM , HP , SUN vb. ayrıca o hayranlıkla izlediğiniz görsel efektlerde Linux yüklü makinelerde yapılıyor.

Eski bir inanışa göre Linux dağıtımlarının görsellikten uzak olduğu söylenir, birde burdan bakabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=w8nHA7_4rxI 3 boyutlu masaüstü ve Pardus.