bugün

balık burcu erkeği

bu burc muhabbetlerine oldum olasi kil olmusumdur. Insanlari genellestiren ve basit bir tekduzelige indirgeyen her seye kilim aslinda (simdi bunun da farkli olma istegimden oldugunu dusunuyorsundur) bir balık burcu erkeği olarak.

Simdi hatun yazardaşlar nasil soze baslasam, bu balik erkeginin hepsini bir tutmayin dedim, evet tutmayin bir daha diyorum. Bu adamlar su gibidir. Tek basina evrende su olarak bulunur. Onu kati ya da gaz haline donusturecek, sekil verecek olan icinde bulunacagi kap; yani dunyadir. Yalindirlar yani, yaliniz abi. Bizi duygusal okuz yapan da bu dunya, kinci yapan da, empati insani yapan da bu dunya. Ozumuzde paylastigimiz baslica ortak ozellikler vardir ki bunlari; duygusallik, esprituellik, dostluk, empati, romantizm, dengesizlik, kincilik, hayal gucu, tembellik, ice kapaniklik, depresiflik seklinde siralayabiliriz. Simdi bunlarin nasil arti ya da eksi degerli ozelliklere donustugunu soyle bir gezelim gorelim.

Bu baslica ozelliklerin derecesi az once de belirttigim gibi icinde bulundugumuz ortamin ve insanlarinin bize yasattiklarina, kendi hayatimiza farkinda olarak ya da olmayarak bir sekilde etkide bulunmalariyla orantili olarak degismektedir. Yani balik erkegi yalin halinde iken, ona depresiflik takısını getiren daha onceden yasamis oldugu kotu bir iliski ya da baska bir hayal kirikligidir diyebiliriz. Gecmisinden feyz alip gelecekten korkmak hepimizin huyu degilmidir sevgili canceyizler? oyledir tabii... ama iste herkes gibi balik erkeginin de kendine has oricinil bir sekilde bunu yasamasi vardir. her balik erkeginin kendine has, tek, ozel bir mizaci vardir. Dolayisiyla hepsini tek bir modelde toplamak yanlistir. Bencildirler dediginiz balik erkeginden daha 'bencil' bir dusunce degilmidir bu? Sadece kendi yasadiklarinizdan feyz alarak yargi yapmak? oyledir tabii...

Sevgiliden once dost kavramini ele almak isterim. Simdi arkadasim bizim cok arkadasimiz vardir ama dostumuz azdir. Her girdigimiz ortamda siyahlarin icindeki beyaz nokta gibi bir sekilde farkli oldugumuz anlasilir. bunu megolamanca degil, etrafimdaki insanlarin yorumlariyla yaziyorum na buraya. varmis bizde farkli olan bir sey, gorunum ya da ic guzelligimizle alakali. 'He su hani iki lafi bir araya getiremez' diyorsunuz ya, ayip kardesim bak burada bir suru catir catir yazan balik burcu erkegi var na bu baslik altnda? sevdicegine karsi heyecanlandin mi sen de konusamamazlik yapmiyor musun? gozunun icine icine bakarken sen de sudan cikmis balik olmuyormusun? bizdensin tabii, sen de bizdensin vatandas. erkegi kizi, oglagi bogasi yok yani bunun.

Dost diyordum degil mi, dost bizim icin sevgiliden onemlidir hocam. he yarin bir gun sozlestigimiz bir gun de sizi satabiliriz kiz arkadasimiz icin ama bu demek degil ki hepimiz boyledir. Bu adam belki onceden dostlarindan cekmis, cok satisa ugramistir ya da konusacagi cok onemli bir sey vardir ne bileyim ulan var adamin kafasinda bir sey sonucta o yuzden satar seni. Sen dostu degilmisin adamin destek olsana ulan gelmedin diye yakinacagina... zaten haftanin 13 gunu beraberiz bir gun de bulusmayiverelim anasini satayim onemli bir is var demek ki! Dost sadik olacak, anlayisli olacak arkadas. Benim ya da baska balik erkegi kadar empati yuklu olmasina gerek yok. Leb demeden corumun fay hattini cikarmasini beklemiyoruz insanlardan, azcik anlayisli olun, soguk kanli olun, hemen sifat koymayin ismimizin yanina bir bok oldumu satici, yalanci, durust ya da baska bir sey demeyin yani. Bizi tanimadan kardesim bize iyi bir sey bile soylemeyin. Evet, bunu dahi yapmayin. Saglamlik isteriz kardesim biz yani, dost dedinmi gozumuz kapali guvenmek ama tum ipleri ele vermemek, eglenmek istedigimizde dunyanin mina koymak ama sonuclarina da beraber katlanilmasini isteriz. Bunlari bekleriz.

Samimiyet onemlidir arkadaslar biz de. Ne kadarsa o kadar. Ne oldugunuzdan cok, ne de gorundugunuzden az olmanizi isteriz. Biz sizi oldugunuz gibi kabul etmek isteriz zaten ana degerlerimize uydugunuz surece (durustluk, sadakat, yardimseverlik) en kral badi koltugumuzu size ayiririz. Ondan sonra reklamsiz bizi izleyiniz efenim... izleyiniz. Dostluksa alasi, iyi gununuzun palyacyosu, kotu gununuzun kurtaricisi olarak bulunmak en sevdigimiz hobiler oldugunu anlarsiniz.

Sevgili kismina gelirsek eger simdi hatun arkadaslar samimiyet dedik, durustluk dedik bunlar olacak evvela. Okuz severiz biz arkadas. Harbiden bak... Hani costu mu dur durak bilmeyiz. Sinerji, devrim, dinamizm! at gibi olacaksiniz seklinde sevmekten bahsetmiyorum tabii ki. Sinirimiz yoktur bizim yani. Sinirimizi bilmemekten kastim bokunu cikarmak degil iliskinin, bencil dusunerek kendimizi sinirlandirmamiz yoktur yani. Sizi mutlu edicekse seve seve diger s..s.. kuralina gerek kalmadan hallederiz biz mevzuyu. Anlatin, dinlemekten nasil zevk aliriz anlatamam. yasamaniz lazim bazi seyleri... Cozum bulmak icin ulan her boku yapariz anasini satayim okuz severiz iste. Cunku sonradan bu kadar ha babam veren bu kadar ha babam elinden geleni yaparsan ne yapar karsindaki? degerini azaltir gozunde. Nasilsa bu elde, nasilsa agzina sicsam da yapicak bu bunlari diye dusunecegini biliriz. Bundan canimiz cok yanmistir hatun arkadaslar mevzu budur. Siz de yapmazmisiniz bunu sikca? Degeriniz zamaninda bilinmedi diye degerinizin azalacagindan korkmazmisiniz? dengesizligimiz de sizinki gibi bundandir a canlarim. Sinirliyizdir tabii ki, tez canli adamlariz. Ama yapilmasi gereken islerde boyleyiz. Iliskilerimizde eyup sabri tasiriz. Valla bak... beklenen gun gelicekse cekilen cile nargiledir bizim icin, hic koymaz yani.

Romantizmin kitabi varsa, basim evi bizim kalbimizdir ustad. asik atacak canli, cansiz, somut, soyut kavram yoktur bu hususta. Var ya basinizi dondururuz lan... anlamazsin bile ne oldugunu has.iktir asik oluyorum galiba dersin bu nasil dusunce, bu nasil kafadir yarabbim dusunmus adam bu kadar dersin. E sahane... bu bizim gururumuzu oksar. ama sadece bunun icin yapmayiz ki biz? Severiz canlar... sevgimizden yapariz. kadinimiz kutsaldir bizim icin. Bir bok yersek biliniz ki bu dunyanin bize cektirdiklerinden dolayidir. Sabirli olacaksiniz. Ne kadar olmaniz gerektigi kisisine gore degisir. Kimisi cabuk birakir zincirleri, kimisi daha uzun tutar. E biraz da sizin kadinliginiza bagli bu! aklimizi basimizdan aliniz lutfen, bu akil bize fazla. gonlumuze gore yasatmiyor bazen o akil bize bu hayati.

Ama var ya yanlisin yamugun olmasin bize. Hayatimiza girenden cok cikan insan vardir. Cikartiriz... out of the field, out! adam olucaksiniz, efendi olucaksiniz, kadir kiymet biliceksiniz. Biz butun ruhumuzla sevgili olarak da, dost olarak da yaninizdayiz her zaman. Ama yamuk yaparsaniz cizeriz isminizi, sayflaranizi koparip atariz. onumuze bakariz... Bunu yapariz ama var ya icimiz ölür lan... bir sey yapsin da affedelim diye uzuluruz aslinda. Hani ozveri isteriz anliyormusun? dedim ya kadrimizi kiymetimizi bilin m.na koyim baska bir sey istemeyiz. Kiskanclik konusunda yazmiyorum bir sey zaten bazen psikopat oldugumu ve hayal gucumun ucsuz bucakligi bundan kaynaklaniyor diye dusunuyorum muntazaman. Bu konuda piyangodur sectiginiz adam.

son olarak da;

Bir tost yedim adi ayvaluk
anladim gurbette olmazmis sevdaluk
bu ne uzun entridr, rabbim
sasirmadim, yazarin burcu baluk