bugün

yeni yüksektepe kültür derneği

Nerden aklıma estiyse ben de yazayım. zaten gördüğüm kadarıyla bu sözlükte bayağı bir ihmal edilmiş, ekşide 2022 yılına ait bile epey girdi mevcut. bakırköy'ün pek çok yerinde yıllardır şaşılası bir ısrar ve inatla insan nedir başlıklı afişlerle felsefe seminerlerine çağrı yapan dernek. ben de yıllar önce sadece zevk için yoğun felsefe çalıştığım günlerde bakalım ne anlatıyorlar diyerek bir cuma akşamı açılış seminerlerine gitmiş, sonra da adeta kaçarcasına oradan ayrılarak bir daha uğramamıştım. hayır kötü muameleden filan değil, iyi niyetli nazik insanlardı hatta kapıda karşılıyorlardı. ama mesela o ilk semineri veren arkadaşın felsefe bilgisinin çok yetersiz olduğunu görmek bende düş kırıklığı yarattı. yani felsefe seminerleri düzenleyip insanları davet eden bir kurumdan herşeyden önce bu konuda yetkin olması beklenir, seminer verenlerin en azından lisans felsefe mezunu olmaları da beklentilerin başındadır. hayır öyle birşey söz konusu değildi, anlatıcı benden bile çok daha amatördü. sadece bu değil, beni asıl şaşırtan verilen arada kütüphanelerinde tek bir düzgün felsefe kitabının bulunmamasıydı. benim kitaplığım bile bunun yanında iskenderiye kitaplığı gibi kalıyordu. bu işe neden giriştiklerini, neden bilgilerinin çok fazla olmadığı bir konuda bu kadar iddialı ve ısrarcı olduklarını halen anlayabilmiş değilim.