bugün

karl marx ın karısını hizmetçisiyle aldatması

Çok defa duyduğumuz olaylardan biri. Aslını araştıracak fırsat bulamadım, aldatma şekli oluşmuş mu bunu da bilemiyorum. Son zamanlarda çok fazla hatırlatılan bir olay. Ben söz konusu 'hizmetçi' nin adından başlayarak tüm yaşam öyküsünü ve tabiki marx ile olan ilişkisinin ihtivasını merak ediyorum. Birileri öğrendiğinde haberdar ederse çok sevineceğim.

Not: olayın felsefesine girecek olsaydık, adamın burjuva sınıfını bir işçi ile aldattığını söyleyebilirdik.marx ta hizmetçisini işçi sınıfı yerine koyacak kadar çömez biri değildi. Ancak, olayı biz işçiler kendi bakış açımızdan ve felsefe süzgecinden geçireceğimiz zaman, ilk önce şunu düşünürüz, dindarlar seksüel ilişkileri değil kafa dengiliği yani dostluğu zina olarak görürler fakat bunu toplumlarının bilinç altına bastırırlar. Seksüelliğe çok fazla kılıf bulunur insan zihninde. Benim merak ettiğim sadece 'hizmetçi' ile yaşanmış 'kaçak' iliişkinin proleterya namına bir propagandaya dönüştürülebilecek potansiyele sahip olup olmadığıdır. Pislik silme şeklinde icra edilebilecek bir bilim ya da siyaset Bilimi yoktur.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar