bugün

1924 1958 arası türkiye futbol şampiyonlukları

genel kural nedir; her yilda bir sezon, bir sampiyon olmali, ulusal duzeyde katilimli, deplasmanli olmali ve en onemlisi kazanana sampiyon unvani verilmeli.

simdi ne istiyor hazimsiz fbliler; 59 oncesinde oynanan milli kume ile turkiye futbol birinciligi organizasyonlarinda elde edilen birinciliklerin sampiyonluk sayilmasi.

bu ikisi de hem ulusal degil hem de yurtdisinda temsil statusu vermeyen organizasyonlar. kazanana birincilik unvani veriliyor. hatta bu organizasyonlar olurken bir yandan da istabul futbol ligi oynanmaya devam etmis.

her iki organizasyon 9 kez birkac ay ara ile ayni sezon oynanmis! birden fazla birinci olmus ayni yil icinde. hatta her ikisini ayni sezon kazanan da var!

ayrica bu iki organizasyon gunumuz turkiye kupasi formatinda yani elemeli bicimde tek mac uzerinden oynanmis. deplasmanli lig formatina sahip degil.

ornegin 1933 yilindaki 6 takimli organizasyonda fb biri hukmen 4 mac yapmis 1 haftada, 2 hafta sonra da 5. maci yapip birincilik almis.

1935 yilinda 5 takim ile yapilmis organizasyon ve 14 gunde birincilik almis fb.

1944 yilinda 4 takim ile oynanmis ve fb 3 mac yaparak birincilik almis.

1940 ta ise istabul ligi ile tfb organizasyonuna ait maclar ayni gune denk gelmis, fb istanbul da a takim ile ankara da b takim ile maca cikmis. ve bu sezon icin tam 3 sampiyonluk talep ediyorlar

milli kume ise daha da komik; maarif bakanligi altinda milli egitim oyunlari olarak oynanmis. ismi bircok kez milli kume, maarif kupasi, milli egitim mukafati olarak degismis!

halit kivanc milli kume hk yazisinda; mahalli ligler bittikten ve esasen futbolda ileri 3 sehir icin bir cesni olmaktan baska ise yaramayan milli egitim oyunlari da sona erdikten sonra yangindan mal kacirircasina bir surat ve saskinlik icinde turkiye futbol birinciligi yapiliveriyor.

hatta fb nin yayimladigi listeye gore 1937 yilinda sadece milli kume birincisi sampiyon sayilsin digerleri sayilmasin bile deniyor. hatta ve hatta o yil turkiye futbol birinciligini amator takim olan bafraspor kazaniyor!

yani fb isine geldigi gibi olaylari carpitarak suni hayaller satiyor! herhangi bir sey cikmayacagi asikar da taraftar guduyor, gundem bulandiriyor.

kaynak: mehmet senol, gayriresmi futbol tarihi kitabi