bugün

38 yaşında emekli olmayı istemek

yanlıştır.

38 yaşında kimsenin emeklilik isteme/talep etme hakkı yoktur.

lakin konuyu sulandırmanın alemi yok.
1999'den önce sigortaya giriş olan kadınlar 20, erkekler ise 25 sene prim ödemek şartıyla emekli olabiliyorlar.

yani 18 yaşında sigortalı olup 20 sene sigorta ödemiş olan bir hanımefendi, şayet sigorta girişi 1999 ve öncesine ait ise emekli olabilir.

neyse, 38-48 geçelim bunları.

ben size soruyorum, biri size bir şey vaad etse ve karşılığında sizden para alsa, sonra da vaadinden vazgeçip ya o öyle değil böyle olsun dese kızmaz mısınız?
bunun adı dolandırıcılık değil mi?

kendimden örnek vereyim.
ben emekli olsam ne olmasam ne?
emekli olup alacağım taş çatlasın 1500 lira para benim dişimin kovuğuna yetmez.

ama şöyle ki, 1997 yılında ben işyeri açarken devlet baba bana dedi ki; "tengircim, işyeri açıyorsan bağ kur ödemen gerek, bana 25 sene bağkur ödeyeceksin, ben de seni 25 yıl sonra 46 yaşına geldiğinde emekli edeceğim..."

evet aynen böyle.
hatta ve hatta 18 aylık askerlik borçlanmasını da yaptığım takdirde 23.5 sene sonra emekli olabilecektim.
bu sebeple bugüne kadar primlerimi ödedim.
askerlik borçlanmamı da yaparsam 5-6 ay daha prim ödeyip emekli olabilmem lazım.

ama devlet bana diyor ki; "ya kanka, ben yeni bir kanun çıkardım, senin bana 36 sene prim ödemen lazım..."

yani devlet ile 1997'de 25 yıllık sözleşme imzalıyorum, üzerime düşen yükümlülükleri yerine getiriyorum. ama devlet benim hakkımı gasp ediyor ve benden 11 sene daha para almak, beni sömürmek istiyor.

hasiktirsin...

şimdi burada körü körüne hükümeti savunanlar empati yapsınlar bakalım ne hissedecekler.

devlet vatandaşını dolandırır mı?
dolandırıyor işte.
devlet sözleşmesinden cayar, sözleşme yükümlülüklerinden kaçar mı?
oluyor işte.

siz neyi savunuyorsunuz?
gelin ticaret yapalım, ben sizden mal alayım, senet vereyim 6 ay sonra ödemek şartıyla, senedin günü gelince de diyeyim ki; "yahu 6 ay az değil mi? 1 sene sonra al parayı" kabul eder misiniz?
nah edersiniz...

eyt mevzusu da işte böyle.
dolandırıcı devlet, üçkağıtçı devlet, sipalici devlet, aç devlet, kokuşmuş devlet...

sana kim güvenir bu saatten sonra?