bugün

20 lik diş ameliyatı

Beş gün önce geçirmiş hâlâ ağzında dikişi olan biri olarak söyleyebilirim ki tüm uyarılara dikkat ettim, ilk gün dişlerimi fırçalamadım, sigara içmedim, sıcak/soğuk, çay/kahve tüketmedim, dört gün katı gıda yemedim, sıcak duş almadım, tükürmedim (dişimi fırçalamaya başlayınca fırçayı sık sık ıslatıp ağzımdaki macunun lavaboya akıp fırçadaki suyun temizlemesi suretiyle yetindim zaten ardından gargara yapılıyor o da nazik bir şekilde), antibiyotik ve ağrı kesicilerimi düzenli kullandım, ilk üç gün yüzümde şişme oldu şimdiyse gözle farkedilmeyecek kadar azaldı. Bu konuda verebileceğim en önemli öneri eğer romatoid artrit geçmişiniz varsa, vücudunuz iltihap kapmaya meyilliyse ve ilaç alerjiniz yoksa doktorunuza durumu önceden belirtin ya birkaç gün önceden antibiyotiğe başlayın ya da işlemden bir saat önce iki tane için. Ben işlemden bir saat önce içmiştim. Diş çekimlerinde önemliymiş bu ben daha önce çektirmediğim için bilmiyordum. Tansiyon, şeker rahatsızlığınız varsa da bildirin gerçi büyük ihtimalle işlemden önce sorarlar zaten ama varsa hafife alıp yok diyerek yanlış bilgi aman vermeyin sonra beklenmedik sonuçlar olmasın.

Ha her şeye dikkat ettim de hiç mi olumsuzluk yaşamadım tabii ki yaşadım. ilk gün çok can sıkıcı oluyor zaten. Ağzımda gazlı bezi bir saat kadar tutup çıkarttıktan sonra doktorun yazdığı ağrı kesiciyi içtim ve uyudum, uyumaz olaydım hep kan akmış ağzımdan battaniye falan kan lekesi oldu. O yüzden ilk 24 saatte uyumadan yastığınıza eski ya da kırmızı/kahve bir havlu serin battaniyenizi de yüzünüze kadar çekmeyin ben ettim bir eşeklik lol. Bir de üç gün yüksek yastıkta yattım. ilk üç günün sonunda artık ısırarak çiğneyerek yemek yemek için delirir vaziyete gelip güzel bir öğünün hasretini çekebilirsiniz. Bu yüzden bebe bisküvisi, meyve/sebze püresi, parçacıksız çorba gibi besin değeri olan şeyler tüketiniz ki güçten düşmeyiniz. Ben ilk iki gün hata edip sadece puding ve yoğurt yedim hiç hoş bir his değil gerçekten. Bunlar dışında diyebileceğim pek bir şey yok gibi. Benim gibi dişçi fobili, kan aldırırken bile bayılan, acı eşiği düşük, daha önce hiç ameliyat olmamış, bir yerini kırmamış büyük fiziksel acı geçirmemiş biri bile atlattıysa herkes atlatabilir. Geçmiş olsun.