bugün

suriyeliler 1200 tl burs alıyor diye kuduran türk

küçük ufak belli belirsiz bir şeyi yanlış biliyorsunuz. 1200 değil 1500 tl burs alıyor suriyeliler. bizim asgari ücret daha yeni 1400 tl olmuşken. bu konuda beni iğrendiren kendi halkıyla ilgilenmeyen birinin halkı aç, işsiz, başının üzerinde bir çatı olsun diye yırtınırken , öğrenciler aylık 300 tl kredi( /harç/her neyse karıştırıyorum sürekli adını) "nasıl geri ödeceyeceğim?" derdindeyken, elin suriyelisine ev cebine çatır çatır parasını koymayı biliyor. sağolsun suriyeli kişilerde savaştan kaçtı geldi burada tavşan gibi üremeye başladılar. 2 çocukla ülkeye gelip şuan 6 çocuk sahibi olmak nedir ya?! yanlış anlaşılmasın benim derdim şu :

almanya ve isviçre'deki rezaletten sonra diğer ülkeler cımbızla tutup çeker gibi yalnızca işe yararları ülkelerine alıp geri kalanını "hangi ülke alırsa para yardımı yaparız." deyip yollarken, rte'nin kendi halkını sallamazken suriyelilere böyle rahatlık yaratması. kabul misafir ağırlamayı bilir, ihtiyacına olana yardım edilir ama kendi halkın açken gidip başkasını doyurmak nedir lan! işin iğrenç yanı suriye'deki durum çözülse bile gitmeyecekler ve utanmadan zeytinyağı gibi "ülkenize mi kaldık sanki?", "istediğimi istediğim gibi yaparım kimse karışamaz!" diyecek kadar da rahatlar. genellemek doğru değildir hiçbir zaman ama geldiklerinden beri 1 tane düzgününü görmedim be kardeşim. yaşadığım yerin pek iyi olmadığı söylerler ve bir tarafta ölüsü, yaralısı, kavgası bol diğer tarafta akşam vakti çoğu zaman silah sesinden geçilmez ama yinede eskiden istediğim saatte çıkar istediğim gibi gezer dolaşırdım akşamdan sonraki günün sabahına kadar. artık yapamıyorum sağolsunlar geldiklerinden beri o kadar saçma sapan olayla karşılaştım ki 1'den hatta 12'den sonra çıkmaya çekinir hale geldim. hani desek ki insanımız daha iyi bir durumdayken yardım ediyoruz eyvallah derim. bu gelen suriyeliler tavşan gibi çoğalmak yerine 1-2 tl'ye koruma alıp yoldan gelen geçene dilenmek veya para istemek için yol kesmese boş buldukları trafik lambalarında 2 ile 9 tanesini görmesek. biraz daha karakter sahibi insan evladı gibi davransalar gene eyvallah denilebilirdi. şuansa tek gördüğümüz vatanlarını korumak yerine terketmiş, yedikleri yattıkları ve sıçtıkları aynı yerde olan dünya çapında simbiyot rahatlığına sahip birileri. şu almanya ve isviçre olayına girmiyorum bile.