bugün

cape fear

oyunculukları şaheser olan film. bazı filmler vardır bir yönüyle öne çıkarlar, sonra yorumları okuyup olumlu ön yargıyla filmi izler ve o övülen yönü kötü olsa da iyi görürsün ya; ben filmi izlemeden hakkında hiçbir yorum okumadım ve buna rağmen film bitince aklımda kalan en önemli şey oyunculuklardı. psikopat rolündeki robert de niro, ergen kız rolündeki juliette lewis, anneyi oynatan jessica lange özellikle gözüme çarpanlardı. hatta de niro vikipediden gördüğüm kadarıyla filmdeki oyunculuğuyla ilgili bir sürü ödül de almış. başroldeki oyunculardan avukatı oynatan nick nolteden öyle fazla bir numara görmedim ama sırıtmıyordu da. bu tarz bir psikolojik gerilim filminde oyunculuklar çok önemlidir ve filmin en büyük artısı oyunculukların çok iyi olması.

--spoiler--
gelelim kötü yöne, yani senaryo kısmına. filmin senaryosu çok klişe. yani konuyu ilk okuduğunuzda avukattan intikam almak isteyen bir katil ilginç gelebiliyor ama özellikle işleyiş tarzı çok klişe. hele sondaki sağanak yağmur altındaki final sahneleri ve filmin sonunda iyilerin kazanıp kötü adamın nehre gömülmesi... belki psikopatımız cady, ergen kız danielleyi kaçırabilirdi ve avukat sam, cadynin peşine düşebilirdi. cady ve samin geçmişini gösterebilirler, cadynin eski mutlu aile günlerini anlatabilirlerdi. böylelikle senaryo derinliği daha iyi yakalanabilirdi. ha güzel sahneler de vardı elbet, cadynin danielle ile okulun tiyatrosunda konuştuğu sahne iyiydi mesela, psikopat cady zekasını en çok burada gösterdi. tam bu sahnede aklıma charles manson geldi nedense, onun da cady gibi okuma yazma bilmemesi filan bana sanki max cady karakteri üzerine ted bundy serpiştirilmiş charles manson gibi geldi. birkaç iyi sahne vardı ama bir psikolojik gerilim filminden bekleneni veremedi senaryo ve işleniş bana. senaryo derinliği yok, son sahne dışında doğru dürüst aksiyon yok, akıl oyunu filan yok, sizi psikolojik olarak gerecek pek bir şey yok yani. son sahnenin de bitimi çok klişeydi dediğim gibi. psikopat cady, samin ailesine samin gözünün önünde tecavüz etse daha gerçekçi olurdu. (biraz psikopatlık var sanırım bende.)
--spoiler--

kısaca senaryosu boş ama oyunculukları hoş bir film.

senaryo; 5/10
işleniş; 5/10
oyunculuklar; 10/10
müzikler; 5/10
karakterler; 8/10
dekor; 5/10

genel; 6.5