bugün

yolda yürürken karşıdan gelenle aynı yöne yönelmek

geçen gün yine başıma gelen durum;

Evet, yolun benim tarafımda olan diğer yaya birlikleri ile karşıdan karşıya geçmek için yine yeşil ışığın bize yanmasını bekliyorduk, nefesler tutulmuştu, herkes birbirine güven veren "evet yanındayız, merak etme, başaracağız!" bakışını attığı sırada yeşil ışık yandı.

Ve büyük harekat başladı. Yol çok genişti ve ben arkamdaki kalabalık hafif zırhlı yaya birliği ile yüksek bir hızda karşı kaldırıma doğru yol alıyordum. Aynı şekilde karşı taraftan gelen düşman yaya birlikleri de bize yaklaşıyordu. Benim tam karşımda, muhtemelen oda onların komutanıydı, oldukça iri yarı bir adam vardı. her adımda daha da bir yaklaşırken ben ilk hamle olarak sağa yöneldim, rakibimde benimle aynı şeyi düşünmüş olacak ki oda bana göre sağ, kendisine göre sola yöneldi. Hırs yaptım ve aniden sol yaptım, aynı şekilde karşılık verdi, ben tekrar sağ yaptım, oda tekrar sol yaptı ve her adımda daha da bir yaklaşırken adeta büyük bir uyum içerisinde dans ediyor gibiydik. Çarpışmamıza saniyeler kalmıştı, arkamızdaki tüm yaya birlikleri durmuş bizi seyrediyordu. Ve kaza olmasın diye koyulan ışık, bizi büyük bir kazaya sürüklüyordu. En sonunda ben ikinci sağdan sonra tekrar sola geçmek yerine tekrar sağ yaptım ve büyük bir savaşı hiç savaşmadan kazanmış bir edayla arkamdaki yaya birliklerime baktım. Yüzlerinden belliydi memnuniyetleri, hepsinin hayatı kurtulmuştu, evlerine sağ sağlim dönebilecek olmanın verdiği mutlulukla karşı kaldırıma ilerledik.

Buda böyle bir anıdır.