bugün

uludağ sözlük lig sistemi

tüm mantıklarla yaklaşmama rağmen nasıl bir formül belirlendiğini anlamadım. zall bunu hesaplarken ulupuan, entry sayısı ve uzunluğu, karma, takipçi sayısı, nesil belirliyor dedi ancak bunlar nasıl formüllendi anlayamadım. çünkü karması eksi olan adamın bir lig düşüşü olduğunu düşünmüyorum. o yüzden karma çok da etkili değil. yani en azından eksi karma diyeyim. nesiller arasında farklara ve liglerine baktığımızda 11. nesil yazarın 2. lig, 9. nesil yazarın 3. ve 4. liglerde olduğunu gördüm. üstelik bu yazarların diğer değerleri birbirine çok yakında sanırım nesil de çok etkili değil. lig sıralamasında en önemli 3 etken var, diğerler ise fasa fiso. tahminime göre hesaplanırken kullanılan oranlar bunlar:

1) ulupuan. %50
2) entry sayısı ve uzunluğu %40
3) karma %8
4) nesil %1
5) takipçi %1

şimdi bunlara bakıldığında lig puan sınırını formülle yaratmaya çalıştım atıyorum; 2. lig için 50 bin,3. lig için 25 bin gibisinden ama ne formülü yaptıysam yemin ediyorum oytunkaran hepsini sikti attı. abi 2 yazara bakıyorum tamam sınır 50 bin diyorum ancak oytunun değerlerine bakıyorum (69139 entry 8701 başlık 27063.29 ulupuan 830 takipçi -5516 karma) tüm formülüm tepe taklak oluyor. en sonunda pes ettim. ama yukarıda verdiğim oranlardan eminim.

edit: ne işe yarıyor diyorsanız; tahminime göre yakın zamanda 1. lige çıkabilen yazarlar nesil atlayabilecek.