bugün

yazarları sinir krizine sokan olaylar

daha önce garsonluk yaptım ve belki böyle bir sürü insanla karşılaştım. ama sanki bugün karşılaştığım insan tipi biraz değişikti. en fazla 16 yaşında olan üç çocuk tarafından sınandım. çayım nerede kaldı? ben vayt çoklıt söylemiştim? bi de vofılım vardı benim gelcek mi? soruları bir yana, servisin aksamış olduğunu varsayıyorum. peki ya bir garsona neden alt sınıf mesleğiymiş gibi bakılıyo? veya düşük kademe işiymiş gibi bakılıyo? önünüze bardak veya tabak koyduğumuz için mi? veya size hoş geldiniz diyip gülümsediğimiz için mi? veya size belki annenizin veya babanızın davranmadığı kadar saygılı davrandığımız için mi oluşuyo bu kibir sizde? ben orta yaşında bir garson önüme bardak ve içecek getirdiğinde yerin dibine girip daha bardağı masaya koymadan elinden hatta tepsiden alıyorum siparişimi. veya kalktığımda kendi sandalyemi hatta beraber oturduğum kişinin sandalyesini de düzeltiyorum. hadi sandalye düzeltme garson oluşumla alakalı ama ben 15 yaşında da bir kafeye gittim. 20 yaşımda da. hiç kimseye hizmetçiymiş gibi davranmadım. garson da hizmet ediyo, doktor da. olay kazanılan para mı? ben doktor daha az yoruluyor veya garson daha az iş yapıyor demek istemiyorum. beni anlayan zaten anlar. gerçekten tüm anne ve babaların bütün gün ellerinde telefonla oynadığına kendimi inandırmamak istiyorum. lütfen bi yerlerde duyarlı insanlar, ebeveynler olsun. gerçi suç yüzde yüz ailede de değil. daha yolun başındayım fakat yaşım ilerledikçe daha da kalitesiz insanlar görüyorum. büyümek istemiyorum.