bugün

ailelerin çocuklarını yabancılara sevdirmemesi

söylemeden edemiyeceğim. içimde kalır patlarım. onun için ; harf sınırlaması nedeniyle '' ailelerin çocuklarını yabancı kişilere sevdirmemesi'' olacak olan bir tespittir. evet muazam bir tespittir.

konumuza dönecek olursak; ben bu tespiti bir günde yapmadım. son bir kaç yıldır incelemekteyim. eskide... çok değil 5 - 6 yıl 8 yıl hadi 10 yıl olsun. büyükler küçük çocukları bebeleri sever , kucağına alır , gıdık bölgesinden yanaktan öperdi. hatta okadar sevilirdiki cimcikleme ıssırma bile bu büyük sevgiye dahil edilirdi. bebek kim olduğu önemli değildi. ilkdefa gördüğünüz eve yeni gelmiş falanca kişisi teyzenin çocuğu bile kucağa alınır sevilir havalara atılır filandı. şimdi bakıyorum bu pek mümkün olmuyor. hatta eğitimli kesmin çocukları kesinlikle ama kesinlikle yabancı kişilere bakılmaması odaklı eğitiliyor. annemiz babamız biz küçükken yabancılardan birşey almayın diye öğütlerdi elbetteki. ama buseferki durum biraz farklı. çocuklar yabancılara düşmanmış gibi yetiştiriliyor. bu nekadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama böyle işte.