bugün

2016 savaş yılı olacak

bölgemizdeki bütün siyasi ve askeri gelişmelerin bizi ulaştırdığı sonuç...

çatışma ve savaş ihtimallerini şöyle sıralayabiliriz diye düşünüyorum:

= Türkiye Suriye'nin kuzeyine, ABD'nin ve uluslararası koalisyonun desteğiyle IŞiD'e karşı operasyon düzenler... (bkz: cerablus) Suriye'ye giren Türkiye hızını almaz hazır eli değimişken PYD/PKK'yı da ortadan kaldırmak için operasyonu genişletir. Ancak hem abd, hem avrupa, hem araplar, hem iran, hem rusya hem de ırak yani herkes buna karşı çıkar... türkiye ulusal güvenliğim deyip kimseyi takmaz... onlar da pkk'ya destek verir ve savaş uzar ve ülkemizi olumsuz etkiler....

= Suudi arabistan ve iran arasında doğrudan savaş yaşanma ihtimali var ancak bence gerçekleşmez ve savaş, iki ülkenin birbirine karşı vekalet salvolarıyla yemen'de, ırak'ta, Suriye'de ve bahreyn'de, hatta iki ülkenin içlerindeki unsurların harekete geçirilmesi ile devam eder... Mesela Suudi arabistan, iran'a karşı sünni koalisyona öncülük yapar ve elini güçlendirir, iran karşıtı selefi grupları destekler ve iran'a saldırmalarını sağlar... sözgelimi bunu pakistan ve afganistan üzerinden deneyebilir... iran da Suudi arabistan'ın çoğunlukla doğu ve güney bölgesinde bulunan şii azınlık üzerinden bu ülkeyi cehenneme çevirebilir mesela...

= ürdün Irak ve suriye'de yaşanan savaşlara daha aktif bir şekilde müdahil olabilir... kaç yıldır kucağında beslediği, silahlandırdığı, eğittiği baas ve sünni aşiretleri bu misyon için kullanabilir...

= ABD, Rusya ve AB gibi üst güçler, ortadoğu'nun içinde bulunduğu savaşta kendi oyunlarını oynayarak Sykes-Picot antlaşmasının 100 yıllık süresinin de sona ermesiyle, yeni dağıtım ve sınır belirlenmesi konusunda kendi aralarında çekişip sahadaki alt küme çatışmalarını körükler...

= Azerbaycan ve Ermenistan biraz vuruşabilir, eğer büyük güçler isterse yeni bir vekalet savaşı alanına dönüşebilir istemezse iki ülke de savaşı erteler....

= Mısır'ın sina bölgesi iyice kan gölüne dönüşür... ihvan sertler ve yumuşaklar şeklinde bölünebilir... bu durumda sertler, ülke içinde, cuntacı sisi yönetimine karşı kanlı ama stratejik nokta eylemleri düzenleyebilir...

= IŞiD suudi arabistan'a karşı çok kanlı ve büyük silahlı eylemler düzenler ve suudi arabistanı sarsar...

ve daha niceleri...

ben diyorum savaş kötü birşey yapmayın etmeyin diye ama hayatın ve dünyanın gerçeği işte....