bugün

vegan olmak

Bir erdem degildir. Olmasi gerekendir. Kimse katil olmadiyla bir psikopat olmamasiyla ovunmemelidir.

Daha once bir donem denedim. Gayet basarili gidiyordu sonra vejeteryen olmaya calisan teorik olarak destekleyen bir arkadasimin gaziyla zayif noktam kokorece saldirdim. Bir ceyrekle baslayip bir bucuk ekmekle ciktim isin icinden. O gunden beri et yiyorum. Zaten kisa bir sure denedim bunu. Fakat simdi daha ciddi bir seklde bir katil olmadigimi en azindan masum hayvanlar icin katil olmadigimi kendime kanitlayacagim toplum ve dinler hayvan cinayetlerini hos gorse de bunun cinayet oldugu gercegini degistirmez. Dunya'ya uzayli istilasi oldugunu dusunun ac kalan uzaylilardan birinin insab kesip yedigini daha sonra tadini begenip surekli insan avladigini ayagini bacagini ayri pisirip midesinden kokorec kafasindan corba kicindan izgira yaptigini dusunun evet bu vahset bu canilik bu ilkellik. Su an protein almak icin hayvanlara ihtiyacimiz yok onlar olmadan da beslenebiliriz. O zaman bu cinayete kan akitma rituellerine son vermeliyiz.

Klişe olacak ama biyolojik olarak hayvaniz. Doganin bize hizmettigi ya da bizim icin yaratildigi gibi sacma ve ilkel bir fikri kafanizdan atin. Doga bizim icin degil bizler doganin bir parcasiyiz. Doga bize degil biz dogaya aitiz. Evrende bir toz tanesiyiz. Kucuk bir nokta bile olamiyoruz. Bu nedenle dunya'yi ve etik degerlerinizi babanizin yasadigi kasabaya gore kuramazsiniz. Bir hayvani oldurup onun etini yenekle bir uzaylinin insan avlayip etini yemesi arasinda hicbir fark yok. Damak tadi icin katil olunmamali bu kadar ilkel olunmamali.

Insan zekasinin evrimininde etin buyuk faydasi oldugunu kimse inkar edemez. Insan zaten dogasi geregi hepcildir. Bu da inkar edilemez. Bu nedenle vegan olmak bir tercihtir dogal bir yonelim degil.