bugün

18 yaşında evlenen kız

Yazıktır. Şimdi gelip köylerde şöyleydi diyecek olan armutlar var. O zamanın şartları ile bu zamanın şartları bir değil önce onu sok kafana.

Öncelikle okumamıştır. Kocam para versin şunu yapayım, kocam para versin şunu alayım diye bekler. Daha en baştan kocasının üstünlüğünü kabul etmiştir. Ben de bunu anlamam, erkeğim yine anlamam, bir insan niye başkasının üstünlüğünü kabul etsin? Anne-baba ayrı konu, o aile bak karıştırma orayı. Evlilik yabancı biri. Yabancı bir erkeğin her dediğini yap, sözünden çıkma, nereye git derse oraya git, ne para verirse onu harca. Niye peki? Sen kendin bir insan değil misin ona bağımlı yaşıyorsun ölene dek?

Küçük, daha yetişkin dünyasını tanımadan evlenmiştir. Hayatı boyunca itaat eder, kocasına köle olur.

Erken evlenmeyi eleştirmiyorum. Ben de 22 yaşında evlendim. 6 yıl sonra yollarımızı ayırdık ama evlendim yani. Bu yüzden erken evlilikle sorunum yok. Ama kendi hayatını kuramadan başka birinin himayesine giren insana ben anca yazık derim. Bir kere yaşayacak bu hayatı onu da koca himayesinde yaşayacak.