bugün

feyzi işbaşaran

ilk önce, yaptığı muhalefet falan değil düpedüz terbiyesizliktir.

Şimdi gelelim tutuklanması meselesine, ben bu adamın hangi kanun maddesine dayanılarak tutuklandığı bir hukukçu olarak gerçekten merak etmekteyim. "Cumhurbaşkanı'na ağza alınmayacak küfür etmiş, ya ne olacaktı!" gibi saçma sapan argümanlarla gelmeyin ama bana. Hukuk öyle işlemez. Ceza muhakemesi kanunu'nun 100. maddesinde tutuklamanın hangi şartlarda yapılabileceği katalog olarak belirtilmiştir. Şimdi bu adam, bu bentlerden hangisine göre tutuklandı? Hakeret fiili kamu görevlisine karşı işlendiği için ceza sınırı iki yılın üstünde kalıyor; ancak delilleri karartma veya kaçma şüphesi yok. Asıl sıkıntı şu noktada, eğer ki tutuklama gerekçesi 100. maddenin 2. fıkrasının 10 veya 11. bendine dayandırdıysa durum vahim. Zira bu bentlere göre bir tutuklama yapıldıysa, hakaret suçu ile devletin güvenliğine ya da anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı bir suç işlenmesi söz konusu olacaktır. Böyle saçma şey olmaz! Ha yok, başka bir bende dayandırıldıysa, nedir ulan bu! Kısacası, yapılan tutuklamanın her ne gerekçe ile olursa olsun hukuksuz olduğunu düşünüyorum.

edit: Dostum, eksileyeceğinize, tutuklamanın hukuki gerekçesini bir açıklayıverin de biz de aydınlanalım.