bugün

kürtlere devlet kurma hakkının verilmeme sebepleri

devlet kurma hakkı...

kim veriyor acaba bu hakkı, nerede dağıtılıyor?
birleşmiş milletler'de mi? nato'da mı? yoksa avrupa birliği'nde mi?

örneğin türk milleti'ne devlet kurma hakkını kim vermiş?

ya da devlet olgusu nereden çıkmış, insanlar neden devlet kurma ihtiyacı hissetmiş?

misal, dün gece ben hastanedeydim. hastanenin önünde sigara içerken duvarlara baktım, camlara, hastane kapısına, orada duran arabalara...
ya devlet olmasaydı?
hastaneye gidebilir miydik? ya da bir yakınımız hastalanınca ne yapardık?

saçma gelebilir belki sizlere, ama bir süre durun düşünün bunu.

öncelikle bilinmesi gereken şudur, devlet kurmak için asil bir soydan, asil bir milletten gelmek gerekir.
devlet kuracak bir milletin de ta tarih öncesi çağlardan gelen bir mitolojisi, bir kültürü özünde barındırması gerekir...

bizler türk milleti olarak binlerce yıldır haiziz bu vasıflara.
o vasıflara birden bire sahip olmadık.

ta denisovan mağarasında evrimimizi tamamlayıp ortaya farklı bir ırk olarak çıktığımız günden beri tanrının bize bahşettiği bir lütuftur türk devleti, türklerin devlet kurma becerisi ve millet olma kültürü.

oğuz kağan'a da tanrı bahşetmiş, bilge kağan'a da...
cengiz han'a o koca orduları binlerce kilometre yürüten güç ile emir timur'u ege kıyılarına getiren güç aynıdır.
aynı güç fırat'ta boğularak şehid olan süleyman şah'ın torunu kutlu otman gazi han'a bir cihan devleti kurabilmeyi nasip etmiştir.

neden?
durduk yere mi? yoksa türk'ün mükemmelliğinin yüzü suyu hürmetine mi?

aynı güç pekala demirci kawa'ya da, bedirhan bey'e de, şeyh sait'e de, ihsan nuri'ye de, barzani ailesine de, apo köpeğine de bahşedebilirdi bu lütfu.
ama etmedi.

neden?
nedeninin izahı yok. damarlarda akan kanın asaleti belirliyor bu durumu.