bugün

kıpçak

benimde soyumun geldiği Türk boyu. kırk cigit destanından gelmekte soyum. bu destanda kırk cigitin yani kırk yiğitin intikam yemini anlatılır. hatta türküsü de vardır ve kırgız kıpçak'ı olarak geçer. göç etmek zorunda kalınmış ve şuandaki giresun/görele'ye göç etmişler. zaten yazılı kaynaklar araştırıldığında bir çok şey bulunabiliyor. mesela kemençe ve horon kıpçaklara ait. ve kemençe deyince önde gelen yerlerden biri görele. görele kemençesi çok meşhur. hatta karadenize görele sayesinde yayılmış. yani kıpçaklar sayesinde. görele'ye baktığınız zamanda zaten pek normal soyadı yok. haccak, dandin ve benimde soyadım olan "cıkıt" gibi değişik soyadları var. ama kıpçaklarda kendi içinde çok ayrılıyor. kırgız kıpçakları, kazakistan kıpçakları, gürcistan kıpçakları, ermeni kıpçakları vs vs. diye ayrılıyor. ben kırgız kıpçağıyım. kıpçakların tarihine dikkat ettiğiniz zaman türk'lerin savaş zaferlerinde ön plandalar hep. alparslan'ın malazgirt zaferinde, selçukluların ordusunda, müslümanlığı tanıdıktan sonra memlüklülerin ordusunda falan. yani savaşçı özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. bunlar hep atalarımız yani şuanda onlarla çok uzak olsakda insanın yine de bir gururu okşanıyor. hele ki benim gibi direkt olarak kırk cigit destanından gelen bir soyunuz varsa daha da bir gururunuz okşanıyor. hatta direkt götünüz kalkıyor diyebilirim dostlar...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar