bugün

linux mint

ikinci işletim sistemi olarak kurduğum, ancak artık her açılışta seçtiğim unix tabanlı bir linux işletim sistemi.

nadia sürümü için konuşacak olursak,

+ çok hoş bir arayüzü var.

+ uygulamalar tamamen ücretsiz. ofis programları, oyunlar (multiplayer destekleyenler de dahil), internet programları, bilim ve eğitim, ses ve video programları, torrent vs. tamamı yazılım yöneticisinden indiriliyor. 5 kuruş da para istemiyorlar.

+ yazılım yöneticisinden indirilen programların kurulmasına gerek kalmıyor. indirir indirmez sistemde kurulmuş oluyor.

+ kurulan programları kaldırmak çok basit.

+ gayet hızlı ve stabil çalışıyor.

+ kurarken driver aramanıza gerek yok. her şeyi kendisi hallediyor.

+ libreoffice gayet yeterli. microsoft office'den farkı yok.

+ default tarayıcı olarak firefox geliyor.

+ imleci mp3 dosyalarının üstünde bekletince şarkı çalmaya başlıyor. hoş bir ayrıntı.

+ wine adlı programla windowsta çalıştırdığınız programları da çalıştırabiliyorsunuz.

bununla birlikte;

- wine her programı çalıştıramıyor. çalıştırsa bile düzgün çalışmıyor.

- eğer windows içine kuracaksanız, linux mint kurulduğu harddiski görmüyor. eğer 2 harddiskiniz varsa kullanmadığınızı ya da boyut olarak daha küçük olanı seçmelisiniz. (linux mint yüklediğiniz harddisk windows'ta görünüyor)

- bilgisayar menüsünde harddiske tıklayınca anında masaüstüne geliyor girilen harddisk. belki engellemenin bir yolu vardır ama ben bulamadım.

- nadia sürümünde default mp3 çalma programı olan banshee de bug var. dosyalar sürükle bırak yöntemiyle atılamıyor. onun yerine rhythmbox önerebilirim. ancak onda da masaüstünde harddisk yoksa şarkılar görünmüyor. dosyaları içe aktarmak gerekiyor.

- nokia cihazına bluetooth ile bir şeyler atmayı başaramadım.

özetle, eğer benim windows oyunlarıyla, catia'yla mathcad'le işim olmaz hacı, bana şöyle stabil, hızlı, ve her şeyin ücretsiz olduğu bir işletim sistemi lazım diyorsanız, veya windows'un yanına alternatif bir işletim sistemi düşünüyorsanız mükemmel bir seçenektir linux mint.