bugün

dostoyevski nin roman kahramanları gibi yaşamak

-babanızla sizli-bizli konuşmanızı
-arkadaşınıza soyadıyla hitap etmenizi
-kibarlıktan kırılmanızı
-neredeyse tüm dünyanın derdini, yükünü siz taşıyorsunuz gibi bir hüzün deryasına kapılmanızı
-bir tanıdığınıza tüm hakaretleri edip, ondan tüm hakaretleri dinleyip sonradan hiçbir şey olmamış gibi birbirinize "dostum" diye hitap etmenizi
-sevdiğiniz kişi sizi seviyor bile olsa, ortada hiçbir engel olmasa bile yine bu işin (sevgili olmanın) olamayacağını şiddetle ileri sürmenizi
-sevgiliniz, karınız varsa diğer erkeklerle onu paylaşmanızı, sevgilinize bile "dostum" demenizi
gerektirir.

-neden buraya geldiniz ramazanov?
+ sizden af dilemek için sevgili babacığım.
-o kadından ayrılmadığınız sürece sizi bağışlamayacağımı, her türlü ekonomik desteğimi geri çekeceğimi biliyorsunuz değil mi sevgili ramunuşka? (bu arada ramunuşka, ramazanov'un küçültme eki almış gibi bir halidir)

-ah şu B. sokağının üzerinde birbirine dargın sokak lambalarının titeryişi gibi ben de bir titreyişe sahip olsam da kalbimdeki tüm dertlerden arınabilsem sevgili dostum ahmetoviç! ama bunlar, bu sevgiler, bu kendimi hırpalayış beyhude!
+ah, ramazanov, neden bu kadar büyük melankoli ve buhran içindesin ki sevgili dostum?
+ah, sevgili dostum ramazanov, bu ilişki hem size, hem sevgili bayan melisovna'ya, hem de ailenizin onuruna zarar vermektedir. bakın, ne diyeceğim, yarın bize gelip akşam yemeğini birlikte yeme şerefinde bulunur musunuz?
- elbette, sevgili mesutoviç, yarın saat 6'da orada olacağım.

-ah, kimleri görüyorum? rasim ramazanov! sevgili dostum, nerelerdeydiniz?
+anca yeni gelebildim sevgili melisovna. nasılsınız dün geceki sara nöbetinden sonra?
-iyiyim, sevgilim. biraz daha iyiyim. zaten siz gelmeden önce mesutoviç buralardaydı.
+ hala sizin yakanızı bırakmadı mı? artık biz bir sevgiliyiz. peşini bırakması gerekiyor.
-yalvarırım, bunu söyleyerek onurumu incitme ramazanov. zaten cumartesi günü tekrar buraya beni ziyarete gelecek. bensiz nefes alması pek zormuş.
+pekala sevgilim, siz nasıl diyorsanız öyle olsun.
-baban bir şey dedi mi ilişkimiz için?
+evet ama onun olumsuz yanıtını dinlemeyeceğim melisovna, içiniz rahat olsun.
-artık evlenmemiz için bir neden yok değil mi?
+ maalesef biz bir araya gelemeyeceğiz sevgili melisovna! bu yük beni eziyor, dayanamıyorum.
-biraz incil oku ve ruhuna nefes aldır sayın ramazanov, sevgili dostum!