bugün

kar payı

islami bankaların faizin adını değiştirerek uyguladığı sistemdir. yüzeysel anlatmak gerekirse; faiz denen şey onlara göre haram. katılım bankaları da kendisine gelen mübarek müşterisine diyor ki: benden 100 tl para istiyorsun. ben bu 100 tl'yi sana vermesem ve 1 yıl çalıştırsam, 10 tl kar edecektim. onun için bu 100 tl'yi sana veriyorum, sen 1 sene sonra bana 110 tl ver. kredi olayları budur. eğer paranızı yatırıyorsanız da şöyle durum ortaya çıkıyor: ben senede 100 tl'ye 10 tl kar elde ediyorum. eğer 100 tl'ni bana verirsen 10 tl kar yaparım, 8 tl'sini sana veririm. bu da parayı yatırdığınızda olan durumdur. yani faizin adını değiştirip geçiriyorlar mübareklere. çünkü '' ya aga sen 1 sene sonra 10 tl kar yapacağını nerden biliyorsun'' dersen, ya geçmiş seneleri ya da tahmini şeyleri anlatıyorlar. aslında o 10 tl'nin hesaplanması da diğer bankaların faiz ortalamalarına yakın bir değer belirlemekten geçiyor. yani faiz yine faiz. tabi din büyüğü geçinenlerin cemaatlerde verdiği fetvalarda insanların günah olmadığını düşünmesinde etkili. adamlar bariz şu günah bu değil diye banka işleriyle ilgili fetvalar veriyor. ya allah.