bugün

çin de ders kitaplarının başında atatürk olması

bunu öven adamlar var ya, hakikatten diyecek laf bulamadım.

Google aramalarında tesadüfen başlığı görmem, entry'lere göz atmamla yazmaya karar verdim. Lan salak çin'deki tarih kitabında atatürk'ün resmi varsa bu türkiye'nin ayıbıdır, gururu değil. Neymiş afrika ülkesi kongo'da senato başkanı hayranmış, atatürk'ü örnek alıyormuş. Herhalde halk nasıl hizaya sokulur, nasıl zorbaca kanunlar dayatılır, kabul etmeyenin canına okunur bu yönleriyle örnek alıyorlar atatürk'ü. Bir düşünün ya, kongo diyorsnuz, çin diyorsunuz ben bir örnek daha vereyim, kaddafi'de atatürk hayranıydı. bu ülkelerin yönetim şeklini bir düşünün, hepsi totaliter rejimle halkını baskı altına almış, burnundan fitil fitil getiren ülkeler. yöneticilerinin ruh halini, karakterini düşünün. Ulan hepsi de dikdatördü, nemrutluğa namzet kişiler. Hadi atatürk'e haksızlık ediyoruz diyelim, atatürk'ten sonra gelen insanlara kimse niye kral çıplak diyemedi aga? kuzey kore cumhurbaşkanı kim jong il öldüğünde kuzey kore'de gösterilen tepkilere bir göz atın, halkın fotoğrafına bakın, sosyal, toplumsal analizlere falan girişmenize gerek yok, sadece fotoğrafa bakın. işte kim jong il öldüğünde halk 6 ay böyle abartılı, ürkütücü, hastalıklı bir zihniyetle yasını tuttu biz ise 80 senedir aynı şekilde yas tutuyoruz. Ulan rahnetli atatürk sonrasında bir kişi bile niye demedi madem demokratik bir rejimdik, halk iktidardaydı? Hatta 80 yıl niye kimse demedi ulan hiç sordunuz mu bunu kendinize? ondan sonra çin'de ders kitaplarında atatürk'ün resmi var diye övünürken, kuzey kore vatandaşlarının abartılı(!) gördüğün yaslarıyla dalga geçiyorsun, bu kadar kafan basıyor işte. umarım anlatabilmişimdir meramımı.