bugün

apple

iphone 5 sunumunda yüksek kaliteli panoramik fotoğraf çekebilmeyi büyük bir inovasyonmuş gibi tanıtan şirket. meşhur retina ekranlarının ppi yani inç başına düşen piksel değeri ( iphone 5-326 ppi ) bir çok firma tarafından yakalanmış ve hatta geçilmiş durumda. yeni nokia lumia 920 nin ekranı inç başına 332 piksel bulundurmakta. bir çin teknoloji firması olan Xiaomi nin son modeli Xiaomi MI-2 ise 342 piksel yoğunluğuna sahip inç başına. her zaman karşılaştırılan galaxy s 3 ün ekranı 306 piksel yoğunluğuna sahip ama super amoled olmasıyla bir adım daha öne çıkmayı başarıyor.donanım açısından artık takip edilen değil,takip eden konumuna düşmüş durumda. donanımsal olarak bu durumda olsa yazılım açısından hala apple diğerlerine göre bir kaç adım önde. ios diğerlerine yani asıl büyük iki rakibi android ve windows mobile a göre çok daha oturmuş bir sistem. tabi bunun en önemli sebeplerden birisi de hem donanım hem yazılımın aynı kaynaktan yani apple dan çıkması. bu telefon veya tablet ile işletim sistemi arasında daha komplike bir uyum sunuyor haliyle. bu noktada diğer büyük avantajı ise appstore. google play store ve windows phone marketplace ne kadar hızlı büyüseler de hala apple appstore un çok çok gerisindeler. ama android şu anki hızıyla büyür veya en azından pazar payını korursa bu durum rahatlıkla eşitlenebilir. windows ise windows phone 8 ile zaten şu an bütün stratejisini marketplace i geliştirmek üzerine kurmuş durumda ve arkalarındaki geliştirici desteğiyle çok hızlı büyüyeceklerini tahmin etmek zor değil. özet olarak ,dünyanın en değerli şirketi için artık işler eskiden olduğu kadar kolay değil. etrafımızda iphone dan vazgeçmem diyenlerin, özellikle bayanların galaxy s3 sahibi olmayı istediklerini duymaya başlıyoruz.