bugün

tecavüz haberlerinde samsun a uygulanan ayrımcılık

son yıllarda iyice ayyuka çıkan ve boyalı türk basını tarafından tecavüz haberlerinde samsun'a uygulanan negatif ayrımcıktır.
hangi gazetenin 3. sayfasını açarsanız açın samsunla ilgili bir taciz, tecavüz haberiyle karşılaşmamak neredeyse mümkün değil.
bunun sonucunda insanlarda, sanki ülkemizde yaşanan cinsel içerikli suçların büyük çoğunluğu samsun'da işleniyormuş gibi saçma sapan bir intiba oluşmuş durumda.

buyurun bu ayrımcılığın ve halkı yanlış yönlendirmenin uludağ sözlük'de yer alan yansımalarına bir bakalım.
(bkz: tecavüz olaylarının çoğunun samsun da yaşanması)
(bkz: taciz haberlerinin sürekli samsun dan çıkması)
(bkz: samsun ve tecavüz vakaları)
(bkz: samsun insanının çarpık ilişki kompetanı olması)

e tabi bu abartılı haberlerin sonucu olarak ülkenin geri kalanı da Samsun hakkında farklı düşünüyor değil.

peki asıl durum nedir?
buyurun tamamı resmi rakamlara göre belirlenmiş verilere beraber bakalım.

TBMM Şiddet Araştırma Komisyonu Uzmanı Adem Solak'ın, 2 yıl süren bir çalışmanın ardından, adliye kayıtları baz alınarak hazırladığı türkiyenin suç haritası raporunda yer alan 'cinsel suçlarla' ilgili verilere göre 2010'da Türkiye'de 12 bin 863 cinsel içerikli suç işlenmiş. (adem solak, türkiye'nin suç haritası, hegem yayınları, 2012)

Samsun'da durum ne?

Samsun valiliği'nin 2011 yılında hazırladığı samsun ili suç haritası ve analizi raporuna göre 2010 yılında samsunda işlenen cinsel suçların sayısı toplamda 358. aynı rapora göre bu sayı 2009'da 325.
raporun tamamı pdf olarak: http://www.samsun.gov.tr/...asi_ve_On_Analiz_2011.pdf
raporun samsun'da cinsel suçlarla ilgili istatistiği: görsel

Görüldüğü üzere 2010'da türkiyede işlenen 12.863 (onikibin sekizyüz altmış üç) cinsel içerikli suçun yalnızca 358'i (üçyüz elli sekiz) samsun'da işlenmiş.

Nüfusa göre oranlama yapıldığında ise yine TBMM Şiddet Araştırma Komisyonu raporuna göre en çok cinsel içerikli suçun işlendiği iller şöyle sıralanmış: Sinop (yüzde 6.93) Bartın (6.26.), Zonguldak (5.73), Ordu (5.26), Edirne (5.22), Yozgat (5.15), Çankırı ( 4.83), Samsun (4.59), Bilecik (4.58), Kocaeli ( 4.43)

e peki arkadaş nedir bu samsun'a vurulmak istenen tecavüzcü şehir damgası?
neyin peşinde bu boyalı basın?
ben işin içinden çıkamadım; ama artık bu konuda açıkça kasıt olduğunu düşünmekle beraber sebebini de bulamadım.