bugün

the number of the beast

the number of the beast, best of the beast'in açılış şarkısı. çoğu metal dinleyicisi araştırmadığı sürece bu şarkının satanizm propagandası yaptığını düşünüyor. fakat biraz araştırma yapıldığında steve harris'in, omen 2 filmini izledikten sonra gördüğü bir rüya üzerine bu şarkıyı yazdığı öğrenilebiliyor. şarkı incildeki bir pasajın hafifçe değiştirilmiş bir haliyle açılıyor, söylenen kelimeler revelation kitabından alıntılanmış. şarkıda anlatıcı şarkının sonunda değişiyor, şarkının sonuna dek rüyanın(?) içerisindeki kişinin hikayesini, bu olanların gerçek olup olmadığına dair savaşını izliyoruz; fakat bu soru şarkının sonuyla canavarın intikam yeminiyle cevaplanıyor: herşey gerçek, kahramanımız sadece bu seferlik paçayı kurtarmış...

disclaimer: bu çeviriler, kafiye amacı güdülerek, birebir çeviri yapmak amacıyla yapılmış çeviriler değil; tamamen şarkının derinindeki anlamları yakalayabilmek adına, düz yazı amaçlanarak yapılmış çevirilerdir. şarkı yapısına göre bazılarında kafiyelere rastlanabilir. katkıda bulunmak, yanlış olabilecek bir yeri işaret edecek yazarların eleştirileri, daha doğrusu iyi/kötü tüm eleştiriler kabuldür.

"karalar ve denizler: başınızda felaketler var, çünkü şeytan tüm gazabıyla canavarı gönderiyor; fazla zaman olmadığını biliyor...
canavarın sayısını anlayabilen farketsin; çünkü bu sayı insanın sayısıdır; bu sayı, 666'dır."

tek başıma çıktım dışarı, zihnim boştu,
düşünmek, anılarımı hatırlamak için zamana ihtiyacım vardı.
ne görmüştüm? gördüğümün hayal değil,
gerçek olduğuna nasıl inanabilirdim?

eskiden rüyalarımda ne görürdüm ki?
çarpık zihnimin bana bakan yansıması olabilir miydi onlar?
çünkü rüyalarımda o hep orada,
beni çıldırtan ve çaresiz bırakan o kötülük dolu yüz...

gece karanlıktı; tedbirli olmak gereksizdi,
çünkü kabul etmeliydim: biri beni izlemekteydi.
sisin içinde kımıldayıp bükülen o figürler...
gerçek miydi bunlar, yoksa bir tür cehennem miydi?
666, canavarın sayısı!
ateşler ve cehennem, özgür kalmak için yaratıldı!

yandı meşaleler, kutsal şarkılar söylendi,
ağlamaya başlayıp ellerini göğe kaldırdılar.
ateşler yandı, aydınlattı bütün geceyi;
ayin başladı, tamamlandı şeytanın eseri!
666, canavarın sayısı!
adak, bu gece kurban edilecek!

bu böyle devam edemez, yetkililere söylemem gerek,
hala oluyor mu bu, yoksa çılgın bir rüya mı?
fakat hissediyorum, dualarıyla çekiyor beni o kalabalıklar,
büyülüyorlar beni, kaçıramıyorum gözlerimi!
666, canavarın sayısı!
666, hem senin için hem de benim!

şimdilik gidiyorum! geri döneceğim ve
bedenini ele geçirip, seni yakıp kül edeceğim!
ateş benim elimde, güç benim elimde,
kötülüğümü amacına ulaştırma gücü, benim elimde!