bugün

anlam verilemeyen olaylar

yavuz sultan selim savaşa giderken vezirlerden birine''traş sonrası kolanya sürme yanarsın''demiş.

tarihçiler öyle şeyler anlatıyorlar ki:lan nerden bilebilirsin böylesine ayrıntılı bilgiyi? diyesi geliyor insanın.
mesela başında büyük bir bela var.biri gelir bak dostum zamanında bik bik böyle böyle yapmış sonrada demiş ki sen bu eşeği güdeceksin.
alla alla ya!la nerden biliyorsun amk? sanki olay gerçekleştiğinde oradaymışcasına anlatıyor adam.
tamam geçmişten günümüze kadar gelen kayıtlar bazı şeyleri açıklayabilir ama bu kadar ayrıntılı olmasına bir anlam veremiyorum.yok neymiş efenim 2. selim hamamda sabuna basmış ölmüş;
olabilirde bir şey demiyorum.lakin koca padişah sabuna basmış ölmüş diye mi yazılır pe*evenk? hiç mi saygın yok padişahına?

Alexander the Great filmini izleyenler bilir.filmin sonunda antony hopkins alexander'ın nasıl öldüğünü değil, nasıl ölmesi gerektiğini kayıtlara geçirir.bence tarihçiler öyle bir durumda kendi düşünceleine göre yorumluyorlar olayları.yoksa övündüğümüz çoğu kahramanlar aslında o kadarda değilmiş.denilmesi??düşüncesi bile kötü.*
not:2.selim olduğu konusunda yanılıyor olabilirim.lütfen bilen varsa bana mesajla bildirsin.