bugün

entry'ler (9)

hare

sen esirliğim ve hürriyetimsin,
çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,
sen memleketimsin.

Sen ela gözlerinde yeşil HAREler,
sen büyük, güzel ve muzaffer
ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin...
(bkz: nazım hikmet)

en güzel kız isimleri

düzeltme: en güzel kız ismi; (bkz: hare)
18 sayfaya baktım. kimse yazmamış. hayret !!
hare 'den başka isim beğenemiyorum. bazen " ipek " bir ara " masal " çoğu zaman " serin " arada bir " deniz " geçenlerde bir gün " revna "
ama ille de " hare "

HARE Türkiye'de en çok kullanılan 1662. isim (... 1660. sunday, 1661. hamidiye, 1662. hare, 1663. bilek, 1664. refi, ...). Ülkemizde yaklaşık her 29,448 kişiden birinin adı HARE ve ismin yaygınlık oranı binde 0.03.

horoz şeker

camekanlı arabayla mahalleye gelen amcaya, kömürlükten leğen yada kapı önünden terlik araklayarak karşılığında alınan şeker. annelerin leblebi tozuna verdikleri tepkiyle horoz şekere verdiği tepki benzer olurdu. mikrop kapacak çocuk diye endişelenir işte anne milleti. birde (bkz: meybuz) vardı ki onu asla alıp da doya doya ememedim.

yaprakla karışmış nemli toprak kokusu

cam ve betonarme binaların arasında çimlerin bile yapay olduğu yerlerde okuduğunuzda tarif ettiği duyguyu bir süre tahayyül etmeye çalıştığınız ve hatırlar gibi olduğunuzda suratınızda garip bir ifadeyle sizi hüzünlendiren başlık... üstü tozla kaplı toprağa ilk damlalar düştüğünde gelirdi sanki... öyle değil miydi yoksa? bitince, dinince mi daha güzel kokardı? bilemedim.
(bkz: leblebi tozu)
(bkz: kuş lokumu)
(bkz: horoz şeker)
(bkz: toprak sahada top oynayan eli yüzü kavruk mahalleli çocuklar) yağmur sonrası ne de güzel olur...

kızmış anne söylemleri

kız aklı kaz aklı
kime çektin bilmem ki?
hele bi eve gidelim ...

futbol ve dizilerle uyuşturulan türk milleti

hakkında hollywoodla alakalı bir kaç yorumda bulunayım dediğim başlık ki entryleri okuduktan sonra bana " what is matrix ulan !! " dedirtmiştir.

maaşı alınca yarısını anneye vermek

vallahi bizim bu taraflarda maaşı alınca tümü anneye güzelce takdim edilip harçlık istenir. ne acı !!

pug

Gediksavaşları ikinci kitapta gri cüppeyi hakettikten sonra kendisine Milamber olduğu söylenen, serinin devamında çok acayip şekilde kudretli bir büyücü olacağı hikayenin gidişatından belli olan karakterdir. Efsuncuyu bile haşat edebileceğini sanıyorum. Henüz ikinci kitapta, kulenin tepesindeki helezon şekilli taşa tırmandığı yerdeyim. Gelmiş geçmiş tüm ırkları tepeden izliyor eleman extacy yutmuş edasıyla.

fringe

kelimenin, dizi içeriğine de bakılınca, manasının freak ve strange karışımı bir şey olduğunu düşündüren, John Noble a hayran olmama sebep olan 3. sezonunu hevesle beklediğim dizidir.