bugün

entry'ler (11)

erbil süel

arada televizyonda kısa reklamlarının döndüğünü hatırladığım ayakkabı markası.

franco dario cangele

Messi tevez ile birlikte arjantin in alt milli takımlarında oynamış ama daha sonrasında onlar kadar yükselememiş, türkiye'yle sakaryasporda tanışmış, ilk senesinde sakaryaspor küme düşünce kayserispor'a gitmiştir. yetenekli bir oyuncudur fakat futbol zekasında istikrarında sorun var.

barcin

izmir merkezli spor malzemeleri satan ve üreten firmadır. Basics adında kendi markası da bulunur. ege bölgesinde birçok ilde görebilirsiniz. kanımca çok pahalı değildir.

oynadığı klüplerde harika yaratıp transfer olan

(bkz: burak yılmaz) da öyle olacak gibi gözüküyor.

karhu

fin spor giyim markası, simgesi ayıdır, koşu ayakkabıları fena durmuyor. türkiyede nereden bulunur bilmiyorum.

yann tiersen

Skyline albümünün çıktığını son günlerde öğrendiğim multienstrümantalist besteci sanatçı. son albümü yine dust lane tadında olmuş, dust lane albümüyle birlikte değişik bir kimliğe bürünmüştü bunu devam ettirmiş. romada 15 euroya konserine gidebilirsiniz, türkiyeye gelse 60,70 tl olur sanırım, alım gücüne göre düşünülürse arada uçurum var.

vandoren

Klarnette ağız kısmında en iyi aksesuar üreticisidir. bekleri ligatürleri kamışları hepsinde en iyidir desem yanlış olmaz sanırım. oldukça da pahalıdır, bir bek parasına zorlasanız bir çin klarneti alabilirsiniz.

selmer

buffet crampon'la birlikte en iyi iki klarnet üreticisinden biridir. ama nasıl saksafonda en iyi tercih selmer olacaksa, klarnette de en iyi tercih buffet'dir. amerika'da ve fransa'da üretilen modelleri mevcuttur.

klarnet

Doğru adının klarinet olduğu söylenmektedir ama tdk klarnet diyor. Ahşap üflemelilerden en geniş ses aralığına sahip olan enstrüman. bir parmakla birden fazla delik kontrol edilir. bir çok çeşidi vardır türkiyede sol klarnet kanımca %98 oranında kullanılıyor. Dünya'da en yaygın kullaılan çeşidi sibemol klarnettir. bir çok müzik tarzında kullanılır. ülkemizde (bkz: göksun çavdar) adında bir üstad vardır ki sibemol klarneti yemiş bitirmiştir, geriye kalan tüm klarnetçilerden farklıdır, jak (ya da mikrofon) kullanmaz tonu çok farklıdır tavsiye edilir. klarnette en önemli markalar (bkz: buffet crampon) (bkz: selmer)

pescara

italya'nın abruzzo eyaletinin yazlık şehri. Büyük bir şehir değildir ama plajı, denizi çekiyor beni. Erasmus yaparken arkadaşlarla buluşup haftasonu giderdik buraya. Plajı güzel heryeri bedava otellerin parsellediği paralı yerleri yok bayağı da uzun bir plaja sahiptir, kimse kimseye karışmaz sen bana baktındı falan diye, şehrin çehresi de düzenlidir güzeldir. Yalnız futbol takımında sıkıntılar var senelerdir çıkamadılar serie a'ya. inişli çıkışlı bir grafiğe sahipler, stadyumları da güzel değil.

l aquila

italya'nın Abruzzo eyaletinin başkenti. Geçen sene bu zamanlarda Erasmus nedeniyle gitmiştim, depremin üzerinden 2 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen hala yerinde sayıyor, binalar restore edilmeye çalışıyor, kiralar çok pahalı, bir öğrenci olarak zor yaşanabilecek bir şehir.