entry'ler (12)

general motors

Kendisinden çok sonra kurulmasına rağmen Japon otomobil devi Toyota ya 77 yıllık tahtını kaptırmış bir zamanlar dünya nın en büyük otomobil üreticisi olan amerikan sanayisinin sembolüdür.

bosh

Elektronik beyaz eşya üreticisidir. Aynı zamanda otomobil sistemleri de geliştirir. ABS ve ESP yi ilk geliştiren şirket olarak bilinir.

orta doğu teknik üniversitesi

ilk kurulduğu yıllarda kısıtlı olanakları yüzünden yurtları olmayan ve öğrencilerinin barakalarda kaldığı Türkiye nin kurulan beşinci üniversitesidir. Türkiye de üniversite eğitim sistemine kendi yasalarıyla yepyeni bir kavram getirmiştir. Günümüzde sadece Türkiye nin değil dünya nın önde gelen üniversitelerindendir.

subaru

Günümüz itibariyle dünya otomobil devi japon toyota grubunun un çatısı altında bulunan yine japonya asıllı otomobil şrketi. 4X4 çekiş sistemiyle ünlüdür.

daihatsu

Dünya otomobil devi Japon Toyota grubunun çatısı altında bulunan yakıt tasarrufu sağlamasıyla bilinen japon otomobil şirketi.

lexus

Dünya otomobil devi toyota nın kurduğu ve ürettiği lüks ve çok üstün araçlarla mercedes, bmw gibi üreticilerin patronlarına ve mühendislerine kafayı yedirten otomobil şirketi. Amerika da da en çok satan lüks otomobil markasıdır. Dünya nın en sorunsuz ve güvenilir otomobil üreticisidir. Fiyat ve verdiği özelliklerin kombinasyonuyla en başarılı lüks otomobil markası olarak bilinir.

toshiba

Dünya otomobil devi toyota gibi toshiba da japon sanayisi nin önemli sembollerindendir.

proficiency

Bazen öğrenciler arasında öss nin ingilizcesi diye nitelendirilen odtü de ingilizce yeterlilik sınavıdır.

amasya

Osmanlı'ya çok kısa bir dönem başkentlik yapmış olan şehir. Şehzadeler şehri denilen sadece osmanlı zamanında değil daha eski dönemlerde de çok önemli bir şehir olan, 7500 yıllık geçmişe sahip olduğuna dair kanıtlar bulunan şehirdir. ayrıca yavuz sultan selim amasya da doğmuştur ve padişah ların çoğunun eğitim merkezi amasya'dır.

kıbrıs

Kışın kar görülmeyen yazın 44-45 derece sıcaklığı bulan, odtü nün kampüsünün bulunduğu, yavru vatan diye nitelendirilen, akdeniz in 3.büyük adası.

enzo ferrari

Otomobil macerasına yarış pilotluğuyla başlayan çocuğu doğduktan sonra ferrari yi kuran üstad. Otomobil üretme arzusu nu şöyle özetlemiştir: Bir otomobil üretmek; yere yapışırcasına ilerleyen ama yere değmiyormuşçasına uçan.

toyota

Amerikan otomobil devi general motors u 77 yıllık tahtından indirmiş dünya nın en büyük üretim hacmine sahip, en çok satan, en zengin, en rahat nakit para akışına sahip, en kaliteli otomobilleri üreten dev bir japon otomobil üreticisi. Lexus adlı kendi kurduğu lüks sınıftaki markasıyla amerika da en çok satan lüks otomobil markasıdır ve ürettiği ciddi üstünlükler sağlayan otomobilleriyle mercedes, bmw patronlarına ve mühendislerine kafayı yedirtir. Lüks sınıftaki Toyota Camry modeli de Amerika da en çok satılan modelidir. Camry Arap ülkelerinde de üstün satış rakamlarına sahiptir. Ayrıca Toyota, Daihatsu nun ve artık Subaru nun da sahibidir. Yamaha, Isuzu gibi şirketlerde de ortaklığı vardır. Toyota Bank adlı bankası mevcuttur. Toyota, Japon iş adamı Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. 1937 de kurulmasına rağmen (ki yaşı diğer otomobil üreticilerine göre çok gençtir) kısa sürede elde ettiği büyük başarılarıyla 1980 lerde Volkswagen'i geçerek dünya nın 3. büyüğü olmuştur. ilerleyen zamanlarda aynı şekilde Ford'u ve General Motors'u sollayarak dünya otomotiv sanayisinin zirvesindeki devdir. Toyota, otomobil üretimine kurulduktan kısa bir süre sonra yeni bir üretim sistemi geliştirmiştir ki bu sistem bugün hala çoğu otomobil üreticisinin uygulayamadığı bir üretim sistemidir. Ülkemizde Sabancı tarafından pazarlanmaktadır. Corolla Verso modeli dünya da sadece türkiye de üretilmektedir. Corolla modeli günümüzde gelmiş geçmiş en çok satılan ve güvenilir Toyota modelidir. Japonya'da Toyota adlı bir şehir de vardır.