bugün

entry'ler (247)

altı çizili satırlar

5 yıl önce çizilmiş bir satır bugün her şeyi hatırlattı yine.

Sonra kalbini gösterdi:
-Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır.

sözlük yazarlarının ruh halleri

önceden beni mutluluğa ulaştıracak bir kadın vardı. fiziksel olarak hiç hayalini kurmasam da istediğim bir kişiliği vardı. bir gün onu gerçekten bulduğumu fark ettim. hayali bir şey gerçekleşmişti. ama yarı yolda kaldı her şey. şimdi durup düşününce hayalindeki kadar güzel bir şey bile senle birlikte yolun sonuna kadar gitmedi belki de gidemedi ama yarım bıraktı işte. o günden beri hayal kurmadığımı fark ettim. o zamandan beri hiç kimseyle tanışmamışım. hayatıma yeni bir şey katmamışım. hayattan hiçbir şey istememişim. bir beklentim bile kalmamış. böyle boktan devam ediyor işte. kötü bir şey olmasa da iyi bir şeyde olmuyor kısacası.

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

can alıcı şiir dizeleri

Ne yalan söyleyeyim,
Üzgünüm; bir yanım kopmuş kanamış gibi.
Bunu ancak sen anlarsın.
Yine de mutlu olmanı tüm kalbimle isterim.

Ahmed Arif

yalnızlık

Sığınacak bir limanınızın olmamasıdır. Çok ihtiyacınız olduğunuzda kimsenin olmamasıdır. Ya da bir şey yapmayı çok canın ister. Ama kimsen yoktur. Yalnız yapmak zorunda kalırsın. Aslında güzeldir yalnızlık ama kötü yönleride çok acıtır. Boktanlığa sürükler insanı. Yalnız olmayın.

bir şiir olacak olsaydınız hangisi olurdunuz

dilimin altında özlem var
ve karışık bir dua
boğulmuş anılar
seni getirmez bana

şiirler bana seni getiremez
ne de bir yazdan kalan kırıntılar
bir taş olabilseydim
uyku ya da rüzgar

ilkbahar yine gelecek
belki yine mutlu olurum
bir dilsizin şarkısına benzeyecek
senden sonra mutluluğum.

öğretmenlerin 6 ay çalışıp 12 ay parası alması

Öğretmenin tek görevi vardır, o da eğitim vermek. Okul 12 ay olsaydı 12 ay çalışırdı. O yüzden polemiğe gerek yok.

gecenin şarkısı

gülden karaböcek - hatıran yeter.

adanada yaşamak

Bu şehirde yaşayan insanlar ne yapsa haklıdır. Şu sıcakta yaşamak deli raporuyla her şeyin serbest olduğu gibi bir şeydir.

günlük tutmak

Aslında en iyi arkadaş, en iyi sırdaş, en iyi dosttur. Ama hep yapmak isteyip de birilerinin okumasından korktuğum için yazamadığım şeydir.

sözlük yazarlarının itirafları

kendimi yaz okulunda dersi geçeceğime inandırıp geldim, şimdide bırakıp gidiyorum. pişman mıyım? pişmanım yani niye geldim ki.

söylemek istediklerim var

Hayatta hep bir zorluk, talihsizlik var. Neye ümit edip başlasam bir başarısızlık var. Bazen işe yaramaz biriymişim gibi hissetiriyor. Bir işin ucundan tutasım gelmiyor artık. Birikmiş hayal kırıklıkları ümit etme gücünü de alabiliyor. Aslında bir işe yarayıp aileme yardım etmek istiyorum ama elimden hiçbir şey gelmiyor şuan ki durumumda.

Yazmak bile zor geliyor artık sözlük.

sevmek

Mutluluktur. Yaşama sebebidir bir nevi. Evet onsuz da yaşanabilir ama hayatının bir anlamı olması gerekiyorsa o olmalıdır. Çünkü sevgi insanı insan yapan duygudur. Ama sevince öyle basit sevmeyeceksin mesela. Her şeyinle seveceksin. Tüm hayatını birleştireceksin. Kendini onla tamamlayacaksın. Ayrıca sevgide karşılık beklemek diye bir şey yoktur seversin sadece. içinden geldiği için seversin. Sevdiğin için seversin. insan ömründe kaç kere aşık olur bilinmez ama insan bir kere gerçekten sever. işte insan bu sevgisini anlatamaz. Sadece kendisi yaşar, kendisi bilir. Bir insana hayatını adamışsındır. Her şeyinle onun olmuşsundur. işte ben öyle sevdim. Unut derler ya hani. Seven için komik bir şeydir aslında. Seven insan hiç unutur mu? Seven insan umut eder. Olmayacağını bilerek, asla geri dönmeyeceğini bilse bile yine de sever. Bekler. Çünkü elinde başka hiçbir şeyi yoktur. Sahip çıkacağı bir tek sevgisi vardır. Onun peşini de asla bırakmaz...

Kısacası yazılır ama anlatılamaz. Sevmeniz dileğiyle..

ben bu yazıyı sana yazdım

aradan aylar geçti. sen şuan mutlusundur umarım. unuttun ya da alıştın diyebiliriz. bense her gün dua ediyorum yıllar sonra bile seninle olabilmek için. hayalini kuruyorum. biliyorum sen olmayacağına inandırdın kendini artık. ama ben hala aynıyım. o ilk gün ki heyecan hala üzerimde. 1 ay oluyor seni bir keresinde gördüm arkan dönüktü. seslenemedim. korktum tanımamazlıktan gelirsin diye. yine kalbim kırılırdı. hayatı yaşamak istedim. ve artık çekildim kendi kenarıma. her gün her an aklımda sen varsın ama. bir günüm bile seni düşünmeden geçmiyor. her gün uyumadan seni düşünüyorum rüyalarıma girersin diye. bazen başarılı da oluyorum. defalarca seni gördüğüm oldu. o sabah mutlu uyanıyorum. ama uyandığımda sen olmuyorsun yanımda. her anımızı canlandırıyorum gözümde. sevdim seni hem de çok unutulacak ya da yokluğuna alışılacak bir şey değil bu. her şeye rağmen bazen kendimde arıyorum suçu, sana istediğin hayatı ya da seni mutlu edecek hayatı sunamadım belki diye. bu konuda haklı olabilirsin. kolay bir hayatım yoktu, içinde hep bir sıkıntı hep bir zorluk vardı. bunlarla baş etmek zorundaydım. bu hayat seni sıkmış olabilir. ama ben inanıyorum ki her karanlığın bir aydınlığı olacak. o güzel günlere kavuşacağım. bu yıl sensiz geçti. hep bir tutunacak dal aradım. yakınımdakilerden uzaklaştım. seni aradıı gözlerim, ellerim, kalbim. ağladım. bilirsin iğneden korkarım. kan alacaklar diye 2 ay hastaneye gidemedim. gidelim dediğim kimse gelmedi. ölüm gibi yolculuklar sonunda eve gidince annemi yanımda götürdüm. her gün bir heyecanla kahvaltı hazırlıyorum, ama masaya bir bardak koyunca heyecan yerini hüzne bırakıyor. yürüyorum her gün, belki denk gelirsin diye, hep gideceğin yolları seçiyorum ama göremiyorum seni. korkuyorum karşına çıkmaktan, bana kızarsın diye, anlamıyor musun bitti diyerek. bu yüzden ki hem seni istiyorum hemde senden kaçıyorum. ama tüm kalbimle seviyorum. içimdesin kimselere anlatılmıyor. hala seviyor musun bırak artık diye dalga geçiyorlar. ama ismin geçince bile kalbim güm güm atıyor. belki hatırlarsın bana son geldiğinde duşta tokanı unutmuşsun 5 ay olmuştur belki hiç dokunmadım hala senin bıraktığın yerde. öylece gelip senin almanı bekliyor. önceleri seni sigaralarıma anlatırdım. artık o da yok. bırakmak zor oldu biraz. bıraktığım ilk hafta çok kötüydüm bir ele ihtiyacım vardı. kıvranıyordum acıdan, o gece sana yazdım ve karşılığı beni engellemen oldu. ama olsun dedim bilmiyor ki ne halde olduğumu. sana hala inanıyorum ve güveniyorum ben gerçekten sevdiysen eğer kolay değil bırakmak, ben bu aşkın büyüklüğüne inanıyorum. ben senin sevgine inanıyorum. pek dua etmezdim sadece hayal kurardım eskiden. şimdilerde ise hep dua ediyorum senin için. belki bir gün olur diye. ben bekleyeceğim hep... ben hayatı senle öğrendim, aile olabilmeyi, sorumluluk alabilmeyi. ama sensizken de çok şey öğrendim. insanlarla, hayatla tek başıma savaşa bilmeyi. öğrendim artık hayatı. her şeyin farkına varmaya başladım. ismine bile iyice aşık oldum. bir elif masalısın sen benim hayatımda. masal gibi girdin. sen çıksan da ben hayatımdan hiç çıkarmadım seni. hala baş köşe de yerin var. sevgin varsa hala içinde ben bekleyeceğim hep. bunu böyle bil. ne zaman istersen hemen yanında olurum. belki biraz saçmalamış olabilirm ama içimden gelenleri söylemek istedim. umarım ilerde bir gün okursun. seni seviyorum...

02.06.2016

ben bunu sana yazdıktan 2 gün sonra sana geldim, ama sen gerçekten beni tamamen unutmuşsun bile, kırıldı kalbim o kadar sevmişken nasıl unutabilirdi ki insan. aradığım da numaramı bile hatırlamadığın için mutlu bir şekilde "alo" dedin ama ben olduğumu anlayınca sessizce kapandı o telefon. merakımdan soruyorum kızgınlık mı nefret mi hiç bir şey yokken ne böyle yaptı seni? ama o gün şunu anladım benim hayatım dediğim insan için hiçbir şeymişim ben. acıttı biraz ama bir şeyin farkına vardım ben gerçekten yokum artık. ölüyor olsam artık umrunda olmazmış sanırım. sana o gün bir şey söyleyemedim. söylemek istemedim. çünkü bir anlamı olmayacaktı. ben içimi boşaltsam da anlamsız bir konuşmadan ibaret olacaktı. sevdim ben sadece o kadar. bunu neden yazıyorum onu da bilmiyorum şimdi. okumayacağından adım gibi eminim çünkü. ama allah kısmet eder okursan sende dök içini. çünkü sana ulaşmayacağım bir daha. iyi hayatlar dilerim

yanında olsa ne yapardın

perdeyi aralar sokak lambasının ışığında saatlerce gözlerini seyrederdim, ilk gün ki gibi.

sonunda hassiktir denilen filmler

(bkz: who am ı)
Fazlasıyla hassiktir diyorsun.

türkiye nin asıl sorunu nedir

Tek yürek olamamak. Görüş ayrılıkları her zaman olacaktır. Ama ülkenin geleceği için görüş ayrılıkları boşverip birlik olmak lazım.

hükümeti kötülemek için fırsat arayan güruh

Yüzlerce şehit olurken hiç sesleri çıkmayan insanlar, hükümeti kötülemek için fırsat buldukları anda sokağa dökülüyorlar. Hükümeti indirmek yerine ülke içinde karmaşa yaratıyorlar. Her türlü zarar insan grubu.
(bkz: berkin elvan)

sözlük yazarlarının itirafları

dün doğum günümdü, yine yazmayacağını biliyordum ama bekledim.

öğrencinin umudu

kuruş kuruş biriktiriyorum beyler, WHAFF Rewards uygulamayı google playden yüklüyorsun. Davet kodunu giriyorsun. Son çare bu kaldı. Davet kodu:AO92974