bugün

sevdiği entry'ler

antinatalizm

antinatalizm veya anti-natalizm, insan doğumuna olumsuz değer veren bir sosyal hareket ve gelişen bir felsefedir. sosyal hareket olarak yaygınlığı çoğunlukla çevreci bireyler arasında olmuştur. insan nüfusunun fazla olduğunu, ekosistemin ve dünyanın artık büyüyen nüfusu destekleyemediğini savunur bu hareketin mensupları. felsefi yönü ise ayrıdır.

felsefi olarak, modern filozoflar arasında yeni gelişen bir akımdır. nihilizm'in bir alt felsefesi olarak, bu felsefeyi savunanlar yeni bir insanı dünyaya getirmenin etik olarak korkunç bir şey olduğunu savunurlar.

başta david benatar olmak üzere, bazı filozoflar da üremenin kant'ın pratik zorunluluk fikrine (kant'a göre, bir insan asla sadece bir amaca ulaşmak için bir araç olarak kullanılmamalı, her zaman kendi içinde bir amaç olarak görülmelidir) aykırı olduğunu savunurlar. bir insanın ebeveynlerine veya başkalarına bir iyilik olarak yaratılabilir olduğunu, ama asla kendi iyiliği için yaratılamayacağını tartışırlar.

seana griffin başta olmak üzere diğer antinatalist filozoflar ise insanın kendi yaratılışına rıza vermesi imkansız olduğu için, insanı yaratmak da etik ve ahlak dışıdır. onlara göre, insan yapılmazsa, insana büyük zarar da söz konusu değildir; insan yapılırsa, yaratılan kişinin uğradığı zararlar çok şiddetli olabilir; yaratılan kişi empoze edilen durumdan çok yüksek bir maliyet olmaksızın kaçamaz (intihar genellikle fiziksel, duygusal ve ahlaki açıdan dayanılmaz bir seçenektir); farazi rıza prosedürü, empoze edilen koşulu taşıyacak kişinin değerlerine dayanmamaktadır. bu yüzden de bu felsefeye göre çocuk yapmak etik dışıdır.

yukarıdakilerden farklı argümanlar da vardır, ama temel olanlar bunlardır.

bay kriz

Aksener in erdoğan a taktigi lakap.
Tencere kapak gibi oturmuş bence.
Ulkede tokatlanacak o kadar keriz varken bay kriz in ortalikta dolanmasi son derece normal.

ali koç

şu an trt spor da.
sanki abimi ya da çok samimi olduğum birini dinler gibi dinliyorum.
2 uzun konusşmasını dinledim. bir kez sinirlendiğini görmedim. çok naif ama söyleyeceğini de söylüyor.
farklı bir potansiyeli var. türkiye nin büyük değerlerinden gibi geldi bana.
herhalde koç ailesinin halkla en çok bütünleşmiş üyesi. bunu da zorlanarak yapmıyor. belli ki halkla içiçe büyümüş.

camila cabello

Çok tatlı ve çok seksi. ikisi bir arada pek olmaz yani über bir olay. Çok da genç. Çok mu çok oluyor ne?

babaanne

Ne kadar yazsam yetmez ama hayatımda beni en çok seven en çok önemseyen insan o dur beni büyütüp bakmış bu yaşa getirmiş ve hala da bakan insandır kendi annemden babamdan daha çok sevdiğim tek kişidir ve hayatım boyunca en çok seveceğim kişidir allah sana uzun ömürler versin gülpembem.

ali tatar

belki de şu at izinin it izine karıştığı, gerçek suçluların gayet rahat aramızda dolaştığı, çürük, yoz, köhnemiş ve kokuşmuş ülkeden ve dünyadan daha fazla dayanamayarak kendi isteğiyle gitmekle iyisini yapmıştır..

camila cabello

Grup üyesi Lauren ile deli gibi öpüştüğü bir video vardır. Sandalye de oturana dikkatli bakarsanız Camila olduğu açıkça belli. Ulan ne güzel öpüşüyorlar be. http://www.youtube.com/watch?v=1LGORXCSpTQ

biraz şov bence

Şu yaşananlar.

türkiye deki siyasetçilerin çöp olması

abartmıyorum kesinlikle çöp.
recep tayyip erdoğan, vizyonu dar ama atarı gideri var diye sürekli oy alan bir adam. eğitim desen yok, bilgi desen zayıf en büyük şansı ondan daha da çöp olan muhalefet liderleri.
kemal kılıçdaroğlu, yani ben konuşmak istemiyorum ama bu adamda zaten kafa yok o ayrı. eğitim desen bunda da öyle çok uçuk kaçık işler yok. istifa edeceğim oyumu arttıramazsam deyip etmediği gün bu adam bitti.
devlet bahçeli için konuşmak istemiyorum lütfen beni zorlamayın ...
binali siyasetçi değil piyondur onu da geçiyorum ki onun da vizyon ortada

şöyle selin sayek bökedir işte özgür demirtaştır ne bileyim sinan oğandır böyle biraz akademik kariyeri olan tipler türkiyede bir yerlere gelemiyor yazık.

hakka yürümek

sağlıklı yaşam için olmayan yürüyüştür.

dolar neden hala yükseliyor

oysa milyonlarca insan milyarlarca dolar bozdurdu. neden hala yükseliyor.

çünkü türkiye'de üretim azaldı, üretim azalınca dolar yükselir. akp zamanında bunu önemsemedi, önlem almadı ve şimdi can havliyle insanlar üretim yapsın diye kredi ve hibe dağıtıyor. eğer üretim normal seviyede olsaydı yani düşmeseydi, bozdurulan dolarlar işe yarardı ama şimdi yaramıyor.