bugün

entry'ler (8)

çocuğunuz eşcinsel olsa ne yapardınız

Asıl yapılması gerekenler gibi yapardım, bu durum iki sebepten kaynaklanabilir genetik ya da psikolojik.. Eğer yaşı küçük ise doktora gider genetik bir sorun olup olmadığını öğrenirdim. Eğer sorun genetikse kabullenir ona bir psikolog eşliğinde elimden geldiğince önüne çıkacak engeller ve baskılar için destek olurdum. Yok eğer psikolojik ise yine psikolog yardımına başvururdum. Geçici bir süreç olup olmadığı ya da neler yapabileceğim hakkında. Her türlü normal abartısız karşılardım. Hatta bu konuda sıkıntı yaşarsa çok daha özgür olabileceği bir ülkeye bile gidebilirim.

seni aldattım ama seni çok seviyorum diyen sevgili

Affedilirse en iyi ihtimalle bir daha aldatmasa bile "beni her türlü affeder"diyerek hata üstüne hata yapacak daha fazla üzecek olan sevgilidir.

kuran okurken yakalanan ateist

kuran okumamış ateist görmedim şahsen ben. gayet mümkün ve normaldir.

regl olan sevgiliyi dövmek

Şakası dahi olmayacak bi cümledir. Güya kendini tanımlarken adam olduğunu belirten lakin adamlıktan ve insanlıktan oldukça uzak canlıların başvurucağı yöntemdir.

elçin sangu

Gerçekten gördüğüm en doğal güzelliğe sahip kadın olması dışında oyunculuğuna da bayıldığım biridir kendisi. O kadar abartısız o kadar yerinde ve içten oynuyor ki karakterle bağdaştırmamak elde değil. Şuan oynadığı Kiralık Aşk dizisi bence zaten bu senenin bombası mükemmel uyum olmuş şahsen. Bu ülkenin şartlarında çok iyisi mümkün olmasa da aksiyon filminde bir baş role çok yakışır bence. Umarım geleceği; güzelliği ve oyunculuğu kadar parlak olur.
Ve kim ne derse desin yaptığı açıklama bence oldukça yerindedir gözü kan bürümüş yada şehitlerimizin üzerinden prim yapmaya çalışan kimselerin olduğu ülkemde böyle insanlar görebilmek sevindirici. Ayrıca sanane be kadının görüşünden! kadın oyuncu yaptığı iş oyunculuk siyaset değil herkes gibi görüşünü paylaşmış hak ver ya da verme saygı duymak zorundasın. Bu kadar rahatsız ediyorsa girme bir daha kadının twitter hesabına. Ki hakaret eden kesime laf bile söylemek istemiyorum.

ülkücü

Varsa şuna yarıyoruz diyeni gelsin diyen şahsa;
Ben ülkücüyüm diyemem şahsen, annem ülkücü bir bayandır. Gelip buraya bir ülkücünün bu yazdıklarımı yapıyoruz diyeceğini hiç beklemiyorum zaten anlatmadıkları için onları gerçekten bilmiyorsunuz. Ama ben anlatabilirim.
-Her sene kendi aralarında toplaya bildikleri kadar para toplayıp şehit ailelerine yardım ederler. Bilmezsiniz bile.
-Şehit çocukları için yardım toplarlar, imkanı olanlar şehit çocuklarını okuturlar. Haberiniz bile olmaz.
-Ramazanın her haftası hangi partiden gözetmeksizin yaygara yapmadan iftar yemekleri verirler. Umurunuzda olmaz.
-Durumu olmayanların evinin önüne gizli gizli erzaklar koyarlar o "ne işe yararlar ki" dedikleriniz..
-Sizin anneniz bacınız sokakta çığlık atsa ilk koşacak olan o ülkücülerdir işte.
Ama yok nerden bileceksiniz televizyona çıkıp bağırmazlar bunu yapıyoruz demezler. Kimse bilmez devlet bahçelinin bütün milletvekili maaşını şehit ailelerine bağışladığını.
Şehit verdiğimizde ellerinin altında klavyelerle atıp tutup ertesi gün unutmazlar onlar siz gibi. Sen ne bileceksin!

Bu sokakta kürt gördü diye saldıran topluluğu elleriyle bozkurt işareti yapıyorlar diye ülkücü demektir bilgisizlik. Onların kim olduğunu bilen biliyor sen bilmiyorsan o senin cahilliğin. Anlayacaksınız elbet anlayacaksınız da çok geç olacak be.

mhp nin başına geçmesi gereken kişi

Oktay Vural, Meral Akşener.

selçuk üniversitesi

Hakkında ya " berbat" ya da "eğitimi güzel" gibi açıklamalarla yeni öğrencilerin aydınlatılmaya çalışıldığı üniversitedir.
Lakin uzunca konuşulması ve özellikle en önemli dönemlerden biri olan üniversite yaşantınızı tamamiyle etkileyecek bir şehirde olduğundan elimden geldiğinde objektif şekilde uzun uzun kazanan yada yazmayı düşünen her öğrencinin bence bilmesi gerekenleri anlatmaya çalışırsam bu şöyle olur;

Üniversitenin bulunduğu şehir Konya; Gerçekten denildiği kadar dar görüşlü insanların bulunduğu, hatta ahlak şehri denmesine rağmen (istisnalar hariç) fazlasıyla ahlak yoksunu insanların bulunduğu bir şehirdir. Özellikle insanları kıyafet konusunda bence oldukça ön yargılıdır. Örneklerle açıklarsak; Şort üstüne askılı giymiş bir bayana ilk defa görmüşcesine bakan erkek yüzdesi %80 çaktırmadan bakan erkek yüzdesi %10 direk kafasını çeviren erkek yüzdesi %5 gayet normal davranan erkek yüzdesi %5dir. Aynı şekilde böyle bir bayana cehennemden fırlamış gibi bakan kadın yüzdesi %60 Bakıp içinden "Allah islah etsin" tarzı söylenen teyze yüzdesi %20 baktıktan sonra kafasını çevirip surat asan bayan yüzdesi %10 normal davranan bayan yüzdesi %10dur benim gözlemlerimle.. Tabi buraya kadar ben Konya merkezden bahsettim.

Konya bildiğiniz gibi çok büyük bir şehirdir. Kampüs merkezden (zafer meydanı denilen yerden) tramvayla yaklaşık (en abartı) 1 saat uzaklıkta. Kampüsün bulunduğu mahalle Bosna Hersek mahallesi olarak geçer ama neredeyse bir ilçe kadar büyüktür Bosna.
Bosna Merkezden oldukça farklıdır çünkü %95'ini öğrenciler oluşturur. Tabi doğal olarak Türkiye'nin her yerinden öğrenci alan bir üniversite olduğu için her türlü insanında olduğu bir şehirdir.

Şimdi bu tv'lerde gördüğünüz üniversite hayatını bi unutun bence çünkü öyle bir şey Türkiye'de yok zaten.

Bosna'da neler yapabilirim derseniz..
Oldukça hatta abartı şekilde cafe bulunan bir mahalledir. Bu konuda oldukça hakkının yendiğini gördüm ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki her cebe uygun cafe bulunur örneğin çayı 1 tl'ye de içebilirsiniz 4 tl'yede, hatta paranız varsa white chocolate mocha vs gibi gereksiz pahalı şeylerde tüketebilirsiniz. Canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar vardır (çok pahalı değil ama mesela çay 3-4 liradır not: her sene değişir) Çok olmamakla birlikte Tabu, jenga gibi oyunlar oynayabileceğiniz mekanlar vardır, okey, kağır oyunları oynayabileceğiniz oldukça uygun mekanlar vardır, Özellikle maç izleyebileceğiniz rahat mekanlarda vardır.
Bosna dümdüz olduğundan (çok ayrıntılı bilmiyorum) Sokak bisikletleri vardır bunları sanırım tramvay kartıyla kullanabiliyorsunuz diye hatırlıyorum.
Bilardo playstation vs. bulunan oyun merkezide var, sinema salonu eskiden vardı ama sanırım kapandı.
içki tüketebildiğiniz tek bir mekan var o da rixos. içerisinde 4 farklı mekan var. Biriside Demet Akalın, Hande Yener, Merve Özbey, Hakan Altun ve oldukça fazla Dj'in geldiği inferno'dur. Evet pahalıdır damsız girilmez. Sanatçıların geldiği günler kapı girişi 20ile 50 tl arası değişir (Localar 500-700 tl gibi fiyatlardan başlar) Ama haricinde (sanatçıların olmadığı günlere) çok fazla içki tüketmem eğlenirim sadece diyorsanız 20 tl'yede geceyi bitirebilirsiniz. (Taksi masrafı haricinde)
Yok ben riske girmem derseniz de diğer 3 mekan bence oldukça uygundur. Not: Gayet rahat kız kıza da gider eğlenir döneriz şahsen biz. Sapıkça bir yaklaşım ya da taciz başımıza hiç gelmedi. Ki rahatsız bir bakışla karşılaştığınızda dahi garsonu bilgilendirirseniz gerekeni yapıyor.

Merkeze illa gidersiniz (sinema alışveriş vs gibi çünkü oldukça güzel avm'ler var) Bunun için arabanız yoksa tramvay veya minibüs kullanabilirsiniz. Tramvayda para geçmez bunun için birçok yerde bulabileceğiniz kentkartı (sanırım) alırsınız. Minibüsler bazen fazlasıyla hızlı, hedeflenen müşteriye henüz ulaşamadıysa (çünkü tepeleme doldurma gibi bir huyları var) oldukça yavaştır. Öğrenci ve sivil fiyatı farklıdır. (NOT: metro yapımı falan yazıyordu bu sene ev tutmak için gittiğimde o nedenden tramvaylar şuan çalışmıyor sanırım onun yerine otobüsler geçiyor metroya ne zaman geçilir ya da ne yapmaya çalışıyolar tam okulların açılmasına yakın bu dönemde bende bilmiyorum.)

Yurt ve Ev konusunda
Her bütçeye uygun yurtlar bulunur reklam yapmak ya da karalamak istemiyorum lakin en pahalı bulduğunuz ya da burası en iyi yurt denilen yurda burası en iyisidir demeyin özellikle kızlar! (yaşadım biliyorum) yurdun lüks olması sizi kandırmasın.
Ev kiraları bence genelde pahalı. (Not: Emlakçıların "istediğiniz gibi ev Bosnada hiç kalmadı" demesine inanmayın hepsini dolaşın.)
500- 1200'e kadar ev gördüm ben. 500'e genelde eşyasız eski bir binada 2+1 ev bulabilirsiniz. (genelde bi sıkıntı illa çıkar)
750'ye eşyalı 1+1 stüdyo sıfır eşyalı son model yeni bina bir ev bulabilirsiniz. (şahsen tavsiyem)
Yine 600-700 arası 4 kişi (bence kızlar için biraz zor bela genelde erkekler tercih ediyor) yaşayabileceğiniz eski bina şanslıysanız eski eşyalı bir ev bulabilirsiniz.
1200 dediğim evde 2+1 sıfır eşyalı, yeni bir site yapılıyor kapalı havuzunun ve spor salonunun dönem başlayana kadar açılacağı söyleniyor (şahsen ben bu sene bile açılacağına inanmadım) kampüse yakın deniyor ama bence uzak. Güvenlikli.
Bosna dışında Tramvay hattı üzerinde stüdyo dairelerde var tabi fiyatı 600-900 arası değişen yine sıfır eşyalı güvenlikli lüks daireler 4 ay kaldım tercih edilebilir.

Tabi bunların hepsi benim gördüklerim.

Ve Kampüs..
Abartı şekilde büyüktür, üniversiteye en yakın evi ya da yurdu tutsanız bile fakültenize yürüyerek varmanız ortalama 30 dk'dır bu size çok değilmiş gibi geliyorsa kışları çok sert olmayan bir şehirden geliyorsunuz, gerçek kışı görmeye hazır olun. Ben ilk senemde yurtta kaldığım zaman servisi kaçırdım ve 15 dk beklemek zorunda kaldım en son ellerime hohlarken soğuktan ağlıyordum. Ne yapabilirim derseniz kampüs içerisinde Tramvay ücretsizdir fakülteleri tek tek dolaşır zaten oldulça sık sık kullanabilirsiniz.
Yani çimlere uzanıp ders çalışabilme ya da muhabbet edebilme hayalleriniz pek olmuyor.
Kampüste Gökkuşağı adı verilen bir yer bulunmakta kırtasiye, lokanta, market, fotokopi, kitap, giyim vs. gibi çoğu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca öğrenci kulüplerine de buradan başvurabilirsiniz (bence her önünüze gelene kayıt yaptırmamakta yarar var zaten soğuktan ve derslerden ötürü çok fazla aktif olamıyorsunuz)

Eğitim..
Her fakülteyi bilemem ama duyduğum kadarıyla gerçekten kadro müthiş. Girmesi kolay çıkması zor bir üniversitedir. Bununla birlikte iyi bir dereceyle mezun olursanız diğer üniversitelerin çoğuna göre hedeflediğiniz işi bulma imkanınız çok daha fazla oluyor.

Hakkında bilinen çoğu yanlış bilgiyi açıklamakta istiyorum.

-Denildiği gibi ülkücü beyler elinde muştayla gezmez, o çok eskidendi. Siyasete girmiycem ama rahat olabilirsiniz.
-Evet garsonluk vs gibi bosnada oldukça iş bulabilirsiniz bende yaptım ama kesinlikle Konya'da öğrenciyseniz çalışmanızı tavsiye etmem garsonluktan tutunda kıdemli bir iş bile yaptım lakin ya paramı alamadım yada aşırı yorucu bir tempoyla saat 2,5-3 tl'ye çalıştım. Tamamiyle benim ve çevremin fikri olmasıyla birlikte Konya öğrenciyi tam anlamıyla bir para getirisi olarak görüyor. Elbette istisnalar vardır.
-Özellikle mühendislik okuyan kadınların dış görünüşü konusu şahsen bence tamamiyle abartı. Anlatım şeklimden dolayı yanlış anlaşılmamak umuduyla yazıyorum ki; Ben modellik yapan ve dış görünüş olarak genelde beğenilen bir kadın olarak bu mühendislikteki kadınların sayısı çok azdır olanlarda zaten çirkindir ön yargısından dolayı mühendisliği kazandığımda tereddüt ettim. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım. (Evet düşündüğünüzün aksine kadınların çoğu böyle bu durumdan hoşnut olmaz hatta rahatsız olur) Lakin üniversiteye başladığımda gerçekten alakası bile olmadığını fark ettim. Evet bölümlere göre kadın sayısı oldukça azalabilir hatta benim sınıfımda ilk senemde 3 kadındık. Ve tabi ki de bir insanı güzel yada çirkin ilan etmek bana düşmez, kimseye düşmez, bu çok konuşulan bir konu olduğundan dolayı dikkat ettim sadece ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sevmediğim bir kaç kişi dışında çirkin kadın görmedim ben.

Elbette daha anlatılacak çok şey var elbette bu bile az, yeni fikirlerim oluşur ya da yeni şeyler görürsem onları da yazarım, ve fikrimi almak istediğiniz yada soracağınız şeylerde olursa cevaplarım.